کارشناس فوتبال با اشاره به دیدار امروز تیم ملی فوتبال مقابل ازبکستان گفت: این دیدار مهمترین دیدار تیم ملی از زمانی است که قلعه نویی هدایت آن را بر عهده گرفته است.

اکبر محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در خصوص دیدار امروز سه شنبه ۳۰ آبان تیم‌های ملی فوتبال ایران و ازبکستان در هفته دوم مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ اظهار داشت: در دیدار اول انتخابی جام جهانی ایران رو در روی هنگ کنگ که در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ هم همگروه کشورمان است، قرار گرفت و موفق شد این تیم را شکست دهد، در مجموع تیم‌های شرق آسیا از جمله هنگ کنگ، تایلند و ویتنام جزو قدرت‌های آسیا نیستند و تیم‌های درجه ۳ محسوب می‌شوند.

او ادامه داد: در چند سال اخیر مربیانی از ژاپن و انگلیس در تیم‌های پایه این کشورها مشغول به کار شده‌اند که نشان می‌دهد از الان برای آینده فوتبال خود برنامه ریزی کرده‌اند. بازیکنان چنین تیم‌هایی از لحاظ فیزیکی توانمند نیستند و تفاوت‌های چشمگیری با ایرانی‌ها دارند.

دیدار مقابل ازبکستان بزرگترین محک قلعه نویی در ۱۰ بازی گذشته است

سرمربی تیم مس کرمان افزود: مهم این است که گام اول انتخابی جام جهانی را محکم برداشتیم. در دیدار مقابل هنگ کنگ سردار آزمون بسیار آماده نشان داد و توانست دو گل از ۴ گل ایران را به ثمر برساند، ایران با هدایت قلعه نویی در تمام دیدارها به جز روسیه پیروزی را از آن خود کرده و دیدار امروز مقابل ازبکستان بزرگترین محک قلعه نویی در این مدت که هدایت ایران را برعهده گرفته است، خواهد بود.

محمدی خاطر نشان کرد: چه در تاشکند و چه در تهران مقابل ازبکستان بردهای خوبی را کسب کرده‌ایم، البته این تیم در زمان هدایت کارلوس کی روش یک بار در ورزشگاه آزادی توانست تیم ملی را شکست دهد که نشان از قدرت بالای این تیم در آن زمان بود. مسلماً بازیکنان ایران در دیدار امروز کار راحتی نخواهند داشت و ازبک ها شناخت خوبی از تیم ملی ایران دارند.

بازی ایران و ازبکستان امروز، زمین تا آسمان با دیدار در تورنمنت کافا متفاوت است

او تصریح کرد: مسابقه امروز ایران و ازبکستان با دیدار این دو تیم در تورنمنت کافا زمین تا آسمان فرق دارد و این بازی بسیار مهم‌تر از سایر دیدارهایی است که تاکنون تحت هدایت امیر قلعه نویی داشته‌ایم. عیار اصلی تیم ملی در این بازی مشخص می‌شود و امیدوارم در پایان بازی شاهد برتری تیم ایران باشیم.

محمدی درباره سیستم بازی تیم ملی تحت هدایت امیر قلعه نویی گفت: ایران در دیدارهای اخیر با ۴ دفاع بازی کرده است و دو هافبک وسط زمین، هم در کار دفاعی و هم در کار هجومی به تیم کمک می‌کنند. تیم ملی دو وینگر (هافبک) در سمت چپ و راست زمین دارد که جزو بازیکنان با کیفیت ایران محسوب می‌شوند. محمد محبی و مهدی ترابی معمولاً در سمت چپ به کار گرفته خواهند شد و علیرضا جهانبخش در سمت راست برای ایران بازی می‌کند، البته جهانبخش را به دلیل مصدومیت در این بازی در اختیار نداریم و قلعه نویی می‌تواند از محبی در سمت راست استفاده کند.

بازیکنان جوان باید خود را به تیم ملی تحمیل کنند

کارشناس فوتبال در ارتباط با عدم دعوت از بازیکنان جوان در اردوهای تیم ملی گفت: حضور بازیکن جوان در تیم ملی پروسه‌ای دارد که باید طی شود و یکباره نمی‌شود ترکیب تیم ملی را در اختیار بازیکنان جوان قرار داد. به نظرم هر جا که لازم و ضروری باشد، باید از جوانان استفاده شود. به عنوان مثال در یک پست بازیکن با تجربه وجود ندارد و می‌توان در آن پست، بازیکنان جوان را محک زد. در واقع بازیکنان جوان باید خود را به تیم ملی تحمیل کنند.

او ادامه داد: در حال حاضر میانگین سنی بازیکنان تیم ملی ۳۰ سال است که نشان می‌دهد ۱۰ سال پیش استعدادیابی خوبی انجام شده اما متأسفانه این استعدادیابی مستمر نبوده است و اکنون یکی از پیرترین تیم‌های ملی در آسیا و جهان را در اختیار داریم. ما باید در این سال‌ها بازیکن سازی می‌کردیم تا افراد ۲۳، ۲۴ ساله هم در ترکیب تیم ملی حضور داشته داشتند اما این اتفاق رخ نداد. همین موضوع اکنون برای قلعه نویی تبدیل به یک چالش شده است البته او در انتخابی جام جهانی نمی‌تواند چنین ریسکی را انجام دهد اما در جام ملت‌ها فرصت خوبی دارد تا در دیدار برابر تیم‌هایی مانند امارات از بازیکنان جوان استفاده کند.

بازیکنان نباید بازی‌های ملی و باشگاهی را یکسان ببینند

مدیرعامل سابق باشگاه پیکان افزود: بازیکن زمانی که وارد اردو می‌شود، باید تحت هدایت سرمربی قرار گیرد و بازیکن نباید فراموش کند که تیم ملی با تیم باشگاهی فرق دارد و برای پوشیدن پیراهن تیم ملی باید انگیزه داشته باشد. در تنبیهات انضباطی هم باید به تصمیم کادرفنی احترام گذاشت.

رئیس اسبق کمیته جوانان فدراسیون فوتبال در خصوص عملکرد تیم فوتبال نوجوانان ایران در جام جهانی زیر ۱۷ سال اندونزی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای ششمین بار است که در جام جهانی زیر ۱۷ سال حضور می‌یابیم. در جام جهانی ۲۰۰۷ تیم نوجوانان ایران موفق شد هلند را شکست دهد در آن زمان هدایت تیم نوجوانان بر عهده علی دوستی مهر بود که پس از آن جام جهانی بازیکنان خوبی به فوتبال ایران و تیم‌های باشگاهی اضافه شدند که از جمله آنها می‌توانم به کاوه رضایی، امید عالیشاه، مرتضی پورعلی گنجی، علیرضا بیرانوند و… اشاره کنم.

محمدی ادامه داد: در دوره بعدی جام جهانی باز هم با هدایت دوستی مهر توانستیم از مرحله گروهی صعود کنیم و در پلی آف به مصاف تیم نیجریه رفتیم که آن بازی با شکست ایران همراه شد و در پایان، تیم نیجریه توانست عنوان قهرمانی را تصاحب کند. در واقع ایران در دوره‌های قبل ۳ بار از مرحله گروهی صعود کرد که دو بار آن با هدایت علی دوستی مهر و یک بار هم توسط عباس چمنیان بود. در زمان چمنیان حتی توانستیم یک مرحله بالاتر هم صعود کنیم و در جمه ۸ تیم برتر جام جهانی قرار گرفتیم.

مربیان ایرانی فرمول موفقیت در جام جهانی زیر ۱۷ سال را بلد هستند

او افزود: مربیان ایرانی با عملکرد خود در جام‌های جهانی زیر ۱۷ سال نشان داده اند که فرمول موفقیت در آن را بلد هستند و حتی کمیته جوانان فدراسیون فوتبال هم در سال‌های گذشته بسیار موفق بوده است. دوره قبلی جام جهانی به دلیل همه گیری ویروس کرونا برگزار نشد و همین امر باعث شد تا کادرفنی فعلی تیم نوجوانان فرصت بیشتری برای شناخت بازیکنان و حریفان داشته باشد و با یک برنامه ریزی مناسب توانستیم ابتدا مسابقات انتخابی جام جهانی را با موفقیت پشت سر بگذاریم و حالا هم که در جام جهانی حضور داریم.

مربی فوتبال خاطر نشان کرد: دیدار با تیم‌های برزیل و انگلیس می‌توانست برای ما یک شمشیر دو لبه باشد. در دیدار نخست که با برزیل رو به رو شدیم، بازی را خوب شروع نکردیم اما پایان شیرینی داشت و این موضوع از لحاظ روحی و روانی به بازیکنان تیم نوجوانان بسیار کمک کرد. با دستاوردی که از بازی با برزیل کسب کرده بودیم، دیدار با انگلیس را هم خوب شروع کردیم اما بر عکس دیدار با برزیل انتهای خوبی برای ما نداشت. در دیدار سوم مقابل تیم ملی نیوکالدونیا به برد خوبی دست یافتیم و در پایان مرحله گروهی در رده سوم جدول قرار گرفتیم.

مغرب نه حریفی سخت و نه راحت برای نوجوانان ایران محسوب می‌شود

او ادامه داد: به نظرم در این مرحله تازه جام جهانی برای بازیکنان ایران آغاز شده است و از بازی‌های مرحله گروهی می‌توان به عنوان دیدارهای تدارکاتی یاد کرد. بازی در مرحله‌های حذفی بسیار حساس است و جای اشتباه در آن وجود ندارد. مغرب تیم بسیار خوبی است. این تیم در گروه A قرار داشت و دیدارهای سختی را تجربه نکرد. عیار اصلی تیم نوجوانان در این دیدار مشخص خواهد شد، مغرب نه حریفی راحت و نه حریفی سخت برای نوجوانان ایران محسوب می‌شود، انشاالله می‌توانیم با پیروزی برابر این تیم جواز حضور در مرحله یک چهارم نهایی را به دست آوریم.

محمدی تصریح کرد: کادرفنی تیم نوجوانان از لحاظ روحی و روانی بازیکنان را باید کنترل کند، در چنین مسابقاتی هرچقدر که بتوان بازیکنان را از نظر انضباطی زیر نظر داشت، هم هیجان کنترل و هم از دریافت کارت‌های بی مورد جلوگیری می‌شود.

مهم‌ترین دستاورد حضور در جام جهانی، رویارویی نوجوانان با تیم‌های مطرح دنیا است

سرمربی تیم مس کرمان بیان کرد: مهم‌ترین دستاورد تیم نوجوانان ایران در این جام جهانی، رویارویی بازیکنان با حریفان قدرتمند است چون در سال‌های آینده همین بازیکنان در تیم‌های جوانان، امید و بزرگسالان به خدمت گرفته می‌شوند و از الان باید مقابل تیم‌ها و بازیکنان قدرتمند قرار گیرند تا در رویدادهای بعدی تیم ایران با مشکل مواجه نشود.

او در پایان گفت: کار با این بازیکنان در این جام جهانی به پایان نمی‌رسد و همین بازیکنان تیم امید ایران در انتخابی المپیک ۲۰۲۸ لس آنجلس آمریکا را تشکیل می‌دهند و نباید آنها را به فراموشی سپرد. استعدادیابی مجدد باید صورت پذیرد تا تعداد بازیکنان در این رده سنی افزایش یابد و انشاالله بتوانیم شاهد پیشرفت فوتبال پایه ایران باشیم.

Euro Football Fantasy Leaderboard
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.