در میان آن دسته از سرمربیان تاریخ فوتبال که بیشترین خرج را برای خرید بازیکن انجام روی دست باشگاه‌ها گذاشته‌اند، یک نفر با ثبت رقم ۲ هزار و ۴۰ میلیون یورو رکورددار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، خرید بازیکنان مورد نیاز برای اجرای سیستم‌های تاکتیکی، بدون شک یکی از دلایل اصلی موفقیت سرمربیان فوتبال باشگاهی است، هر چند این عامل صرفاً و الزاماً تضمین کننده موفقیت آنها نیست و این موضوع در رده‌بندی سرمربیانی که بیشترین هزینه را برای جذب بازیکن انجام داده‌اند، مشخص می‌شود.

در این رده‌بندی پپ گواردیولا سرمربی فعلی تیم فوتبال منچسترسیتی با ثبت رقم ۲ هزار و ۴۰ میلیون یورو صدرنشین بلامنازع و رکورددار است. او تنها فردی است که از مرز ۲ هزار میلیون یورو برای خرید بازیکن عبور کرده و با احتساب ۱۶ فصلی که در سطح اول فوتبال اروپا مربیگری کرده، به طور متوسط سالانه ۱۳۵ میلیون یورو برای خرید بازیکن خرج روی دست رؤسایش در بارسلونا، بایرن مونیخ و منچسترسیتی گذاشته که بخش اصلی آن در سیتی بوده است.

در ازای این هزینه‌ها، گواردیولا سه قهرمانی لیگ قهرمانان و چندین و چند قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، بوندس‌لیگا و لالیگا کسب کرده است. با وجود هزینه‌های نجومی گواردیولا، هیچ یک از بازیکنانی که به درخواست او خریداری شده‌اند، جزو ۱۰ بازیکن گران تاریخ نیستند. با این حال او در خرید مدافعان گران، حرف اول را می‌زند.

نفر دوم رده‌بندی ژوزه مورینیو سرمربی فعلی فنرباغچه است که تا به امروز یک هزار و ۸۶۰ میلیون یورو برای جذب بازیکن به باشگاه‌های طرف قراردادش تحمیل هزینه تحمیل کرده است. با توجه به نزدیک بوده این رقم به آنچه گواردیولا خرج کرده و تعداد جام‌هایی که این دو نفر برده‌اند، درصد موفقیت آقای خاص نسبت به همتای اسپانیایی‌اش پایین‌تر است.

با این حال سرمربی پرتغالی که در دوران مربیگری‌اش هدایت تیم‌های پورتو، چلسی، رئال مادرید، اینتر، منچستریونایتد، تاتنهام و رم برعهده داشته، از نظر هزینه برای خرید بازیکن یک وجه تشابه دارد که آن نبود هیچ‌یک از ۱۰ بازیکن گران قیمت تاریخ در فهرست بازیکنان خریداری شده توسط اوست. گران‌ترین خریدی که در تیم‌های تحت هدایت مورینیو انجام شده، پل پوگبا با رقمی نزدیک به ۱۰۰ میلیون یورو در منچستریونایتد بوده است.

در رده سوم سرمربیان ثبت کننده بیشترین هزینه برای خرید بازیکن، کارلو آنچلوتی سرمربی فعلی رئال مادرید قرار می‌گیرد. مربی ایتالیایی که روی نیمکت تیم‌هایی مانند یوونتوس، میلان، چلسی، پاری‌سن‌ژرمن، بایرن مونیخ، اورتون و ناپولی نشسته است، از فصل ۹۷-۱۹۹۶ که مربیگری را آغاز کرد تا به امروز یک هزار و ۶۹۰ میلیون یورو صرف خرید بازیکن کرده است اما مانند دو نفر قبلی هیچ یک از ۱۰ بازیکن گران‌قیمت تاریخ جزو خرید‌های او نبوده‌اند. کارلتو در این مدت ۵ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانی در هر ۵ لیگ معتبر اروپا را تجربه کرده است.

رده‌بندی ۱۰ مربی که بیشترین هزینه را برای خرید بازیکن روی دست باشگاه‌ها گذاشته‌‌اند به شرح زیر است:

پپ گواردیولا ۲ هزار و ۴۰ میلیون یورو ژوزه مورینیو یک هزار و ۸۶۰ میلیون یوروکارلو آنچلوتی یک هزار و ۶۹۰ میلیون یوروماسیمیلیانو آلگری یک هزار و ۴۰۰ میلیون یورودیه‌گو سیمئونه یک هزار و ۲۱۰ میلیون یورومانوئل پیگرینی یک هزار و ۲۰۰ میلیون یوروتوماس توخل یک هزار و ۱۹۰ میلیون یورو آنتونیو کونته یک هزار و ۱۷۰ میلیون یورومائوریسیو پوچتینو یک هزار و ۱۵۰ میلیون یورویورگن کلوپ یک هزار و ۱۳۰ میلیون یورو

Euro Football Fantasy Leaderboard
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.