در شب نخست دور آخر مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا، اینتر برای صعود باید دست به کاری بزرگ بزند و بارسلونا را در میلان شکست دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شب اول از هفته پایانی مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا برای ۲ تیم مدعی صعود از گروه ششم، هیجان بی‌نهایتی دارد و لیورپول به عنوان مدافع عنوان قهرمانی هم باید حداقل یک امتیاز از بازی خارج از خانه کسب کند.

هیجان مرگ‌آور گروه مرگ

در گروه ششم یا همان گروه مرگ، بارسلونا صعود به عنوان سرگروه را قطعی کرده و آخر شدن تیم خوب اسلاویاپراگ هم حتمی است اما جنگ صعود بین بوروسیادورتموند و اینتر هم‌امتیاز است. در بازی رودررو وضعیت اینتر بهتر است، پس یک پیروزی خانگی مقابل بارسلونای از پیش صعود کرده، تیم کونته را به مرحله حذفی می‌برد.

اینتر فصل گذشته هم درست در شرایط مشابهی بود. آنها در گروه بارسلونا قرار داشتند و در روز آخر باید آیندهوون را می‌بردند. در آن زمان رقابت برای تیم دوم صعودکننده بین نرآتزوری و تاتنهام بود و هر ۲ تیم با امتیازی مساوی پا به بازی آخر گذاشتند؛ با این تفاوت که برخلاف فصل جاری، اینتر در بازی رودررو برتری نداشت و تاتنهام از وضعیت بهتری برخودار بود. بارسلونا وظیفه خودش را انجام داد و تاتنهام را متوقف کرد. کافی بود اینتر پیروز می‌شد اما آنها مقابل آیندهوون حذف شده مساوی کردند و به خاطر نتایج رودررو حذف شدند! حالا این بار بارسلونا در هفته آخر با خود اینتر بازی دارد و برخلاف فصل قبل، تیم کونته نمی‌تواند آبی و اناری‌ها را به خاطر انتخاب ترکیبی از ذخیره‌ها برای بازی آخر مواخذه کند! اتفاقا از اظهارات والورده، سرمربی بارسلونا این‌گونه پیداست که قصد استراحت دادن به مسی و ستارگانش را دارد، البته باید در نظر داشت حتی اگر بارسا با تمام ستارگانش هم به میدان بیاید، باز هم اینتر قدرت لازم برای برتری را دارد.

صرفنظر از تساوی ابتدای هفته، تیم آماده کونته در نتیجه‌گیری هم درخشان عمل کرده است. مشکل تیم ایتالیایی، مصدومیت پرتعداد بازیکنان از سنسی گرفته تا بارلا و گالیاردینی است؛ آنچه باعث می‌شود کونته بازیکنان ضعیف‌تر خودش را راهی میدان کند. در بازی همزمان هم دورتموند تازه اوج گرفته حتما باید اسلاویا را ببرد و امیدوار به امتیاز گرفتن بارسلونا از اینتر باشد.

نیاز مبرم مدافع عنوان قهرمانی به امتیاز

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد لیورپولِ مدافع عنوان قهرمانی و آماده‌ترین تیم حال حاضر اروپا برای صعود از گروه پنجم به امتیاز روز آخر نیاز داشته باشد اما رقم خوردن ۲ بازی از تنها ۳ بازی بدون برد این فصلش، همچنین تنها باخت تیم کلوپ مقابل ناپولی، وضعیت را کمی‌ پیچیده کرد. حالا لیورپول برای صعود حتما باید در خانه سالزبورگ امتیاز بگیرد.

یک تساوی، صعود این تیم را قطعی می‌کند، پیروزی سرگروهی‌اش را در پی دارد و شکست، چنانچه با امتیاز گرفتن ناپولی در بازی همزمان توأم شود، لیورپول را به اولین قهرمان حذف شده در مرحله گروهی فصل بعد، پس از چلسی سال ۲۰۱۳ تبدیل می‌‌کند، البته شکست با اختلاف یک گل در حالتی بالاتر از نتیجه بازی رفت (۴ بر ۳ به سود لیورپول) یعنی شکست ۵ بر ۴، ۶ بر ۵ و ... می‌تواند منجر به صعود قرمزها شود که شکل‌گیری چنین نتایجی بعید به نظر می‌رسد.

معادلات پیچیده گروه هشتم

در گروه هشتم، هنوز صعود تیمی قطعی نشده و آژاکس با ۱۰ و والنسیا و چلسی با ۸ امتیاز در رده‌های اول تا سوم قرار داشته و شانس دارند. نبرد خانگی آژاکس مقابل والنسیا بسیار تعیین‌‌کننده خواهد بود. در این بین چلسی می‌تواند با برتری محتمل خانگی مقابل لیل حذف شده صعودش را قطعی کند و در چنین حالتی، نبرد همزمان با این بازی، حکم پلی‌آف را دارد. آژاکس با یک تساوی قطعا به مرحله بعد می‌رسد و اگر چلسی در بازی همزمان به برتری برسد، والنسیا هم حتما باید آژاکس را ببرد. در شرایط امتیاز مساوی بین چلسی و والنسیا، تیم اسپانیایی وضعیت بهتری دارد و یک پیروزی این تیم را حتی صدرنشین خواهد کرد. تساوی آژاکس و والنسیا، صعود آژاکس را رقم می‌زند و در این صورت چلسی برای صعود باید تنها لیل حذف شده را ببرد.

هم‌تیمی‌های آزمون در آستانه صعود

در گروه هفتم، اولین صعود لایپزیگ به مرحله حذفی لیگ قهرمانان اروپا قطعی شده و رقابت برای صعود به عنوان تیم دوم بین زنیت و لیون۷ امتیازی است. زنیت که سردار آزمون، ستاره ایرانی‌اش را به عنوان اولین آسیایی زننده نخستین یک فصل لیگ قهرمانان اروپا مطرح کرد در بازی رودررو با لیون نتایج بهتری کسب کرده و برای صعود، باید در خانه بنفیکا به برتری برسد. در این صورت، نتیجه بازی همزمان اهمیتی نخواهد داشت. زنیت اگر به تساوی برسد یا شکست بخورد، تنها در صورت به دست آمدن نتیجه‌ای مشابه در بازی همزمان می‌تواند به جمع ۱۶ تیم برتر راه یابد.

برنامه بازی‌های هفته ششم و آخر مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا به شرح زیر است:

سه‌شنبه ۱۰ دسامبر (۱۹ آذر)

ناپولی - خنک (۲۱:۲۵) سالزبورگ - لیورپول (۲۱:۲۵) بوروسیا دورتموند - اسلاویا پراگ (۲۳:۳۰) اینتر - بارسلونا (۲۳:۳۰) بنفیکا - زنیت (۲۳:۳۰) لیون - لایپزیگ (۲۳:۳۰) چلسی - لیل (۲۳:۳۰) آژاکس - والنسیا (۲۳:۳۰)

چهارشنبه ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر)

پاری‌سن‌ژرمن - گالاتاسرای (۲۳:۳۰) بروژ - رئال مادرید (۲۳:۳۰) بایرن مونیخ - تاتنهام (۲۳:۳۰) المپیاکوس - ستاره سرخ (۲۳:۳۰) شاختار دونتسک - آتالانتا (۲۱:۲۵) دینامو - منچسترسیتی (۲۱:۲۵) اتلتیکومادرید - لوکوموتیو مسکو (۲۳:۳۰) بایرلورکوزن - یوونتوس (۲۳:۳۰)

این خبر حدود ۹ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.