بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران با بیان این که کادر فنی نتوانست در طول رقابت‌های جام ملت های آسیا به ترکیب ثابتی دست پیدا کند گفت: تغییرات پرتعداد بزرگترین لطمه را به تیم ملی وارد کرد.

علیرضا اکبرپور در گفت وگو با خبرنگار مهر در ارزیابی عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در هجدهمین دوره رقابته ای جام ملت های آسیا و نرسیدن این تیم به فینال گفت: وقتی گل اول را زدیم این تصور به وجود آمد که می توانیم به گل های بیشتری هم دست پیدا کنیم و بدون دردسر راهی فینال شویم اما اشتباهات ما آنقدر زیاد بود که باعث شد تیم ملی قطر بتواند هم گل خورده را جبران کند و هم در پایان بازی به پیروزی دست پیدا کند.

وی افزود: اشتباهات ما از تغییرات زیاد در ترکیب مشکلات خط دفاع، تعویض های صورت نگرفته و نداشتن برنامه بود. تیم ما بعد از زدن گل اول که در دقایق ابتدایی صورت گرفت به یک باره در لاک دفاعی فرو رفت و این اجازه را به حریف داد تا بتواند به راحتی بازی کرده و با داشتن مهره های خوبی همچون اکرم عفیف بازی را با برد به پایان برساند.

وی در خصوص اشتباهات خط دفاع در طول این تورنمنت گفت: از ابتدای این دوره جام ملت های آسیا کارشناسان فوتبال، هواداران تیم ملی و کسانی که با فوتبال آشنا بودند در خصوص مشکلات خط دفاعی صحبت کردند و تاکید داشتند که با این خط دفاع به مشکل برخورد خواهیم کرد اما تغییر اساسی در دفاع تیم ملی صورت نگرفت و یکی دو بازیکنی که در زمان کی روش نیمکت نشین بودند به ترکیب اصلی راه پیدا کردند اما در مجموع خط دفاع هماهنگی لازم را نداشت و دیدیم که در بازی برابر فلسطین، امارات، سوریه، ژاپن و قطر گل دریافت کردیم و تنها در مقابل هنگ کنگ توپی از خط دروازه ما نگذشت اما کادر فنی به این خط دفاع اعتقاد داشت اما این اعتقاد نتوانست ما را به فینال برساند.

اکبرپور در مورد تغییرات پی در پی در ترکیب و تعویض هایی که صورت می گرفت گفت: از اولین بازی تا دیدار قطر هرگز با یک ترکیب ثابت به میدان نرفتیم و هر بار شاهد چند تغییر در ترکیب اصلی تیم ملی بودیم. اگرچه شاید کادر فنی اعتقاد داشته باشد که بر اساس بازی با حریف این تغییرات رخ می داده است اما تیم ملی آنقدر زمان و فرصت داشت که بتواند به یک ترکیب ثابت و ایده آل دست پیدا کند تا این ترکیب ثابت به یک هماهنگی کامل برسد ولی این اتفاق رخ نداد و یکی از دلایل شکست ما برابر قطر و رسیدن دیدار برابر سوریه به وقت های اضافه همین تغییرات زیادی در ترکیب بود.

کارشناس فوتبال در خصوص عدم استفاده از دو بازیکن تاثیرگذار همچون قایدی و قلی زاده گفت: در دیدار برابر قطر که بازی گره خورده بود این دو مهره تکنیکی می توانستند کفه ترازو را به نفع تیم ملی سنگین تر کنند. حضور این دو مهاجم دریبل زن و پرتلاش باعث می شد تا کناره های قطر مجبور شوند به زمین خود باز گردند و اجازه بازی سازی پیدا نکنند اما در کمال تعجب بازیکنی به میدان آمد که اگر چه از لحاظ کیفیت خوب است اما در آن لحظات حضورش بی فایده بود و عملا نمی توانست کار مثبتی انجام دهد. بنابراین می توانیم تعویض های نادرست را یکی دیگر از عوامل شکست ما برابر قطری بدانیم که در همین چند وقت پیش این تیم را با ۴ گل شکست داده بودیم.

وی در خصوص جوانگرایی تیم ملی برای حضور موفق در جام جهانی گفت: جام ملت ها با تمام خوبی و بدی هایش به پایان رسید. درست است که باید علت شکست برابر قطر و انجام ندادن بازی های خوب برابر دیگر حریفان را آنالیز کرد تا ببینیم دلایل شکست چه بوده است اما زمان آن رسیده که تیم ملی را آماده حضور در جام جهانی کنیم.

کارشناس فوتبال گفت: به طور حتم تعدادی از این بازیکنان که در جام ملت ها حضور داشتند جام جهانی را نخواهند دید. بنابراین باید از همین امروز در مورد جوانگرایی شروع به کار کنیم. بازیکنان پرانرژی، تاکتیکی و قابل را برای جام جهانی آماده کنیم. انتخاب صحیح داشته باشیم و نفراتی را برگزینیم که بتوانند برای ما در جام جهانی موفق باشند. تا به امروز اعتقاد داشتیم بازیکنان با تجربه ای حضور دارند که می توانند در جام ملت های آسیا جام را بالای سر ببرند اما حالا دیگر دوران برخی از این با تجربه ها گذشته و باید به فکر حضور بازیکنان پرانژی و پرانگیزه باشیم تا یک حضور موفق در جام جهانی داشته باشیم.

اکبرپور در پایان و در پاسخ به این پرسش که آیا زمان تغییر سرمربی رسیده یا باید با همین کادر آماده حضور در جام جهانی شویم گفت: پاسخ این سوال را باید مسؤولان فدراسیون فوتبال بدهند. کمی زود است که الان بخواهیم راجع به این موضوع صحبت کنیم. چون به نوعی حرف های احساساتی به میان خواهد آمد. باید رییس فدراسیون و سرمربی تیم ملی به همراه کارشناسان بزرگ فوتبال جلسات متعددی را برگزار کنند و سپس در این خصوص تصمیم گیری کنند. اما اعتقاد دارم باید اجازه دهیم تا کادر فنی نقطه نظرات و برنامه های خود را برای جام جهانی اعلام کند و بعد مسؤولان فدراسیون در این خصوص تصمیم گیری کنند.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۳ )