فدراسیون جهانی فوتبال درخواست حذف تیم ملی روسیه از پلی‌آف جام جهانی ۲۰۲۲ به خاطر حمله نظامیان این کشور به خاک اوکراین را رد کرد.

فدراسیون جهانی فوتبال درخواست حذف تیم ملی روسیه از پلی‌آف جام جهانی ۲۰۲۲ به خاطر حمله نظامیان این کشور به خاک اوکراین را رد کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سان، با اعلام فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) تیم ملی فوتبال روسیه از جمع تیم‌های حاضر در پلی‌آف صعود به جام جهانی ۲۰۲۲ در قاره اروپا کنار گذاشته نخواهد شد.

در پی حمله روسیه به اوکراین، برخی از اهالی جامعه فوتبال خواهان تحریم تیم ملی این کشور و جلوگیری از حضور آن در جام جهانی ۲۰۲۲ شدند. این اقدام به دنبال سلب امتیاز میزبانی فینال لیگ قهرمانان اروپا از شهر سن‌پترزبورگ صورت گرفت. همچنین اتحادیه‌های فوتبال سه کشور لهستان، سوئد و جمهوری چک که اولی حریف روس‌ها در نیمه نهایی پلی‌آف است و دو تیم بعدی رقبای احتمالی روسیه در فینال پلی‌آف اعلام کردند حاضر نیستند در پلی‌آف جام جهانی با تیم ملی روسیه مصاف داشته باشند.

فیفا اما با انتشار یک بیانیه اعلام کرد که تیم ملی روسیه از پلی‌آف جام جهانی کنار گذاشته نخواهد شد و این خبر موجی از اعتراض و انتقاد را به همراه داشته است. فیفا اگرچه یکسری مجازات‌ها برای روس‌ها در نظر گرفته اما در حال مذاکره برای برگزاری بازی‌های پلی‌‌آف مطابق برنامه قبلی است.

در بیانیه فیفا آمده است: «نمایندگان اتحادیه فوتبال روسیه از این پس در تمام تورنمنت‌ها باید با عنوان «تیم اتحادیه فوتبال روسیه» شرکت داشته باشند نه «تیم ملی روسیه». همچنین هیچ رقابت بین‌المللی نباید در قلمروی روسیه انجام شود و بازی‌های خانگی تیم‌های این کشور هم باید در زمین بی‌طرف و بدون حضور تماشاگر برگزار شوند. در هیچ یک از بازی‌های تیم اتحادیه فوتبال روسیه هم نباید پرچم روسیه برافراشته و سرود ملی این کشور پخش شود».

در همین حال نشریه سان به نقل از فیفا نوشته است که اگر جنگ روسیه و اوکراین ادامه پیدا کند، امکان دارد که تیم اتحادیه فوتبال روسیه در صورت صعود به جام جهانی از حضور در این تورنمنت منع شود.

سزاری کولژا رئیس اتحادیه فوتبال لهستان نیز در واکنش به تصمیم فیفا ضمن غیرمنطقی خواندن آن تأکید کرد که تیم ملی فوتبال این کشور تحت هیچ شرایطی با نمایندگان روسیه بازی نخواهد کرد. وی گفت: تصمیم فیفا کاملاً غیرقابل قبول است. ما به شرکت در چنین مسابقه‌ای تمایل نداریم و موضع‌مان همانی هست که بود. تیم ملی لهستان برابر روسیه بازی نخواهد کرد و فرقی نمی‌کند که اسم این تیم چه باشد.

این خبر حدود ۹ ماه پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱۵ )