جام ملت‌های فوتسال آسیا ۲۰۲۴ بهترین فرصت برای شاگردان وحید شمسایی است تا جام قهرمانی فوتسال قاره کهن را به خانه بازگردانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هفدهمین دوره مسابقات جام ملت‌های فوتسال آسیا از امروز (چهارشنبه) با برگزاری دیدارهای دو گروه A و B آغاز خواهد شد و تیم ملی ایران، از روز دوم با دیدار مقابل افغانستان وارد جام می‌شود.

تیم ملی کشورمان برای دومین دوره با سرمربیگری وحید شمسایی در جام ملت‌های آسیا شرکت می‌کند. ایران در دوره گذشته با وجود اینکه همه رقبا را با اختلافی حداقل پنج گل شکست داده بود، در فینال مغلوب ژاپن شد؛ تیمی که در گام اول به عربستان باخت و در نیمه نهایی به زحمت از سد شاگردان محمد هاشم‌زاده در اندونزی عبور کرده بود.

تلاش برای عبور از ۲ چالش

ایران که با ۱۲ عنوان قهرمانی همچنان پُرافتخارترین تیم آسیا به شمار می‌رود، دو چالش صعود به جام جهانی ۲۰۲۴ و پس گرفتن قهرمانی آسیا در این جام را پیش رو دارد. صعود به نیمه نهایی به منزله قطعی شدن صعود ملی‌پوشان به جام جهانی ازبکستان خواهد بود. در صورتی که میزبان جام جهانی یعنی ازبکستان نیز راهی نیمه نهایی شود، یک مرحله پلی‌آف بین چهار تیم شکست‌خورده در یک چهارم نهایی برگزار می‌شود که تیم برنده پلی‌آف، سهمیه پنجم آسیا را کسب می‌کند.

اتفاق جام ملت‌های فوتبال آسیا تکرار می‌شود؟

ایران و ژاپن در گروه‌های مجاور قرار دارند. اگر یکی از این دو تیم به رتبه نخست و دیگری به مقام دومی گروه برسد، معادلات تغییر می‌کند و فینال دوره گذشته در یک چهارم نهایی تکرار می‌شود. در این شرایط است که یکی از دو قهرمان همیشگی آسیا باید به جام جهانی برسد و دیگری باید امیدوار به صعود ازبکستان به نیمه نهایی باشد تا در پلی‌آف برای جام جهانی بجنگد. در جام ملت‌های فوتبال آسیا نیز ژاپن برخلاف انتظارات، در گروه خود دوم شد تا به مصاف ایران برود و حذف شود.

فرصتی برای ثبت بهترین افتخار شمسایی در قامت مربی

وحید شمسایی که با ورود به تیم ملی از کنار اسامی بزرگی چون فرهاد توکلی، مهدی جاوید و احمد اسماعیل‌پور گذشت و سپس علی‌اصغر حسن‌زاده را به تیم ملی بازگرداند، در قامت مربی سابقه قهرمانی ایران و آسیا در رده باشگاهی را دارد. با این حال قهرمانی با تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا می‌تواند زرین‌ترین برگ را به کارنامه افتخارات بهترین گلزن تاریخ فوتسال ایران بیفزاید.

از غیبت آقای گل تا بازیکنان تازه‌وارد

حسین طیبی آقای گل آسیا در سال‌های ۲۰۲۲، ۲۰۱۸ و ۲۰۱۴ غایب بزرگ مسابقات پیش روست. کاپیتان سابق تیم ملی فوتسال که جام را به دلیل مصدومیت در لیگ برتر اسپانیا از دست داده بود، هنوز فرصت دارد که بازی در دوره آتی جام جهانی را تجربه کند. باقر محمدی، علی اکرمی، مسعود یوسف، علی خلیل‌وند و بهروز عظیمی هم نفراتی هستند که برای اولین بار در جام ملت‌های آسیا به میدان می‌روند.

رقیب سنتی با گام‌های لغزان

ژاپن همانند دوره گذشته با شرایط آرمانی وارد مسابقات نمی‌شود و اخیراً در دیداری دوستانه مغلوب تایلند شده است. سامورایی آبی در غیاب دو گلزن خود در فینال دوره گذشته یعنی شیمیزو و آرتور به تایلند آمده است. البته جام ملت‌های ۲۰۲۲ نیز برای این تیم چندان مساعد آغاز نشده بود و ژاپن در همان گام اول مقابل عربستان شکست خورد. تیم کنیچیرو کوگوره رفته‌رفته به وضعیت آرمانی نزدیک شد و در نهایت جام قهرمانی را بالای سر برد.

مربیان بزرگ به دنبال سهمیه جام جهانی

همانند سال ۲۰۲۲، در مسابقات امسال نیز مربیان صاحب‌نامی با هم رقابت می‌کنند. دیگو جوستوزی که آرژانتین را به قهرمانی جام جهانی ۲۰۱۶ رساند، روی نیمکت ویتنام می‌نشیند و ونانسیو لوپس که دو قهرمانی اروپا را با اسپانیا تجربه کرده، هدایت ازبکستان را بر عهده دارد. آندرو پلاسا سرمربی سابق بارسلونا نیز با عربستان برای موفقیت و صعود به جام جهانی ۲۰۲۴ تلاش می‌کند.

تنها رقیب چغر ایران در گروهی کدام است؟

به نظر نمی‌رسد ایران کار سختی در مرحله گروهی داشته باشد. کویت با جدایی غیرمنتظره محمد ناظم‌الشریعه برای صعود از گروه می‌جنگد، اما حریف سرسختی برای ایران نخواهد بود. بحرین نیز در رتبه شانزدهم قاره آسیا جای دارد و تاکنون فرصت عرض اندام در فوتسال قاره کهن را نداشته است. افغانستان اما با سرمربیگری مجید مرتضایی برای اولین بار در جام ملت‌های آسیا شرکت می‌کند و با نتایجی که در بازی‌های تدارکاتی گرفته است، یکی از مدعیان صعود به دور حذفی خواهد بود.

برنامه دیدارهای ایران در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا به شرح زیر است:

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران - افغانستان، ساعت ۱۲:۳۰

شنبه اول اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران - بحرین، ساعت ۱۷:۳۰

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران - کویت، ساعت ۱۷:۳۰

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )