کمک داور بین‌المللی فوتبال کشورمان به یادآوری خاطرات قضاوتش در دوران حرفه‌ای خود پرداخت و درباره اتفاق رخ داده در شب گذشته صحبت کرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا منصوری کمک داور دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و ملوان انزلی شب گذشته در جمع خبرنگاران اعلام کرد که این بازی آخرین قضاوت او بوده و دیگر قضاوت نخواهد کرد. منصوری قضاوت را از سال ۱۳۷۷ آغاز کرد و از سال ۸۴ به طور رسمی در لیگ برتر مشغول داوری شد. او تجربه حضور در دو جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و ۲۰۲۲ قطر را دارد و ۱۰ بار نیز در دربی پایتخت کمک داور بوده است.

خبرنگار تسنیم با منصوری گفت‌وگویی انجام داده است که در زیر می‌خوانید:

* تسنیم: از بازی پرسپولیس و ملوان شروع کنیم، ظاهراً به دلیل گل آفساید پرسپولیس مزاحم تلفنی زیادی داشتید!

با شماره‌های مختلف با من تماس می‌گرفتند، یکسری‌ها دوستانه پیام می‌دادند اما برخی نیز از الفاظ نامناسبی استفاده می‌کردند. درگیر یکی از اقوامم بودم که امروز به رحمت خدا رفت، اما تا ۵ صبح تلفنم زنگ می‌خورد. در این صحنه، من نبودم و کمک داور دیگری (محمد هاشمی‌نسب) قرار داشت. من هم جای او بودم تصمیم به ادامه بازی می‌گرفتم چون گرفتن آفساید سخت بود. تنها با استفاده از کمک داور ویدیویی VAR می‌توان تشخیص داد گل آفساید بوده است. زانو و کتف مهاجم پرسپولیس جلوتر بود و فقط با VAR می‌توان تشخیص داد.

* تسنیم: در سال‌هایی که قضاوت کردید، دیداری بوده که هنوز در خاطرتان باشد؟

دربی اولی که به من اعتماد کردند، را فراموش نمی‌کنم. سال ۹۰ برای اولین بار قضاوت در دربی را تجربه کردم. پس از اینکه داوران ایرانی به جای داوران خارجی انتخاب شدند، از کمک داوران بین‌المللی استفاده می‌شد ولی من برای اولین بار در سال ۹۰ به عنوان یک ایرانی کمک داور دربی انتخاب شدم. جو خیلی خوب و جالبی در ورزشگاه بود. هر موقع به ورزشگاه می‌رفتیم تماشاگران یک رنگ بودند ولی این بار ۵۰ هزار استقلالی و ۵۰ هزار پرسپولیسی در ورزشگاه می‌دیدیم. مردم از صبح به ورزشگاه می‌آمدند و تجربه خیلی خوبی بود. فکر کنم استقلال با ۲ گل برنده شد.

* تسنیم: بزرگ‌ترین اشتباهی که مرتکب شدید؟

بازی امسال شمس‌آذر قزوین و سپاهان بود که به اشتباه گل سپاهان را مردود اعلام کردم.

* تسنیم: بهترین تصمیمی که گرفتید؟

بازی‌های داخلی و بین‌المللی زیادی داشتم و قضاوت‌های خوبی را پشت سر گذاشتم. دوست داشتم در خیلی از بازی‌ها مثل فینال جام جهانی حضور پیدا کنم ولی قسمت نشد و رده‌بندی را قضاوت کردیم.

* تسنیم: اتفاق افتاده که به شما پیشنهاد رشوه دهند یا توصیه‌ای داشته باشند؟

نه کسی چیزی به ما گفت و نه چیزی شنیدیم. شاید داوران را تحت فشار بگذارند ولی چنین مواردی را شاهد نبودیم. از مسیری که آمدیم راضی بودم و شاید اگر یکبار دیگر از ابتدا شروع کنم همین مسیر را بیایم.

* تسنیم: دیداری بوده که دوست داشتید دوباره آن بازی را قضاوت کنید؟

بازی آرژانتین و فرانسه در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی روسیه. واقعاً جو زیبایی بود.

* تسنیم: برای شما مسی چهره جذابی بود یا رونالدو؟

هر دو بازیکن جذاب بودند. مسی همانطور بود که فکر می‌کردم و آرام بود و متانت داشت. او خطاهایی سختی که روی خودش می‌شد را می‌پذیرفت. رونالدو هم شخصیت خودش را داشت و برای هر دو قضاوت کردیم.

* تسنیم: دوست داشتید با مسی عکس بگیرید یا رونالدو؟

طبق وظیفه‌مان نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم ولی خودشان در شروع بازی آنها مجبور بودند با ما عکس یادگاری بگیرند!

* تسنیم: بعد از بازی به انتقاد از کمیته داوران پرداختید؟

انتقاد نکردم، توصیه کردم و گفتم آیین‌نامه را ببینند. برای ما که نشد، ولی برای دیگران این کار را نکنند و از داوران با تجربه استفاده کنند. مصوبات و توصیه‌های فیفا را فقط به سود خودشان اعمال نکنند.

* تسنیم: در پایان صحبتی دارید؟

امیدوارم هر کسی در این مسیر سخت وارد می‌شود، از آن لذت ببرد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.