رئیس فدراسیون فوتبال گفت: با توجه به جمیع جهات به این نتیجه رسیده‌ایم که انتخاب گزینه داخلی برای هدایت تیم ملی بهتر است.

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: با توجه به جمیع جهات به این نتیجه رسیده‌ایم که انتخاب گزینه داخلی برای هدایت تیم ملی بهتر است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی تاج درباره انتخاب دوباره‌اش به عنوان نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، گفت: بحث مهمی است که باید در آسیا جایگاه مهمی در اختیار داشته باشیم. پیش از اینکه مباحت تیم‌های ملی در فیفا بررسی شود، در AFC تصمیم‌گیری می‌شود. اگر یک عضو AFC ایرانی باشد، در تصمیم‌گیری‌ها تأثیرگذار است، ضمن اینکه منافع آسیا در اختیار هیئت رئیسه AFC خواهد بود.

رئیس فدراسیون فوتبال در رابطه با انصراف رقیبش برای پست نایب رئیسی AFC یادآور شد: این شخص (داستانبک کونوکبائف) رقیب جدی در فوتبال آسیا بوده و همین الان نیز نایب رئیس کافا است. نامزدها در دو، سه روز پایانی افراد را وزن‌کشی می‌کنند. او در بحرین از کشورهایی مثل ژاپن، کره‌جنوبی، قطر و ... سوال کرده بود و به این نتیجه رسید که بهتر است کنار برود. نگاه مجموعه آسیا به سمت بنده است و همین مسئله باعث شد روز قبل از انتخابات به AFC نامه‌ای ارسال کند و انصراف بدهد.

تاج که با برنامه ورزشگاه شبکه پنج سیما صحبت می‌کرد، در خصوص اینکه آیا فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ متولی هزینه کمک داور ویدیویی VAR هستند یا باشگاه‌ها، یادآور شد: VAR مبحث مهمی است و خیلی از کشورها در حال استفاده از این سیستم هستند. برخی کشورها از جمله قطر از ابتدا این کار را انجام دادند و اخیراً کشورهای ازبکستان و تاجیکستان با ظرفیت کمتری وارد این کار شده‌اند. ما نیز باید این مسیر را برویم. فیفا با فدراسیون فوتبال طرف است ولی قرارداد شرکت مربوط به VAR با باشگاه‌ها است. البته این حرف را تأیید می‌کنم که وقتی ورزشگاهی از باشگاهی برای میزبانی کرایه می‌گیرد، باید تمام لوازم و مؤلفه‌های استاندارد بازی را خودش فراهم کند.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: مسئله VAR و شرکت‌ها تمام نشدنی است. فیفا هر دوره‌ای نمایندگانش را تغییر می‌دهد. شرکت‌ها ۵۰ میلیارد دلار به فیفا برای ضمانت می‌دهند تا اگر تیمی از جانب VAR متضرر شد طبق اظهارنامه، شرکت مورد نظر زیان را پرداخت کند. بنابراین، هر شرکتی برای VAR نمی‌تواند مجوز بگیرد. با این مقدمه باید بگویم نمی‌شود همه کشورها VAR را داشته باشند و ما نداشته باشیم. درست نیست تاجیکستان بگوید اگر برای VAR کمک می‌خواهید بگویید، این موضوع برای کشور پهناوری مثل ایران خوب نیست. باید تلاش کنیم و دست به دست هم دهیم تا شرایط را برای آموزش داوران فراهم کنیم. اگر نتوانیم به این شرایط برسیم، برخی از داوران را برای آموزش به کشورهای همسایه می‌فرستیم. یک داور هم برای آموزش به تاجیکستان خواهد رفت تا فرصت را از دست ندهیم.

تاج درباره انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال ایران پس از خداحافظی کارلوس کی‌روش گفت: دو انتخاب مهم در پیش داریم، یکی سرمربی تیم فوتبال امید و دیگری سرمربی تیم ملی بزرگسالان. در رابطه با کی‌روش با شیخ حمد رئیس فدراسیون قطر صحبت کردم و فکر کنم امروز جلسه نهایی دارند و شاید به نتیجه برسند. باید بابت ۹ سال حضور کی‌روش در فوتبال ایران از او تشکر کنم، او نسل جدیدی را به فوتبال ایران معرفی کرد و کارهای مثبتی انجام داد. همیشه از کی‌روش تشکر می‌کنم و هر وقت او را ببینم با احترام برخورد می‌کنم چون زحمات زیادی برای کشورمان کشید.

رئیس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: در خصوص انتخاب سرمربی تیم ملی دو نگاه متفاوت وجود دارد، یک نگاه؛ مربی داخلی و یک نگاه هم برای گزینه خارجی. مربیان داخلی در گذشته زحمت کشیده‌اند و خیلی از اتفاقات محصول آنهاست، افرادی مثل حشمت مهاجرانی، علی پروین و علی دایی، جواد نکونام و وحید هاشمیان خیلی به تیم ملی کمک کردند.

وی یادآور شد: از نوع نگاه مربی خارجی حضور فردی مثل کی‌روش مثبت بوده است. ما در انتخاب گزینه خارجی محدودیت داریم. مسئله تحریم در همه جا تأثیر خودش را دارد. پول نقد هم داشته باشیم انتقالش به فردی در خارج از کشور عملیاتی نیست. یکی از متهمان پرونده ویلموتس خود ما هستیم. چرا متهم شدیم؟ چون به موقع نتوانستیم پول او را پرداخت کنیم. ماجرای برانکو، کالدرون و استراماچونی نیز به همین شکل بود. مربیان طبق قانون فیفا در صورت عدم پرداخت پول‌شان پس از دو ماه می‌توانند یک طرفه قراردادشان را فسخ کنند. روی میز مربی بنام و با کیفیت که رزومه خوبی داشته باشد، زیاد داریم. مربیان زیادی طالب سرمربیگری تیم ملی ایران هستند چرا که با داشتن این همه لژیونر هر مربی دوست دارد سرمربی تیم ملی باشد.

تاج در واکنش به ادعای رسانه ac مبنی بر مذاکره با پاکو خمس، سرمربی اسپانیایی تراکتور تبریز گفت: اینها گمانه‌زنی خودشان بود. آنها فردی را مطرح کردند که فدراسیون و هیئت رئیسه بی‌خبر بود. انتخاب سرمربی تیم ملی یکی از کارهای پیش روی فدراسیون فوتبال است و به سرعت انجام می‌شود. من درباره نوع انتخاب صحبت کردم که دو نگاه متفاوت وجود دارد. اگر به این نتیجه می‌رسیدیم که مزایای خارجی بهتر از داخلی است، آن را می‌پذیرفتیم اما اگر گزینه داخلی باشد و عده‌ای به شرایط گزینه داخلی انتقاد کنند از الان می‌پذیریم. با این حال طبق جمیع جهات به این نتیجه رسیدیم که این انتخاب (مربی ایرانی) بهتر است.

وی در پایان در پاسخ به این سوال که شرکت چشم‌ انداز ارتباط چطور به عنوان نماینده EVS در ایران انتخاب شد، گفت: اطلاعی ندارم.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.