پیانیست بدون دست
به نقل از روزنامه گاردین، نعمتی که مدال آور طلای بازی های پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن است، در رقابت های تیراندازی با کمان زنان در بازیهای ریو شرکت کرد. او قرار است در بازیهای پارالمپیک هم شرکت کند. البته رشته اولیه نعمتی ابتدا قرار تکواندو بود. او عاشق ورزش پرانرژی هنرهای رزمی بود و به سرعت صاحب کمربند سیاه شد و به تیم ملی ایران راه یافت.اما زهرا در ۱۸ سالگی در اثر تصادف رانندگی دچار آسیب نخاعی شد و توان استفاده از پاهای خود را از دست داد.
پس از ۱۳ سال از این ماجرا، نعمتی برای اولین بار در بازی های المپیک شرکت کرده است. او برای حرکت از ویلچر استفاده می کند. این شرایط موجب شده که بیش از هر ورزشکار دیگری در رقابت ها مورد توجه قرار گیرد. هیچ یک از این ورزشکاران برای بازی های پارالمپیک به ریو بازنخواهند گشت. درحالی که شرکت در پارالمپیک در برنامه نعمتی است و او امیدوار است که از عنوان قهرمانی خود در پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن دفاع کند. او اولین زن ایرانی است که در بازی های المپیک یا پارالمپیک مدال طلا گرفته است.
مدال طلای پارالمپیک نعمتی در تیراندازی با کمان و نه تکواندو بدست آمد. آسیب نخاعی به آرزوی او برای اول شدن در تکواندو پایان داد.
پذیرفتن اینکه دیگر نمی تواند به ورزش مورد علاقه اش بپردازد، آسان نبود. وی اخیرا در گفت و گو با تیم مستندساز ژاپنی اظهار داشت: در ورزش تکواندو ناتوانی در استفاده از پاها، مثل پیانیستی است که دست های خود را از دست داده است.
نعمتی سه شنبه شب آرام و خونسرد به نظر می رسید. او شروع خوبی داشت و در اولین پرتاب مقابل اینا استپانووا حریف روس خود حداکثر امتیاز ۱۰ را گرفت. جمعیت پراکنده به سرعت جمع شدند و در سکوت از پیروزی کماندار روس در اولین ست استقبال کردند و سپس وقتی کماندار ایران ست دوم را برد به شدت او را تشویق کردند. با این حال شرایط به سود زهرا پیش نرفت و استپانووا سه بر یک پیروز شد. نعمتی بعد از مسابقه ناراحت بود اما پس از آن به خبرنگاران گفت: من نهایت تلاشم را کردم، اما حریفم واقعا خوب بود. به همین علت برنده شد. این بازیها متفاوت از پارالمپیک است. تفاوت آن استرسی است که اینجا داشتم. المپیک پراسترس تر است...
بدو گفت هركس كه بانو تویی..
به ایران و چین،پشت و بازو تویی...
نجنبناندت كوه آهن ز جای...
یلان را به مردی تویی رهنمای...
ز مرد خردمند بیدار تر..
ز دستور داننده هوشیارتر..
همه كهترانیم و فرمان توراست...
بدین آرزو، رای وپیمان توراست..
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )