مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور می‌گوید صداقت، شرافت و تعهد همکاران ما در سازمان لیگ و کلیه واحدها اینطور نیست که خودمان را خرج قهرمانی یک تیم یا صعود و سقوط تیمی دیگر کنیم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سهیل مهدی در حاشیه نشست امروز (شنبه) مسئولان سازمان لیگ با مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران گفت: خیلی جای تشکر دارد که رئیس فدراسیون و رئیس مجمع فوتبال کشور در جلسه امروز حضور پیدا کردند. مواردی هست که ما همواره در خدمت آقای بهاروند رئیس سازمان لیگ و جناب کشوری دبیر سازمان لیگ هستیم. برگزاری مسابقات که وظیفه اصلی سازمان لیگ به شمار می‌آید برعهده بنده است و انجام وظیفه می‌کنم. باید درباره برخی موارد مشورت می‌کردیم. برخی از این موارد چه در فصل آینده و چه در این فصل که به روزهای پایانی و حساس‌تر آن نزدیک می‌شویم با زحمات عزیزان در بخش نقل‌وانتقالات و روابط عمومی مرتبط می‌شود.

وی در ادامه افزود: باید این فصل را تمام و فصل آینده را بهتر شروع کنیم. از جمله مواردی که به صورت کلان مدنظر رؤسای فوتبال کشور و آقای تاج بود به بحث گذاشته و درباره آن صحبت شد. موظف هستیم در این مورد برنامه‌ریزی‌های‌مان را دقیق‌تر کنیم. ان‌شاءالله بتوانیم فوتبال بهتری را به خانه‌ها ببریم.

مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور در پاسخ به این سؤال که چرا مصوبات از همان ابتدای ابلاغ به باشگاه‌ها اطلاع‌رسانی نمی‌شود که اینگونه حاشیه‌ساز نشود، گفت: نمی‌دانم چرا اینقدر حاشیه به وجود می‌آید؟! از روز اولی که مسابقات هنوز شروع نشده و هنوز هیچ تیمی به داخل زمین نرفته بود، این دستورالعمل به باشگاه‌ها اعلام شد. اگر موضوعی، موردی و بحثی هست باید بر همین اساس باشد. خوشبختانه سه ماه بعد، فکر کنم در آبان ماه این مصوبه و موارد دیگر به باشگاه‌ها اطلاع داده شد. سازمان لیگ وظیفه دارد موارد متعددی را به باشگاه‌ها یادآوری کند. برای مثال دستورالعمل لباس را حتماً بروید مطالعه کنید که باید کامل رعایت شود. یادآوری می‌کنم که بحث سه ملی‌پوش را حتماً مدنظر داشته باشید و اگر کمتر از آن شد تیم‌ها حتماً باید در مسابقات شرکت کنند. اجرای این دستورالعمل‌ها کلیدی است. نکات کلیدی دستورالعمل‌ها را اول فصل به تمامی باشگاه‌ها به صورت تیتروار و در قالب یادآوری، اعلام می‌کنیم. از جمله موارد داخل این دستورالعمل‌ها بازی رو در رو بود که امسال بنابر تفسیری که توسط کمیته تدوین مقررات انجام شده و مصوبه کردند، به صورت تفصیلی توضیح داده شده بود. در تمام دنیا هم همین است.‌

وی افزود: کمیسیون تدوین مقررات در اول فصل به باشگاه‌ها ابلاغ کرده و ما هم بر حسب وظایف و اهمیت آن در آبان ماه مجدداً آن را به باشگاه اعلام کردیم. امروز که به روزهای آخر فصل رسیدیم و نگرانی جامعه هواداری است و وقتی چالشی است که از طرف رسانه شیرین‌تر است، به آن پرداخته می‌شود. به نظرم ما تصمیمی برای تیمی نگرفتیم. قبل از شروع لیگ این موضوع را اعلام کردیم و هیچ‌کس آن روز نمی‌دانسته است چه تیمی امروز گل زده دارد، چند بازی کردند و یک تیم چه امتیازی دارد. اصلاً معلوم نبود که چه اتفاقی می‌افتد. به نظرم این چالش یک مقدار فضای رسانه را تهییج می‌کند و جامعه هواداری را که علاقه‌مند به این فضاهاست. سازمان لیگ از این امر مبراست و هیچ علاقه‌ای نداریم طرفدار هیچ تیمی باشیم. صداقت، شرافت و تعهد همکاران ما در سازمان لیگ و کلیه واحدها اینجور نیست که خودمان را خرج قهرمانی یک تیم یا صعود و سقوط تیمی دیگر کنیم.

سهیل مهدی در پاسخ به اینکه چرا سوپرلیگ قبل از شروع لیگ برگزار نشد، تأکید کرد: قبلا پیش از شروع لیگ برگزار می‌کردیم، اما این فصل با ایام سوگواری همزمان شد که ما را تحت‌الشعاع قرار دارد. قبل از شروع لیگ به اصحاب رسانه عرض کردم بروید تقویم کنفدراسیون فوتبال آسیا را ببینید، امسال تقویم فشرده‌ای داریم. نتیجه این شد که اگر خاطرتان باشد بعد از مرحله یک شانزدهم جام ملت‌ها، کنفدراسیون فوتبال آسیا تقویمش را عوض کرد. یکی از سخت‌ترین تقویم‌ها را امسال کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته است، چرا که دو لیگ را همزمان کرده است، لیگ نخبگان و لیگ قهرمانان آسیا و تیم‌های ما سه تا چهار روز از هفته را درگیر مسابقه می‌شوند. یک هفته اگر بازی برگزار نکنیم برای سایر تیم‌ها که کاندیدای این مسئله نیستند کار سخت می‌شود. دو روز است که به همراه همکارانم برای چینش بازی‌های فصل آینده تلاش می‌کنیم، اما هنوز به نتیجه نرسیدیم. لیگ بعدی از نظر برنامه‌ریزی لیگ بسیار سختی است. ان‌شاءالله بهترین تقویم و جدول را داشته باشیم و سعی می‌کنیم سوپرجام را قبل از شروع فصل تقدیم هواداران کنیم.

وی در مورد انتقادات اصحاب رسانه نسبت به وضعیت میکسدزون ورزشگاه‌ها و عدم احترام تیم‌های حاضر در رقابت‌ها نسبت به این موضوع، گفت: امسال مسیر میکسدزون همه ورزشگاه‌‌های لیگ برتر را تعبیه کردیم و به عزیزان گفتیم باید مسیر میکسدزون از کدام طرف باشد. میکسدزون ورزشگاه شهیدوطنی قائمشهر به نظرم یکی از بهترین جاهاست. از لحاظ وسعت، گستردگی و فضای درگیر و مسیر عبور تیم‌ها که حتماً باید از آن عبور کنند. یعنی بضاعت و فضایی که در میکسدزون ورزشگاه شهید وطنی در اختیار اصحاب رسانه قرار گرفته، بسیار عالی است. یک ورزشگاهی مانند تختی آبادان اما ضعیف است. ساختار ورزشگاه طوری است که بیشتر از این فضا، جایی نمی‌توان در اختیار اصحاب رسانه قرار داد، اما همان هم به درستی استفاده نمی‌شود، خصوصاً در بازی‌های پرسپولیس و استقلال. عزیزانی که نظم ورزشگاه را حفظ می‌کردند، تصمیم گرفتند مسیر عبور تیم‌ها جای دیگری باشد. همین موضوع باعث شد اصحاب رسانه نتوانند از فضای میکسدزون استفاده کنند. در مورد ورزشگاه امام خمینی (ره) اراک هم ما فضای آن را دیدیم و تعبیه کردیم، اما متأسفانه عزیزانی که باید کمک کنند و در لحظه آخری که تیم‌ها هدایت می‌شوند، در آن فضا قرار نگرفتند. برای فصل بعد سعی می‌کنیم حتماً این شرایط را داشته باشیم.

مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر در مورد اینکه بازی‌های همزمان لیگ از چه زمانی آغاز خواهد شد، اظهار داشت: طبق آیین‌نامه قانون برگزاری همزمان مسابقات لیگ برتر حداکثر سه هفته است. بنابر تشخیص سازمان لیگ دو یا سه هفته، بازی‌ها را همزمان برگزار می‌کنیم. اجازه بدهید، وابسته به شرایط جدول و لیگ تصمیم می‌گیریم، چون برگزاری همزمان بازی‌ها یک تبعاتی دارد و اگر نشود به سایر تیم‌ها اجحاف می‌شود. زیرساخت ورزشگاه هم بحث مهمی است. اتفاقی که سال گذشته در کرمان افتاد و برق قطع شد باعث اعتراض سپاهان شد، چون آنها سال گذشته مدعی کسب عنوان قهرمانی بودند. یک مقدار تبعات بازی همزمان زیاد است. اجازه بدهید واقعاً اگر نزدیک بود سمت تعداد بازی‌ها برویم.

سهیل مهدی راجع به نظر صداوسیما برای پخش مستقیم بازی‌ها، یادآور شد: مسئولان صداوسیما امیدوار هستند که حداقل بازی‌های شهرستانی پخش مستقیم شوند. البته بستگی به این دارد که تیم‌های کاندیدای قهرمانی چه تیم‌هایی باشند.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به عدم صدور اجازه ورود هوادار به ورزشگاه پاس قوامین، ورزشگاه تختی در اختیار قرار می‌گیرد، گفت: به نظرم این خارج از حیطه سازمان لیگ است. اینکه بازی در برخی ورزشگاه‌ها با حضور هوادار باشد یا خیر خارج از حیطه سازمان لیگ است.

«استقلال و پرسپولیس در هفته پایانی لیگ برتر در تهران بازی دارند، اگر تکلیف قهرمانی به هفته آخر بکشد، چه اتفاقی می‌افتد؟»، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ در پاسخ به این پرسش خبرنگار تسنیم تصریح کرد: یکی از صحبت‌های جلسه امروز همین بود و پیش‌بینی‌هایی هم در این جلسه انجام شد. تمهیدات لازم را چیدیم منتهی همه چیز فقط استقلال و پرسپولیس نیست. باید یکی دو سازمان و باشگاه‌های دیگر هم نظر بدهند. اجازه بدهید برنامه این موضوع نهایی شود. قبل از اینکه به هفته آخر برسیم درباره آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. در حال حاضر اصلاً نمی‌توانیم بگویم چه می‌شود، اما در آینده اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

«در فوتبال ما وقتی یک تیمی همزمان قهرمان لیگ و جام حذفی می‌شود بدون برگزاری بازی سوپرجام، جام می‌گیرد! این قانون در هیچ کجای دنیا نیست.» مهدی در واکنش به طرح این موضوع گفت: یکسری تصمیمات خارج از حیطه ماست. من برگزارکننده مسابقات هستم. امروز که آقای جلالی آمده است می‌تواند به‌عنوان مدیرفنی فوتبال ایران و سیاست‌گذار فوتبال کشور کمک کند. در غیر این‌صورت هیئت رئیسه سازمان لیگ به نکته‌ای که برسند به من ابلاغ می‌کنند و من هم برگزار می‌کنم. اینها که می‌فرمایید من قانون‌گذار نیستم و برگزارکننده‌ام. اگر قانون تغییر کند من سمعاً و طاعتا بازی را برگزار می‌کنم.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.