سرمربی تیم فوتبال استقلال که سال‌های ابتدایی مربیگری خود را سپری می‌کند در شرایطی که تیمش صدرنشین بود با مرثیه سرایی و ایجاد تنش صدر جدول را در روزهای حساس و سرنوشت‌ساز از دست داد.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال تهران در هفته بیست و هشتم لیگ برتر برابر نساجی تن به تساوی بدون گل داد و صدر جدول را به تیم پرسپولیس تقدیم کرد تا در آستانه ۲ هفته مانده به پایان این رقابت‌ها کار سختی برای باز پس گیری صدر داشته باشد.

مرثیه‌ای برای یک رؤیا

نکونام پس از پایان این دیدار و در نشست خبری حملات تندی علیه داوری مسابقات مطرح کرد و در عین حال مدعی شد داور در دیدار تیم پرسپولیس برابر استقلال خوزستان، حریف پرسپولیس را ۱۰ نفره کرد و برایشان پنالتی نگرفت.

سرمربی تیم فوتبال استقلال در ادامه به رئیس فدراسیون فوتبال نیز اتهام وارد کرد و گفت: زمانی‌که مهدی تاج در فدراسیون بود من مربی تیم ملی بودم و کنار رفتم. می‌دانستم که با قضاوت نمی‌گذارند. امسال هم چندین و چندبار تکرار کردند.

او سپس مدعی شد یک جام برای یک تیم است و یک جام برای بقیۀ تیم‌ها. ما برای آن جام می‌جنگیم. جام شرافت، پاکی، تلاش، زحمت و مردانگی. در لیگی که ما می‌جنگیم ما برنده هستیم. آن یک جام هم مبارک آن تیم و کسانی که دوست دارند، باشد. اصلاً به اتاق یکی از مسئولان سازمان لیگ می‌روید می‌بینید عکس پرسپولیس را جلوی کمدش گذاشته است!

این گفته‌های نکونام در حالی مطرح شد که استقلال برای ماندن در صدر جدول نه نیازی به حمایت فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ داشت و نه رقیبش پرسپولیس بود بلکه کافی بود با تمرکز روی برتری برابر نساجی، صدر جدول را برای خود نگه دارد.

آمار استقلال در دیدار برابر نساجی حاکی از آن است که این تیم در خلق موقعیت گلزنی عملکرد موفقی نداشت و نتوانست از صدرنشینی خود دفاع کند. یکی دیگر از مواردی که در این دیدار ملموس بود ناتوانی این تیم در کنترل هیجان‌های مربوط به بازی بود.

استقلال به وضوح اسیر خط دفاع منسجم نساجی شده بود و ناتوانی در شکست این سد دفاعی باعث شد نتوانند فرصت‌های جدی روی دروازه حریف خلق کنند. بازیکنان و کادر فنی این تیم بیش از آنکه روی مسائل فنی بازی متمرکز باشند تلاش داشتند با جمع شدن دور داور و یا در کنار خط به تصمیمات داور اعتراض کنند.

این دیدار در نهایت با تساوی به پایان رسید و به دنبال برتری پرسپولیس برابر استقلال خوزستان صدرنشین لیگ برای آبی پوشان از دست رفت. مسأله‌ای که شاید یکی از تبعات فصل پر آشوب و ناآرام استقلالی‌ها بود که در نهایت به مرثیه سرمربی این تیم برای رؤیای قهرمانی در نشست خبری پس از بازی ختم شد. هرچند شانس این تیم هنوز برای قهرمانی زنده است و باید به لغزش صدرنشین جدید لیگ برتر امیدوار باشند.

تئوری توطئه؛ همیشه پای یک بدخواه در میان است

جواد نکونام ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ هدایت استقلال را برعهده گرفت و فرصت کافی برای آنکه بتواند تیم مدنظرش را شکل دهد داشت. او در فصل جاری استراتژی حمله به دیگران را پی گرفت و تلاش کرد همواره پای یک «دیگری» یا «غیر» را به صحبت‌هایش باز کند و مدعی شود فردی یا گروهی برای ممانعت از موفقیت او کمر همت بسته اند.

حمله به برگزارکنندگان مسابقات

این مساله از همان ابتدای فصل جاری آغاز و وی مدعی شد که ۴۰ درصد بازیکنان از تیم رفته اند و در فاصله ۳ روز مانده به آغاز لیگ برتر نتوانستند بازیکنان داخلی مدنظر خود را جذب کنند. او همچنین قوانینی را که برای همه تیم‌های لیگ برتر یکسان است را زیر سوال برد و گفت: قانون طوری نوشته شده که تیم‌ها در لیست خود فقط ۱۹ بازیکن بزرگسال می‌توانند داشته باشند. ببینید به خاطر همین تصمیمات خلق الساعه چند فوتبالیست بدون تیم مانده اند.

او در نشست خبری قبل از بازی مقابل استقلال خوزستان در هفته چهارم به تیم ملی امید انتقاد کرد و گفت بازیکنانش را در اختیار این تیم قرار نمی‌دهد.

حمله به تیم رقیب

او در همین گفت و گو گریزی هم به پرسپولیس زد و گفت: اگر همین اتفاق در تیم رقیب ما می‌افتاد و مثلاً پرسپولیس ترابی و صادقی به همراه گولسیانی و پورعلی گنجی را از دست می‌داد، آیا یک پرسپولیسی مصاحبه می‌کرد و می‌گفت اتفاقی نیفتاده و خدا را شکر بازیکن داریم؟!

در ادامه فصل هم بارها در نشست‌های خبری چه از سوی او و چه از سوی دستیارانش که در این نشست‌ها حاضر می‌شدند حملات تندی علیه تیم رقیب انجام شد و در برهه‌هایی از فصل حتی کار به بیانیه نویسی کشید.

حمله به مدیریت باشگاه

او همچنین در همان ابتدای فصل مدعی شد استقلال دشمنانی دارد که مانع از موفقیت این تیم شده اند و بر لزوم وجود همدلی تاکید کرد و گفت: مجموعه تیم و مدیریت در یک کشتی هستیم و هستند کسانی در باشگاه که در فکر غرق کردن کشتی هستند. اگر این کشتی غرق شود، همه با هم غرق خواهیم شد. به این ترتیب، استراتژی درگیری نکونام با مدیران استقلال، برگزارکنندگان مسابقات و تیم رقیب از ابتدای فصل آغاز شد.

حمله به داوران و کارشناسان

نخستین شکست نکونام به استقلال در هفته سوم لیگ برتر برابر سپاهان رقم خورد و از این مرحله به بعد، اعتراضات جواد نکونام در نشست‌های خبری رنگ و بوی دیگری گرفت. ابتدا به چمن ورزشگاه نقش جهان تاخت و سپس به شدت داوری را زیر سوال برد و حتی در حالی که در دو دیدار قبل اشاره‌ای به داوری نکرده بود قضاوت این دیدارها را هم نقد کرد. او همچنین خطاب به کارشناسان داوری گفت: صحبت‌های کارشناسی را قبول ندارم، چون خودم فوتبال بازی کردم و بالاترین سطح فوتبالی را دیدم. کارشناس که نباید اشتباه را توجیه کند. او همچنین سپاهان و توپ جمع کن‌های این تیم را به اتلاف وقت متهم کرد.

درگیری با علی خطیر

درگیری مستقیم نکونام و هیأت مدیره استقلال در نشست خبری پس از دیدار برابر استقلال خوزستان به رسانه‌ها کشیده شد و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی آرامش به تیم استقلال بر می‌گردد گفت: مدیران باشگاه هستند و از آنها سوال کنید که چه زمانی آرامش به تیم برخواهد گشت. کل فوتبالم یک طرف، این دو ماه یک طرف. شرایط عجیبی را در استقلال تجربه کردم و در مورد حضورش در نشست اعضای هیأت مدیره باشگاه گفت: قطعاً در این نشست شرکت نخواهم کرد. آقای خانی در مورد ما مصاحبه نکند نمی‌خواهد جلسه بگذارد.

در همین روزها بود که درگیری‌های نکونام و علی خطیر، مدیرعامل استقلال، به خبر اصلی باشگاه تبدیل شد و شاهد اظهارات مختلفی بودیم و تلاش‌های زیادی از سوی پیشکسوتان برای رفع کدورت‌ها انجام شد. اختلاف این دو نفر بر سر خرید یک بازیکن خارجی و مخالفت خطیر، به شدت موجب عصبانیت نکونام شده بود و در یک برنامه تلویزیونی انتقادات تندی علیه خطیر وارد کرد. اختلافاتی که تا زمان برکناری خطیر از باشگاه ادامه پیدا کرد.

تنش بساز و مربیگری کن!

این اختلافات ادامه پیدا کرد و تمام فضای رسانه‌ای و هواداری استقلال را به خود معطوف ساخت و در چنین شرایطی که تمام اظهارات نکونام بر وجود دشمنی‌ها و توطئه‌ها معطوف بود نمی‌توان انتظار داشت اعضای این تیم بتوانند در آرامش به کار خود ادامه دهند و یا در شرایط بحرانی بر هیجانات خود غلبه کنند.

جواد نکونام با رویکرد ایجاد تنش کارش را آغاز کرد. موارد دیگری مانند غیبت در نشست‌های خبری، رعایت نکردن حضور در محوطه فنی در جریان بازی‌ها، نحوه بروز هیجانات در کنار زمین هم از دیگر مواردی است که نشان می‌دهد او علاقه خاصی به فعالیت در تنش دارد.

اکنون که ۲ هفته به پایان بازی‌ها باقی مانده است تیم جواد نکونام صدر جدول را از دست داد. او در کنفرانس خبری پس از بازی با نساجی حرفی از مسائل فنی تیمش نزد و انتقاد کرد و اعتراض کرد و حمله کرد تا مرثیه‌ای برای رویایش خوانده باشد. شاید هم باید این اقدام را فرار به جلو تلقی کرد تا فشارهای از دست دادن صدرنشینی را از دوش خود بردارد و دیگران را مقصر ناکامی تیمش معرفی کند.

فوتبال ایران بی نقص نیست

نباید فراموش کرد که فوتبال ایران بدون شک بی نقص نیست و می‌توان موارد متعددی از اشتباهات را در آن ذکر کرد. اما از کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران که سال‌ها در فوتبال سطح یک جهان حضور داشته است انتظار می‌رود اگر مشکلات تیمش را مطرح می‌کند و برای رفع مسائل حاشیه‌ای تیمش تلاش می‌کند و آنها را با رسانه‌ها مطرح می نماند در خصوص مسائل فنی تیمش و ضعف و قوت‌های آن هم اظهار نظر نماید.

مخاطب حرفه‌ای فوتبال به دنبال ذات فوتبال است و هواداران فوتبال از بازیکنان و سرمربیان حرفه‌ای مانند جواد نکونام انتظار دارند اگر اشتباهات بیرون از زمین را مطرح می‌کنند اشتباهات فنی را هم در پیشگاه هواداران مطرح کنند و بپذیرند تا فوتبال ایران گامی به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کند.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۵ )