جایی برای حرف‌های غیرفوتبالی!
در نوشته‌های قبل گفتیم که چطور ماجرای کامنت‌ها در فوتبالی‌ترین برایمان چالش‌برانگیز شده بود. از طرفی مثل هر وب‌سایت دیگر امکان ثبت‌نام وجود داشت و دوست داشتیم کاربران بیشتری به جمع مجازی ما وارد شوند، از طرف دیگر تعداد کمی از کاربران به‌هیچ‌وجه به احترام متقابل اعتقاد نداشتند و استفاده از هر نوع ادبیاتی را برای خود مجاز می‌دانستند و موج انتقادها را به سوی ما روانه می‌کردند. تعداد کامنت‌ها روزبه‌روز بیشتر می‌شد و سیستم «گزارش خطا» هم قربانی فضای دوقطبی موجود شده بود و عملاً هیچ تأثیری در بهبود فضای کامنت‌ها نداشت.
این مطلب حدود ۷ سال پیش فرستاده شده و ۲۶۷ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب
در نوشته قبل گفتیم که بیش از دو سال است ثبت‌نام برای کاربران جدید مهیا نیست. این برای یک وبسایت «وب ۲» که سعی می‌کند «پاتوق مجازی فوتبال‌دوستان» باشد یعنی فاجعه! ولی سال‌های اول داستان طور دیگری بود. اولین کاربرانی که فوتبالی‌ترین را قابل دانستند و ثبت‌نام کردند و نظرات‌شان را ارسال‌کردند، شاید به مخیله‌شان هم خطور نمی‌کرد که ما با دیدن کامنت‌هایشان خستگی ماه‌ها کار شبانه‌روزی از تن‌مان در می‌رود. البته با اینکه تمام سعی‌مان را کرده بودیم که فارسی‌ترین سایت فوتبالی باشیم و حتی اصرار داشتیم که نیم‌فاصله‌ها را رعایت‌کنیم، بیشتر کامنت‌های ارسالی به فینگیلیش بود. (راستی... شرکت اپل، علیرغم تحریم‌هایی که اپلیکیشن‌ها را حذف می‌کنند، بالاخره زبان فارسی را به کیبوردهایش افزود و نیم‌فاصله را هم گذاشت کنار فاصله. تا ترامپ سربه‌نیستش نکرده، استفاده کنید و پارسی را پاس بدارید!)
این مطلب حدود ۷ سال پیش فرستاده شده و ۱۰۳ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب
می‌گویند هیچوقت نمی‌توان همه را همیشه راضی نگهداشت. داستان کامنت‌های فوتبالی‌ترین برای ما شاهدی بود بر این مدعا! بیش از شش سال است که ماجرای کامنت‌ها و کامنت‌گذاران و منتقدان همیشه‌درصحنه، اعصاب و وقت‌مان را به فنا داده است. در طول این سال‌ها فرصت پاسخگویی مستقیم به بسیاری از پیشنهادات و انتقادات را نیافتیم. شاید وقت آن رسیده باشد که سفره‌ی دلمان را اینجا بگستریم و چالش‌های موجود و راه‌حال‌هایی را که به کار بسته‌ایم برای شما عزیزان شرح‌دهیم. شاید با هم‌فکری به نتیجه‌ی بهتری رسیدیم. به نتیجه هم اگر نرسیدیم، خیالی نیست، حداقل اطلاع‌رسانی می‌شود!
این مطلب حدود ۷ سال پیش فرستاده شده است. | ادامه مطلب
لغت «باگ» در زبان انگلیسی به معنی «حشره» است، ولی این لغت در برنامه‌نویسی به معنای «مشکلات نرم‌افزاری» بوده، و برای برنامه‌نویسان یادآور ساعت‌ها و گاه ماه‌ها جستجو و سردرگمی است در میان برنامه‌ای که «باگ» مربوطه در آن مخفی شده است! ظاهراً ریشه استفاده از این لغت در میان برنامه‌نویسان باز می‌گردد به حدود ۷۰ سال پیش وقتی که یکی از اولین کامپیوترهای جهان دچار مشکل شد، و مهندسین پس از بررسی دریافتند که این مشکل ناشی از وجود حشره‌ای است که در داخل آن دستگاه گرفتار شده است!
این مطلب حدود ۸ سال پیش فرستاده شده و ۴۲ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب
خوب، بد، زشت (The Good, the Bad, and the Ugly) یکی از مشهورترین فیلم‌های وسترن اسپاگتی است که در سال ۱۹۶۶ ساخته شده است. حتی اگر خیلی هم طرفدار فیلم‌های وسترن نباشید، احتمالاً اسم این شاهکار سرجو لئونه را شنیده‌اید. علیرغم گذشت نیم‌قرن از ساخت این فیلم، موسیقی متن منحصربه‌فردش هنوز به نوعی یادآور فیلم‌های وسترن است. یادش به خیر ویدیوهای بتاماکس و وی‌اچ‌اس با آن کیفیت‌های کذایی و دوبله‌های به‌یادماندنی فارسی!
این مطلب حدود ۸ سال پیش فرستاده شده و ۳۷ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب
تابستان سال 1390 بود که «فوتبالی‌ترین» شروع به کار کرد. نزدیک چهار سال و نیم از آن روزها می‌گذرد و در این مدت خیلی چیزها تغییر کرده‌است. اوایل چشم‌به‌راه بودیم که بعضی از کاربرها، سایت آماتوری ما را قابل بدانند و ثبت‌نام کنند. کمی بعد دلمان می‌خواست از میان کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند، بعضی‌ها نظر بدهند یا عکس و مطلب بفرستند. یادش به خیر... بعضی وقت‌ها که لینک‌های «فوتبالی‌ترین» در فیس‌بوک و بالاترین و وبسایت‌های دیگر به اشتراک گذاشته می‌شد و کاربران زیر لینک‌ها نظر می‌دادند، ما حسرت می‌خوردیم که چرا این نظرها را در وبسایت خودمان نمی‌فرستدند!
این مطلب حدود ۸ سال پیش فرستاده شده و ۵۶ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب
اصطلاح «وب ۲» (Web 2.0) به وب‌سایت‌هایی اطلاق می‌شود که در تولید و یا مرتب‌کردن محتوا از همکاری کاربران بهره می‌جویند. نمونه‌های موفقی چون ویکی‌پدیا نشان داده‌اند که کاربران اینترنت به طور گروهی قادر به پدیدآوردن مجموعه‌های ارزشمند و عظیمی از اطلاعات می‌باشند. اگرچه در چنین پروژه‌هایی گاهی اندک کاربرانی که برای سایرین ارزش قائل نیستند مشکل‌ساز می‌شوند و به اعتبار این منابع آزاد اطلاعات لطمه وارد می‌آورند.
این مطلب حدود ۱۱ سال پیش فرستاده شده و ۱۵ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب
وقتی «فوتبالی‌ترین» متولد شد، قسمت «مطالب» قسمتی بود که بی‌تعارف خودمان هم نمی‌دانستیم که چیست! از یکسو امکان ارسال «لینک» و «عکس» این فرصت را به مخاطب می‌داد که در تولید محتوا مشارکت داشته باشد، از سوی دیگر فکر می‌کردیم شاید انتظار کاربران بیشتر از این باشد. مثلاً فکر می‌کردیم شاید برخی از کاربران «وبلاگ» نداشته باشند تا مقاله‌های خود را در آن بنویسند و لینکش را به فوتبالی‌ترین بفرستند. شاید دلشان بخواهد مطلبی را مستقیماً در «فوتبالی‌ترین» منتشرکنند. فکر می‌کردیم قسمت مطالب این قابلیت را دارد که بتواند به یک وبلاگ گروهی فوتبالی تبدیل شود. فضایی مجازی برای تبادل نظر و تحلیل رویدادهای مرتبط با فوتبال.
این مطلب حدود ۱۱ سال پیش فرستاده شده و ۸۰ نظر درباره آن داده شده است. | ادامه مطلب