رئیس کمیته ملی المپیک از ابتلای دو کارمند این کمیته به ویروس کرونا خبر داد.

رئیس کمیته ملی المپیک از ابتلای دو کارمند این کمیته به ویروس کرونا خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید رضا صالحی‌امیری در پاسخ به این پرسش که ویروس کرونا چقدر به کمیته ملی المپیک ضربه زده است، اظهار داشت: هر روز جلسات کارشناسی در این خصوص داریم و جزئیات موضوع را دنبال می‌کنیم. شکی نیست که این بیماری به ما لطمه زده، اما نکته مهم این است که ۲۰۶ کشور دنیا در این اوضاع، شرایط برابری دارند.

وی با اشاره به تعویق یک ساله المپیک توکیو تصریح کرد: فرصت لازم برای بازگشت تیم‌ها به اردو و آمادگی لازم قهرمانان را داریم. می‌توانیم با استفاده از زمان، تهدید کرونا در ورزش را به تدریج به فرصت تبدیل کنیم. این بیماری هم تهدید است و هم فرصت. کرونا ورزش قهرمانی ایران را دچار شوک کرد. ۵۲ سهمیه المپیک گرفتیم و به دنبال سایر سهمیه‌ها بودیم که هشتم مرداد در المپیک شرکت کنیم. قطار در حال حرکت کار و نیز آمادگی قهرمانان ما در اردو و کسب آمادگی برای رسیدن به سکو دچار توقف شد.

رئیس کمیته ملی المپیک که با برنامه «تهران ورزشی» رادیو تهران گفت‌وگو می‌کرد، خاطرنشان کرد: نکته دوم این است که اگر المپیک در مرداد برگزار می‌شد، به احتمال قوی برخی قهرمانان ما چون سهراب مرادی و حمیده عباسعلی را در اختیار نداشتیم و این وقفه، فرصتی برای بازگشت قهرمانان ما به روزهای اوج تلقی می‌شود.

صالحی‌امیری در ادامه افزود: نکته سوم این است که در این جریان، خود را وارد دنیای جدیدی کردیم که چگونه می‌توانیم در کنار کرونا، ورزش قهرمانی را داشته باشیم. ابتدا تجهیزاتی خریدیم و به خانه قهرمانان فرستادیم. با مجوز ستاد مبارزه با کرونا، فعالیت باشگاه‌ها و اردوها به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌‌ها آغاز که اخیراً مجدداً تعطیل شد.

وی درباره رد اساسنامه کمیته ملی المپیک در شورای نگهبان بیان کرد: اساسنامه دو سال و نیم در مسیر رفت و برگشت میان ما، کمیسیون اجتماعی دولت و صحن دولت است که روندی زمانبر و کند دارد. ابتدا مصوبات به کمیسیون تطبیق مجلس می‌رفت و سپس اعلام نظر می‌کردند که بر اساس تفسیر حقوقی شورا، همه اساسنامه‌های شرکت‌ها و نهادها باید به این شورا برود. شورای نگهبان حدود ۹ ماه بررسی اساسنامه، پاسخی داد که آن را رد نکرد؛ بلکه گفتند مبهم است.

صالحی‌امیری در ادامه توضیحاتش عنوان کرد: دلیل ابهام این بود که در اساسنامه به دفعات به اساسنامه کمیته بین‌المللی المپیک ارجاع دادیم که اگر تماس می‌گرفتند، ظرف یک ساعت این منشور را به عزیزان می‌فرستادیم و نیاز به ۱۰ ماه زمان نبود. پنجشنبه با جهانگیری جلسه‌ای داشتم که مقرر شد معاون حقوقی رئیس‌جمهور برای رفع ابهامات، جلسه مشترکی با شورای نگهبان برگزار کند.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره ثبت اساسنامه این کمیته به عنوان نهادی غیرانتفاعی گفت: این موضوع بیشتر متوجه فوتبال است. در فوتبال به عنوان نهاد عمومی غیردولتی غیرانتفاعی شناخته شدیم و کمیته بین‌المللی المپیک با این شرایطِ کمیته ملی المپیک تعارضی ندارد. کمیته‌های ملی المپیک در کشورها باید از مداخله دولت به دور باشند و نیز تابع منشور کمیته بین‌المللی باشند. این منشور را از سال ۵۸ به رسمیت شناختیم و در چارچوب آن فعالیت می‌کنیم. ما و مجموعه کشور، غیردولتی بودن کمیته ملی المپیک را پذیرفته‌ایم.

صالحی‌امیری در این باره که آیا فدراسیون فوتبال می‌تواند در اساسنامه خود از عبارت نهاد عمومی غیردولتی غیرانتفاعی استفاده کند یا خیر، اظهار داشت: به نظر من بله. نهاد غیردولتی یعنی عدم مداخله دولت و نهادهای بین‌المللی ورزش می‌گویند باید عدم دخالت دولت را درج کنیم. بقیه تفسیرها به آن وارد نیست.

وی درخصوص تقدیر از قهرمانان پیشین ورزش کشور تصریح کرد: در ورزش قهرمانی از سال ۱۳۰۶ و در المپیک از سال ۱۹۴۸ که اولین کاروان فعال از ایران حضور داشت، با وجود همه افتخاراتی که طی یک قرن در ورزش داشتیم، رابطه‌ای میان نسل جدید و قدیم نبود. فلسفه ملی موزه ورزش المپیک و پارالمپیک همین است که نسل جدید، تلاش و فداکاری‌های نسل گذشته را ببیند و به یاد بیاورد که اگر صاحب افتخار در عرصه جهانی هستیم، حاصل تلاش کسانی چون تختی بوده است.

رئیس کمیته ملی المپیک ادامه داد: ما بنا را بر رونمایی از تندیس پنج المپین، پنج قهرمان و یک پارالمپین در هر ماه گذاشتیم تا به نسل جدید بگوییم این عزیزان، ریشه شما هستند. پیش‌تر از کسی که می‌مُرد تجلیل می‌کردند که این رویه باید پاک شود و از زنده‌ها تجلیل کنیم. هفته پیش از تندیس سیامند رحمان رحمت‌الله علیه، مرحوم سلماسی، امامعلی حبیبی، سیفی، یعقوبی و میرزاقاسمی رونمایی کردیم و یعقوبی گفت در این ۹۰ سال، دو بار زاده شدم. یکی هنگام کسب مدال طلا و یکی زمان رونمایی از تندیسم در حضور جمعیت.

صالحی‌امیری درباره پرداخت بورسیه ۵۰۰ هزار دلاری به برخی ورزشکاران که هنوز سهمیه المپیک نگرفته‌اند، خاطرنشان کرد: کمیته بین‌المللی المپیک از ورزشکاران برای کسب سهمیه المپیک یا کسب آمادگی برای شرکت در این مسابقات، در قالب این بورسیه‌ها حمایت می‌کند تا ورزشکار بتواند تجهیزات و مکمل‌های خود را بخرد. پرداخت این کمک هزینه از سال گذشته آغاز شد و هر ماه مطابق نرخ بانک مرکزی، این مبلغ به حساب فدراسیون‌ها و قهرمانان واریز می‌شد.

وی درخصوص ابتلای مدیران کمیته ملی المپیک به کرونا گفت: ما هم بخشی از جامعه هستیم. اخیراً غربالگری صد درصدی از کارمندان داشتیم که از ۲۰۰ کارمند، پنج نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. دو نفر علائم کرونا را داشتند، اما سه نفر هیچ علامتی نداشتند که به همه آنها گفتیم دو هفته در محل کار حاضر نشوند.

این خبر حدود ۲ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.