جایی برای نوشتن از روزهایی که هیچکدام‌مان فکرش را هم نمی‌کردیم. ( درباره کرونامه | عضویت | ورود )

گیلاس كیلو ١٥٠ هزارتومنی را نباید خورد! باید باهاش رفاقت كنی، سفر بری، شبم وقتی خوابید آروم در گوشش بگی میخواااام.

من تنها چیزی كه میتونم بگم اینه كه وقتی از خصوصی‌سازی تاج و پرسپولیس صحبت میشه، برام سوال پیش میاد كه این باشگاه‌ها خصوصی بوده‌اند و توسط جمهوری جهل و جنایت مصادره شده‌اند. چرا هیچ خبرنگاری پیگیری نمیكنه كه صاحب‌های واقعی این باشگاه‌ها و وراث كی هستند؟

با احترام

مواظب خودتون باشید

بعضی‌ها از پشت پنجره، بعضی‌ها در چارچوب درهای نیمه‌باز... در انگلستان ۷ هفته است که پنجشنبه‌ها ساعت ۸ شب، بسیاری از مردم به افتخار کادر درمانی و کارکنان کلیدی در سایر مشاغل، چند دقیقه‌ای را با همدیگر دست می‌زنند. برای خیلی‌هایمان این تنها کاری است که از دست‌مان بر می‌آید.

طبق آمار رسمی، در حال حاضر بریتانیا دومین کشور از لحاظ تعداد قربانیان کرونا می‌باشد. تاکنون بیش از ۳۰ هزار نفر جان باخته‌اند و بسیاری خودشان را از ترس جان‌شان در خانه‌هایشان حبس کرده‌اند. اقتصاد کمرش خم شده است... سال‌ها بود که همه‌چیز را از سال‌ها قبل بررسی می‌کردند و برای خودشان و سایرین برنامه‌ریزی می‌کردند، ولی این‌بار حساب‌وکتاب‌ها و برنامه‌ریزی‌ها نقش بر آب شده است. قرار است ۳ روز دیگر نخست‌وزیر محدویت‌های قرنطینه را کمی کاهش دهد. ظاهراً هنوز تصمیم نگرفته‌اند که چقدر و چرا و بر مبنای کدام شواهد!

این روزها سیاستمداران پشت درهای بسته روی جان انسان‌ها قیمت می‌گذارند. یک طرف اقتصاد نشسته و ضررهای مالی قرنطینه، سوی دیگر تعداد درگذشتگان و احتمال افزایش قربانیان با کاهش محدودیت‌ها.

آقای اردشیرخان زاهدی راست می‌گویید، اگر عیب نداشتیم انقلاب نمی‌شد...! بله آقای زاهدی حق با شماست عیب از خود ما بود! چون اگر سفیر کشور شاهنشاهی ایران به نام اردشیر زاهدی به جای خانم‌بازی و عیاشی و ولگردی مانع شکل‌گیری کنفدراسیون دانشجویان مزدور ایرانی در آمریکا می‌شد، انقلاب نمی‌شد.

اگر شما به جای مهمانی‌های پرهزینه از بودجه ملی، کنفرانس‌ها و سخنرانی‌هایی برای دانشجویان جوان چشم و گوش بسته که با پول بیت‌المال برای تحصیل به آمریکا فرستاده شده بودند، تشکیل می‌دادی و آنها را ارشاد می‌کردی تا به دام چپ‌ها و کنفدراسیون‌ها نیافتند، انقلاب نمی‌شد.

اگر شما دانشجویان چپ و منحرف و ماجراجو را شناسایی می‌کردی و حقوق آنها را قطع می‌کردی و یا مانع بازگشت آنها به آمریکا می‌شدی، کنفدراسیونی شکل نمی‌گرفت و انقلاب هم نمی‌شد.

اگر زاهدی به جای وقت‌گذرانی با زیبارویان هالیوود در کازینوها، ریشه توطئه کارتر را شناسایی و پادزهر ترشح می‌داد و آنرا خنثی می‌کرد، بله البته که انقلاب نمی‌شد!

آن روزها احمدی‌نژاد ادعای مدیریت جهان را داشت و این روزها ترامپ خودش را مدیر جهان می‌داند. فرق ایران و آمریکا این است که مردم و رسانه‌های آمریکا نمی‌گذارند خزعبل‌بافی‌های احمدی‌نژادی بی‌جواب بماند.

بعد از صحبت‌های خنده‌دار ترامپ درباره تزریق مواد ضدعفونی و استفاده از اشعه فرابنفش برای مقابله با کرونا، ظاهراً او و تیمش به این نتیجه رسیده‌اند که برای حفظ آبرو هم که شده، فعلاً حضور ترامپ در کنفرانس‌های خبری روزانه را بی‌خیال شوند.

در این دوران کرونایی خبری از احمدی‌نژاد نیست که به سوتی‌هایش بخندیم به حال کشورمان گریه کنیم، ولی رفقا و همفکرانش نمی‌گذارند پرچم او زمین بماند. آقایان ادعای اختراع دستگاه کرونایاب می‌کنند و ماسک می‌زنند و در برابر دوربین‌ها از آن رونمایی می‌کنند و دنیا به سوتی‌هایشان می‌خندد، ولی آب از آب تکان نمی‌خورد.

نقض قوانین جهان‌شمول جهان متمدن علیه دین اسلام و حکومت اسلام و کودک‌آزاری و تحقیر و توهین به شأن و حرمت زن است.

تتلو می‌تواند در قم از این غلط‌ها بخورد و آنجا کنار فیضیه برای خودش حرم‌سرا درست کند، اما جهان هنوز به اندازه حکومت اسلامی عقب‌گرد نکرده است. تتلو می‌تواند در ایران صدها زن صیغه‌ای و تن‌فروش‌های ساعتی اجاره کند. در ایران دخترهای جوان تن‌شان را برای تأمین دفتر و کتاب مدرسه به اجبار می‌فروشند. اما جهان متمدن، این لجنزار را به نظاره نخواهد نشست.

جامعه حق دارد برای ایمنی جمعی، این لمپن‌های ضد کودک و ضد زن را نیز از خودش دور کند. آگهی برای تجاوز به کودکان به عنوان سکس «عقیده» کسی نیست، مثل اعلام نقشه‌ی بمب‌گذاری در ایستگاه متروی پاریس توسط یک تروریست است. هیچ دیوانه‌ای نخواهد گفت خب عقیده‌اش بوده، آزادش بگذارید که نقشه‌اش را ابراز کند!

الان کسی که آزادی‌اش سلب شده تتلو نیست، کسانی هستند که چهل سال است برای حق و حرمت زن و علیه خشونت رسمی به کودک در ایران می‌جنگند. این‌ها آزادی بیان ندارند، نه تتلو! زدن کودک، تجاوز شرعی به کودک، حتی فروش کودک، پول در آوردن از کار کودک، حجاب اجباری بر سر کودک آزاد آزاد است. مخالف این وضعیت سرش بالای دار است. از منبرهای نماز جمعه، کیهان و تسنیم تا صداوسیما، سینما، رادیو، کتاب و مجله همه دست همین نظام است. خوب کردند صفحه‌اش را بستند. تا درسی باشد برای همه متجاوزین در ایران.

باید از دم همه‌جا در تمام شبکه‌های اجتماعی آن‌ها را بیرون بیاندازند. خامنه‌ای در صدر جدول است. باید وی را از همه‌جا بیرون کنند.

قبلاً مرز کشورها نوع خبرهایشان را متفاوت می‌کرد...

کرونا ولی مرز نمی‌شناسد،

پاسپورت و ویزا لازم ندارد،

فقیر و غنی را فرق نمی‌گذارد.

یکی می‌گوید شنبه همه‌چیز درست می‌شود، یکی می‌گوید چند هفته، یکی می‌گوید چند ماه...! مادربزرگم که تا چند روز پیش از آن سوی دنیا روحیه می‌داد، حالا می‌گوید خسته شده است، کسل شده است، حوصله‌اش سر رفته است.

پسرک هر روز بزرگ‌تر می‌شود. امروز و فرداست که شروع‌کند به راه‌رفتن! عجله‌ای نداریم. حتی تاتی‌تاتی هم نمی‌کنیم. قرنطینه‌مان تنگ‌تر می‌شود وقتی با قدم‌های کوچکش از این سو به آن سو بدود.

مادربزرگ هر روز سؤال می‌کند... هنوز راه نیافتاده؟

مهم‌تر از این فوتبال بی‌درودروازه لیگ در پیتی ما که خوشبختانه به حالت تعطیل هم در اومده، این ویروس کرونا بود که به ما ثابت کرد؛ بدترین و خطرناک‌ترین ویروس، ما انسان‌ها هستیم برای کره زمین... زیرا در این زمان کوتاه قرنطینه، این زمین است که داره نفسی راحت از دست ما میکشه... بیاییم کره خاکی‌مان را دوست بداریم و برای فرزندان‌مان پاکیزه نگهش داریم... سمندر.

قبل‌ترها بیشتر فوتبال و اخبارشو دنبال می‌کردم. سنم که بالاتر رفت، حال و حوصله‌ام هم کمتر شد و هیجانم ته کشید. دیگه مثل سابق نه از جادوی کهکشانی‌ها به وجد میام و نه از روح اساطیری بارسا. اصلاً همون موقع که به بهانه یونیسف پای تبلیغات به روی پیرهنشون باز شد، روحشون را فروختند. خودمونیم فوتبال قبلاً چیزی فراتر از فوتبال بود. اینو صرف نوستالژی که دامن همه رو تو سن و سال بالاتر می‌گیره نمیگم. اصولاً فوتبالیست‌های کریستالی امروز که هر دقیقه زندگیشون حساب کتاب داره و خوردن و سوزوندن هر کالریشون رو حساب کتابه و اوج هنرشون چارتا پست آبکی تو فضای مجازی و لای اونا رد کردن یه مشت تبلیغ ملیونی هست، مال اسطوره‌سازی و آنتوگانیست و پروتوگانیست‌بازی نیستند. اصلاً خوب کاری هم کنن و اگه فکر کردین که به توی نویسنده چه و فوتبال فوتباله و نه ایدیولوژی و سیاست و سینما، فی نفسه حق با شماست همون‌طور که بستن به ریش این نسل آبکی و حواشیش حق من و امثال زنگ‌زده‌ام. حالا که اینطور شد زنده باد رونالدینیو که کتاب فوتبال با خداحافظیش بسته شد.