فوتبال ایران حداقل از دو منظر می‌تواند قطر را سرمشق قرار دهد؛ کشوری که با دو قهرمانی پیاپی در جام ملت‌های آسیا حالا در آسیا، آقایی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تیم ملی فوتبال قطر شنبه شب با غلبه بر اردن در فینال مسابقات جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳، جام قهرمانی رقابت‌ها را در خانه خود بالای سر برد و از عنوان قهرمانی سال ۲۰۱۹ دفاع کرد. «العنابی» در این رقابت‌ها عملکردی کم‌نوسان از خود نشان داد و کارهایی در این مدت کرد که می‌تواند سرمشقی برای سکان‌داران فوتبال ایران باشد.

در سال گذشته بارها از اهالی فوتبال شنیدیم که اکنون «نسل طلایی» را در تیم ملی ایران داریم و همین نفرات لزوماً باید در جام ملت‌های آسیا به میدان بروند. در همین وضعیت بود که ۶۵ درصد از تیم ملی کشورمان که حضور در دوره گذشته مهم‌ترین تورنمنت ملی فوتبال آسیا را تجربه کردند، در مسابقات امسال نیز حضور داشتند.

اگر قطری‌ها نیز همین تفکر را داشتند، باید از تیم ملی قطر مدل ۲۰۱۹ که بزرگترین افتخار فوتبال این کشور را به ارمغان آورد، محافظت می‌کردند و به همان تیم در مسابقات امسال میدان می‌دادند. با این وجود تنها ۱۱ نفر از جمع ۲۶ بازیکن قطر در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳، پنج سال پیش طعم قهرمانی رقابت‌ها را چشیده‌اند.

سعد الشیب در خط دروازه، پدرو میگل، طارق سلمان، بوعلام خوخی و بسام الراوی از خط دفاع، احمد فتحی، عبدالعزیز حاتم و حسن الهیدوس از خط هافبک و احمد علاء، اکرم عفیف و المعز علی، مهاجمانی هستند که پنج سال پیش نیز جام قهرمانی جام ملت‌های آسیا را بالای سر برده‌اند. مربیان تیم ملی قطر در این مدت از کنار بازیکنانی چون کریم بوضیاف، عبدالکریم حسن، عاصم مادیبو و علی عفیف گذشتند تا تیمی در حد قهرمانی مجدد بسازند.

این مسئله را می‌توان از شجاعت عوامل تیم ملی و فدراسیون فوتبال قطر دانست که به نام‌های بزرگ بسنده نکردند و بازیکنانی را به تیم ملی آوردند که گره را در لحظات حیاتی باز کنند.

موضوع دیگری هم که می‌توان آن را ناشی از شجاعت مقامات فدراسیون قطر دانست، برکناری کارلوس کی‌روش بود. اعتراض بازیکنان قطر نسبت به عملکرد سرمربی سابق ایران و بی‌توجهی مرد پرتغالی نسبت به ساختارهای تمرینی و پزشکی قطر، پایان همکاری وی با قهرمان آسیا را رقم زد.

تین‌تین مارکس لوپس در فاصله ۳۷ روز به شروع مسابقات جانشین کی‌روش شد که کارنامه پُرافتخاری نداشت و صعود به پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا، تنها نقطه درخشان الوکره با وی محسوب می‌شد. شناخت لوپس از فوتبال قطر اما باعث شد قهرمان سال ۲۰۱۹ جام ملت‌های آسیا از تیمی که در مهر ماه ۴ بر صفر مغلوب ایران شده بود، تبدیل به تیمی شود که روز سختی برای فوتبال کشورمان رقم زد و ناکامی‌های ایران در راه قهرمانی جام ملت‌ها را تداوم بخشید.

فوتبال ایران اما در سال‌های گذشته دست‌فرمان کاملاً متفاوتی نسبت به قطر داشت. کی‌روش که حدود هشت سال سرمربیگری تیم ملی ایران هیچ دستاوردی از خود بر جای نگذاشت و هواداران او به برخی «شکست‌های قهرمانانه» او می‌بالیدند، در جام جهانی ۲۰۲۲ به نیمکت ایران بازگشت و شکست مفتضحانه برابر انگلیس و باخت به آمریکا را برای تیم ملی کشورمان ثبت کرد.

اینگونه است که کشوری مثل قطر دو بار پیاپی عنوان قهرمانی آسیا را به دست می‌آورد اما حسرت قهرمانی ایران در این مسابقات به ۵۱ سال رسید.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱۱ )