محمود خوراکچی معتقد است تیم فوتسال ایران در دیدار برابر افغانستان بازی منطقی به نمایش گذاشت و به این دلیل که همه تیم ها اصول دفاعی را یاد گرفته اند نمی توان بازی های پرگلی را انتظار داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتسال ایران در نخستین دیدار خود در رقابت‌های جام ملت‌های ۲۰۲۴ آسیا به مصاف افغانستان رفت و توانست با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی برسد.

محمود خوراکچی بازیکن پیشین تیم ملی فوتسال و سرمربی کنونی تیم ایرالکو اراک در گفت و گو با خبرنگار مهر به بررسی عملکرد تیم ملی در نخستین دیدار خود پرداخت و گفت: تیم ملی فوتسال افغانستان به واسطه مجید مرتضایی سرمربی تیم و بازیکنان شاغل در لیگ ایران پیشرفت های زیادی نسبت به سال‌های قبل داشته است و این مساله باعث شد این تیم با شناخت بالایی از تیم ملی ایران پا به این مسابقه بگذارد.

ایران به دنبال آمار و ارقام نبود

سرمربی تیم فوتسال ایرالکو گفت: نوع بازی این تیم نشان دهنده این موضوع بود که نمی‌خواست با تفاضل گل زیاد به ایران ببازد و از سوی دیگر هم تیم ملی ایران قصد داشت طوری بازی کند که هم رقبا نتوانند ما را به خوبی آنالیز کنند و هم به دنبال آمار و ارقامی مانند آقای گلی و بهترین بازیکن زمین و بهترین بازیکن جام و مواردی از این دست نبودند و این همدلی در داخل زمین نشان داده شد و بازیکن‌ها برای هم تلاش می‌کردند و کسی برای خودش بازی نمی‌کرد. با توجه به اینکه مسلم اولاد قباد و سالار آقاپور قبل از این بازی‌ها دچار مصدومیت شده بودند شمسایی از آنها برای دقایق کوتاهی استفاده کرد تا این بازیکنان در شرایط مسابقات قرار بگیرند و خوشبختانه هر دو بازیکن شرایط خوب خود را نشان دادند و بدون مشکل و مصدومیت زمین بازی را ترک کردند.

خوراکچی در خصوص تیم ملی افغانستان گفت: افغانستان به واسطه ۷ بازیکنی که در لیگ ایران دارد نشان داد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نسبت به تورنمنت کافا و دوره مقدماتی داشته‌اند. این تیم نسبت به تورنمنت کافا ۹ تغییر داشته است. معمولاً در بازی‌های مقدماتی تیم‌هایی که جلوی ایران بازی می‌کنند به فکر مسابقات بعدی هستند و می‌خواهند با کمترین تفاضل گل شکست بخورند و بتوانند امتیازات لازم خود را از دیگر بازی‌ها کسب کنند. افغانستان در دفاع خوب و منسجم بود و وقتی ۳ گل جلو افتادیم تلاش کردیم بازی را مدیریت کنیم و حریف هم از روی یک ضد حمله به گل رسید. پیروزی در این دیدار حق ۱۰۰ درصدی ایران بود.

سخت‌ترین دوره جام ملت‌ها را در پیش داریم

این کارشناس فوتسال در خصوص این دوره از مسابقات و شکست تیم ژاپن برابر قرقیزستان گفت: این جام سخت‌ترین دوره جام ملت‌های آسیا است و با نتایجی هم که در دور نخست این بازی‌ها به دست آمد باید منتظر اتفاقات غیرمنتظره ای باشیم که با تساوی ویتنام برابر میانمار و شکست ژاپن از قرقیزستان آغاز شد.

خوراکچی ادامه داد: یکی از مهمترین دلایلی که در این بازی فرصت‌های زیادی را از دست دادیم غیبت حسین طیبی بود که یکی از مهمترین عناصر تهاجمی تیم ملی است. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که فوتسال همچون گذشته نیست و به یک بازی سخت تبدیل شده است و دیگر نمی‌شود بدون کار تاکتیکی و ترکیبی به گل رسید. تیم‌های آسیایی به خوبی اصول دفاعی را یاد گرفته‌اند گلزنی در فوتسال سخت شده است و طبیعی است که در این بازی نتوانستیم گل‌های زیادی به ثمر برسانیم. اگر سال‌های پیش تیم‌ها می‌توانستند با گل‌های زیادی به پیروزی برسند امروز شاهدیم که با گل‌های کم و اختلاف گل کمی پیروز می‌شوند. ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که مجید مرتضایی شناخت خوبی از فوتسال ایران دارد و نقاط ضعف و قوت تک تک بازیکنان ما را می‌شناسد.

تیم ملی کاملاً منطقی بازی کرد

او ادامه داد: نتایجی که در این دوره از مسابقات تا کنون دیدیم نشان از توانایی همه تیم‌ها است. بازی امروز به معنای ضعیف شدن تیم ایران نیست. همانطور که ژاپن در دوره قبلی بازی‌ها در گام نخست برابر عربستان شکست خورد اما در نهایت به مقام قهرمانی رسید. افغانستان امروز تیم بسیار خوبی بود ولی تیم ما هم به دنبال آمار و ارقام نبود تلاش کرد یک بازی منطقی ارائه دهد. تیم ملی ایران در فینال دوره قبل برابر ژاپن ۸۰ درصد مالکیت توپ را در اختیار داشت و موقعیت‌های گل حدود ۲۰ برابر بود اما در نهایت ژاپن پیروز شد.

این کارشناس فوتسال گفت: در فوتسال اگر تیمی برنده می‌شود به واسطه قدرتی که دارد پیروز می‌شود اگر تیمی می‌بازد به واسطه به دلیل قدرت حریفش است. امروز دیگر چیزی به نام شانس در فوتسال وجود ندارد. قرقیزستان شانسی ژاپن را شکست نداد اگر نمی‌توانست ۴۰ دقیقه از گل زده خودش دفاع کند نمی‌توانست پیروز شود. بر این اساس فوتسال یکی از سخت‌ترین رشته‌ها است و اگر موفقیتی حاصل می‌شود بر اساس توانایی بازیکنان و مهارت‌های کادر فنی است.

محمود خوراکچی در پایان برای تیم ملی آرزوی موفقیت کرد و گفت: همه ما انرژی مثبت خود را به تایلند می‌فرستیم و از به بازیکنان و کادر فنی تیم دست مریزاد می‌گوئیم.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.