تیم فوتبال سپاهان در دوران حضور مورایس در این باشگاه بازیکنان خارجی زیادی را به خدمت گرفته که هیچکدام عملکرد قابل قبولی نداشته‌اند اما این بازیکنان بی کیفیت کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال سپاهان با خریدهایی که در ابتدای فصل انجام داد سر و صداهای زیادی به پا کرد و توانست خود را به یکی از تیم‌های به اصطلاح پر ستاره در فوتبال ایران تبدیل کند. جذب مهاجمان مطرح و گرانقیمت در کنار کادر فنی پرتغالی این تیم باعث شده بود تا هواداران خود را برای قهرمانی مقتدرانه در لیگ برتر آماده کنند.

سپاهان در نیم فصل اول کورس قهرمانی را به استقلال تهران واگذار کرد و اگر پرسپولیسی‌ها کمی در دیدار با مس رفسنجان همت به خرج می‌دادند و آن بازی را با پیروزی پشت سر می‌گذاشتند، شاگردان مورایس حتی در جایگاه سوم قرار نمی‌گرفتند و در واقع در رقابت با دو رقیب اصلی خود برای کسب عنوان قهرمانی عقب می‌افتادند.

سپاهان با ژوزه مورایس هر چقدر که خرید داخلی خوبی داشته باشد، بالعکس در خرید بازیکنان خارجی ضعیف عمل کرده است. نمونه بارز آن را می‌توان به «نیلسون جونیور» مدافع برزیلی این تیم اشاره کرد که به دلیل عملکرد ضعیف و اشتباهاتی که در دیدارهای داخلی و آسیایی مرتکب شد خیلی زود توسط مورایس از تیم کنار گذاشته و در حالی که چند بازی تا پایان نیم فصل باقی مانده بود او قرارداد خود را با این باشگاه فسخ کرد.

با جدایی نیلسون، «برایان دابو» به عنوان تنها بازیکن خارجی در سپاهان به فعالیت خود در این تیم ادامه داد تا اینکه در نقل و انتقالات نیم فصل، مدیران باشگاه با «عیسی عباس» بازیکن آفریقایی تیم چاوز پرتغال به توافق رسیدند و او را با قرارداد قرضی به اصفهان آوردند. نکته‌ای که در جذب این بازیکن وجود دارد این است که او از تیم سابق خود یعنی چاوز به دلیل مسایل انضباطی کنار گذاشته شده بود و در مجموع تعداد بازی‌های کمی را انجام داد.

با این حال این بازیکن برای تیمی به خدمت گرفته شد که به مراتب در نیم فصل دوم کار سخت‌تری را در مصاف با رقبا برای کسب عنوان قهرمانی خواهد داشت و همچنین در لیگ قهرمانان آسیا هم به عنوان تنها نماینده ایران باید رو در روی پر افتخار ترین تیم آسیا قرار می‌گرفت. عیسی در هر دو دیدار رفت و برگشت برابر الهلال دقایقی برای سپاهان به میدان رفت که نتوانست کار خاصی را انجام دهد و در دیدار با استقلال تهران هم مورایس او را به عنوان یار جانشین روانه زمین کرد اما باز هم هواداران سپاهان نکته مثبتی در عملکرد او ندیدند.

مورایس در مدت حضور خود در سپاهان بازیکنان خارجی که از نظر کیفیت در سطح پایینی قرار داشته‌اند را به خدمت گرفته است و این موضوع تازه ای در این باشگاه به حساب نمی‌آید اما در این بین سکوت مدیران این باشگاه هم به نوع خود جالب توجه است. خرید خارجی‌های بی کیفیت تنها باعث از دست رفتن دلارهای این باشگاه صنعتی خواهد شد و هیچ دستاورد دیگری برای فوتبال ایران نخواهد داشت.

در ادامه نگاهی به بازیکنان بی کیفیت خارجی در دوران مدت حضور مورایس در سپاهان داشته‌ایم.

الویس کامسوبا

کامسوبا که تابعیتی استرالیایی داشت توسط سپاهان وارد فوتبال ایران شد. این بازیکن به اصطلاح مهاجم، در ۱۴ بازی که با پیراهن سپاهان انجام داد حتی یکبار هم موفق به باز کردن دروازه حریفان نشد و بدون گل زده در فاصله ۳ هفته تا پایان رقابت‌های لیگ برتر فصل گذشته از این تیم جدا شد.

ایگور کاتاتائو

یکی دیگر از مهاجمان خارجی و بی کیفیت فصل گذشته سپاهان، «ایگور کاتاتائو» نام داشت که با قراردادی به مدت دو فصل و نیم راهی این تیم شد اما در ۱۱ بازی تنها یکبار برای این تیم گلزنی کرد و نتوانست عملکرد خوبی را از خود نشان دهد و او هم همانند کامسوبا خداحافظی زودهنگامی با سپاهان داشت.

مانوئل فرناندز

فرناندز یکی از بازیکنان مطرح خارجی حاضر در سپاهان بود که سابقه حضور در تیم ملی پرتغال را هم در کارنامه خود داشت. این بازیکن در یک فصل توانست ۱۴ بازی برای سپاهان انجام دهد و یک گل هم برای این تیم در دیدار برابر نساجی به ثمر رساند اما نتوانست به کار خود در این تیم ادامه دهد و از جمع زردپوشان جدا شد.

رناتو داسیلویرا

«رناتو داسیلویرا» یکی دیگر از مدافعان برزیلی در سپاهان بود که به دلیل پیشنهاد از یک باشگاه برزیلی در سری B از جمع شاگردان مورایس جدا شد. این بازیکن در مجموع ۱۲ بازی برای تیم خود انجام داد اما نتوانست یک فصل کامل برای زردپوشان به میدان برود.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.