رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در مورد آخرین وضعیت انتخاب سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال و امید توضیحاتی داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی تاج در گفت‌وگو با رادیو ورزش درباره این موضوع که مارک ویلموتس سرمربی جدید تیم ملی فوتبال کشورمان با چه معیاری انتخاب شده است و او چه زمانی قرارداد می‌بندد، گفت: من یک مقدار تعجب می‌کنم که شما گفتید که درباره انتخاب سرمربی توضیحی داده نشده است، ما در تلویزیون خبر دادیم و اطلاع‌رسانی کردیم و شما باید اطلاع‌رسانی دقیقی برای مردم داشته باشید. ما بعد از آقای کی‌روش با مشورت کمیته فنی و کسانی که بحث‌های فنی را پیگیری می‌کنند، صحبت کردیم که سرمربی خارجی داشته باشیم، البته خیلی نظرهای متفاوتی بود ولی در کل با توجه به شرایط تصمیم‌گیری این بود که مربی خارجی داشته باشیم. ویژگی بعد این بود که سرمربی تیم ملی بزرگسالان ما جوان باشد و نیاز به یک جوانگرایی بود. کشورهای مثل قطر و عربستان با جوانگرایی راه را پیش برده بودند و ما تصمیم گرفتیم چون ۷،۸ سال است که تیم اول آسیا هستیم دستاوردهای‌مان را از تیم ملی از دست ندهیم و چیزی که به دست نیاوردیم را کسب کنیم.

وی ادامه داد: در نهایت تصمیم گرفته شد که سرمربی تیم ملی بین ۴۵ تا ۵۵ سال سن داشته باشد و زیر ۴۵ سال هم توصیه‌ای نشد به خاطر اینکه کمیته فنی اعتقاد داشت مربی زیر ۴۵ سال نمی‌تواند تجربه زیادی داشته باشد. در بین گزینه‌ها با لوپتگی سرمربی تیم ملی اسپانیا مذاکراتی داشتیم ولی با توجه به نوع نگاهی که او داشت به نتیجه رسیدیم این مربی نمی‌تواند با ما همکاری کند. همچنین ما با رنار هم مذاکراتی داشتیم، او قراردادی با مراکش داشت و تاکید داشت که تا بعد از مسابقات جام ملت‌های آفریقا باید در این کشور حضور داشته باشد.

تاج تصریح کرد: بعد از صحبت با ویلموتس به نتیجه رسیدیم که او ویژگی‌های منحصر به فردی در قبال به تیم ملی کشورمان داشت. ویلموتس یک بازیکن بزرگ در کشورش بوده و در آلمان یک بازیکن محبوب محسوب می‌شود و کاپیتان تیم فوتبال شالکه بوده و یک هافبک نفوذی بوده و به فوتبال تهاجمی علاقه دارد. او در تیم‌های نوجوانان و جوانان کارهای خوبی انجام داده و نسل خوبی را به تیم ملی بلژیک معرفی کرده و همین حالا هم از همان نسل در حال استفاده هستند.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان افزود: وقتی او در تیم ملی کشورش حضور داشته، تیم ملی بلژیک را از رده ۵۲ به رده اول و دوم فیفا آورده که این یک برند خیلی خوبی در فیفا محسوب می‌شود. از نظر فوتبالی‌ها رنکینگ فیفا ویژگی‌های خاص خودش را دارد و توسط فیفا انجام می‌شود. به هر جهت انتخاب ویلموتس می‌توانست انتخاب خوبی باشد چون جایی به جز بلژیک در ساحل عاج هم کار کرده است. بعد از اینکه ما با ویلموتس در بروکسل مذاکره کردیم او عقد قرارداد با ایران را منوط به امکانات فوتبال ایران کرد. وی در مذاکرات اولیه سوالاتی از ما کرد که ما فکر کردیم با شرایط ما و با واقعیت‌های کشور ما آشنا نیست به همین دلیل او را به تهران دعوت کردیم.

وی گفت: او به تهران آمد و قرار بود که لیگ را هم ببیند. وقتی او به ایران آمد و شهر تهران و ویژگی‌های شهر را که دید تعجب کرد و دید مثبتی پیدا کرد. ساختمان پک را دید که در آنجا چند زمین چمن، استخر و سونا و ... داریم. در حقیقت تصور ویلموتس از پک و مجموعه تیم‌های ملی این نبود ولی وقتی مجموعه را دید نظرش تغییر کرد. سعی کردیم او از تلویزیون همه بازی‌های هفته آخر را تماشا کند چون اگر به یک ورزشگاه می‌رفت بقیه دیدارها را از دست می‌داد، به هر حال بازی‌های هفته آخر را تماشا کرد و شرایط برای او مطلوب بود و انشالله قرارداد منعقد خواهد شد.

تاج درباره اینکه قرارداد ویلموتس چه زمانی قرار است منعقد شود، تصریح کرد: ما بنا بود امروز قرارداد ویلموتس را انجام دهیم و با او صحبت کردیم ولی از آنجا که امروز و فردا کاری در تهران داشتیم به همین دلیل تصمیم گرفتیم قرارداد را روز سه‌شنبه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بروکسل امضا کنیم. با توجه به اینکه سفری هم برای شرکت در مراسم فیفا دارم، سعی کردیم قرارداد را بلافاصله امضا کنیم تا او به تهران سفر کند و بعد از اعلام اسامی اردوی تیم ملی را در تهران آغاز کند.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان ادامه داد: چون او برای اولین بار اسامی تیم ملی را اعلام می‌کند ممکن است نظرات فرق کند ولی هر چه پیش رویم شرایط متناسب‌تر خواهد شد. درباره قرارداد و ماموریت‌ها و نحوه تنظیم قرارداد او هم توضیحی بدهم که شما می‌دانید من از کی‌روش دفاع می‌کردم چون او سرمربی تیم ملی بود و درست هم بود که دفاع شود به هر حال مسئولیت تیم ملی برعهده سرمربی تیم ملی بود. ولی به هر جهت بحث‌های جدی هم با کی‌روش داشتیم و همین حالا هم داریم. ما انتقاداتی به رفتارهای کی‌روش داشتیم ولی درست یا غلط تیم ملی کی‌روش محور شده بود. وقتی یک سرمربی می‌آید و می‌بیند ماموریت‌ها در قبال او انجام نشود خود سرمربی می‌بیند که ماموریتش انجام نشده است و در کارهای فدراسیون دخالت می‌کند و آهسته آهسته در مسائلی که به او مربوط نیست ورود می‌کند و همین کارهای کی‌روش برای ما یک تجربه بود، به همین دلیل درباره ورود ویلموتس سعی کردیم همه چیز بسته عمل شود.

او ادامه داد: می‌دانید که پیش از این وقتی یک سرمربی به تهران می‌آمد سوالات و بحث‌های متفاوتی مطرح می‌شد ولی درباره این مربی تا نهایی نشد ما حتی اسم را هم اعلام نکردیم. در مجموع موضوع وقتی رسانه‌ای شد که همه چیز نهایی شده بود. زمان ورود این مربی هم خبری از دفتر وزیر ورزش و معاون رئیس‌جمهور نبود و ۲ نفر به فرودگاه رفتند و از او استقبال کردند. وقتی برای ورود یک مربی ۲۰۰ نفر به فرودگاه بروند سرمربی تصور می‌کند که همه خیلی تشنه هستند و همانجا ممکن است در رفتار او تاثیر بگذارد. به نظرم درسی که از سرمربی قبلی گرفتیم در مورد آقای ویلموتس اعمال کردیم. وقتی هم که او می‌خواست از ایران برود همان چند نفر هم بیشتر به فرودگاه نرفتند.

وی گفت: زمانی که کی‌روش به ایران آمد شناختی چندانی از او وجود نداشت. او نتایج مثبت و منفی داشت. از امارات و رئال مادرید اخراج شد و به او اعتماد شد. امیدواریم که ویلموتس بتواند یک تاثیر مثبت و خوبی در فوتبال کشور داشته باشد و فدراسیون فوتبال بتواند با انجام ماموریت‌های خودش بتواند از وجود او استفاده کند.

رئیس فدراسیون فوتبال درباره اینکه قرار است چه زمانی ویلموتس به تهران سفر می‌کند، خاطرنشان کرد: بعد از اینکه قرارداد را منعقد شد چند روز بعد به تهران سفر خواهد کرد. من ساعت دقیق را اعلام نمی‌کنم ولی او چند روز بعد از امضای قرارداد کارش را آغاز خواهد کرد. می‌دانید ساختمان پک متعلق به تیم‌های ملی است و برای همه تیم‌های ملی به صورت آنلاین اتاق‌هایی در نظر گرفته شده که می‌توانند از این مجموعه استفاده کنند.

تاج درباره تمدید قرارداد گل‌محمدی با پدیده و منتفی شدن حضور او در تیم امید عنوان کرد: به نظرم روی تیم فوتبال امید نظارتی توسط تیم بزرگسالان است، کمیته فنی هم یک دوره صحبتی با آقای گل‌محمدی داشتند و در اواسط لیگ به من این موضوع را گفتند و بعد از پایان لیگ هم من خودم با این مربی صحبت کردم. ما بنا بود امروز نام این مربی را اعلام کنیم ولی دیدیم مردم محترم مشهد در صفحه شخصی من کلی پیام دادند و هم مدیران باشگاه پیغام دادند که او در این تیم پدیده بماند و نظرشان این بود که فدراسیون فوتبال دنبال سرمربی دیگری باشد. من خودم تصمیم داشتم که با این شرایط از انتخاب گل‌محمدی انصراف بدهیم، مدیر محترم باشگاه پدیده هم با من تماس گرفت و شرایطی را گفت که قابل قبول بود. او مدعی شد که به سرمربی جدید فکر نکردیم و اجازه ندهید این تصور به وجود بیاید که تیم فوتبال امید حاضری‌خوری شده است. البته ما برای تیم امید گزینه‌های دیگری داشتیم و برای آقای گل‌محمدی آرزوی موفقیت می‌کنیم. مطمئنا گزینه تیم فوتبال امید داخلی خواهد بود.

این خبر حدود ۴ ماه پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۲ )