کارشناس فوتسال کشور ژاپن معتقد است تیم ملی ایران با وجود داشتن کمبود در دو پُست، همچنان یکی از شانس‌های اصلی قهرمانی جام ملت‌های آسیا به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مسابقات جام ملت‌های فوتسال آسیا ۲۰۲۴ از روز چهارشنبه ۲۹ فروردین با دیدار تیم‌های ملی ویتنام و میانمار آغاز می‌شود، رقابت‌هایی که به دلیل توزیع سهمیه جام جهانی ۲۰۲۴ از اهمیت ویژه‌ای برای کشورهای مختلف برخوردار است.

تیم ملی کشورمان که در دوره گذشته در اولین چالش سرمربیگری وحید شمسایی با بازیکنان تازه‌وارد تیم ملی نتوانست از قهرمانی آسیا دفاع کند، عزم خود را جزم کرده که این بار جام را به ایران بازگرداند. در هفدهمین دوره جام ملت‌های آسیا مربیان بزرگی چون ونانسیو لوپس، دیگو جوستوزی و آندرو پلاسا روی نیمکت تیم‌های ازبکستان، ویتنام و عربستان نشسته‌اند و امیدوارند موفقیت خود در فوتسال جهان را در قاره کهن تکرار کنند.

در مورد هفدهمین دوره جام ملت‌های فوتسال آسیا که به دلایل ذکر شده بیش از پیش حساسیت پیدا کرده، گفت‌وگویی با «استیو هریس» کارشناس فوتسال ژاپن داشتیم که در زیر آمده است:

* جام ملت‌های آسیا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تغییر ویژه‌ای نسبت به دوره گذشته حس نمی‌کنم. سه تیم برتر قاره یعنی ایران، ژاپن و تایلند تغییر نسل داشته‌اند و در دوره اوج نیستند. به نظر می‌رسد ازبکستان هم در حال نزول است. ژاپن و ایران مانند همیشه مدعیان اصلی قهرمانی هستند. شاید هم محمد عثمان (ستاره تایلند) آقای گل رقابت‌ها شود و تایلند را به اولین قهرمانی آسیا برساند. انتظار دارم ایران به همراه ژاپن و تایلند راهی جام جهانی شوند. یک سهمیه باقیمانده هم به ویتنام یا افغانستان می‌رسد.

* نام‌های بزرگی چون ونانسیو لوپس و جوستوزی که سابقه نایب قهرمانی و قهرمانی جام جهانی را در کارنامه دارند، در این جام با هم رقابت می‌کنند.

ونانسیو مدت زیادی نیست که در ازبکستان حضور دارد و در این جام نمی‌توان درباره تأثیرگذاری او قضاوت کرد. ویتنام دقیقاً مانند پیش از جوستوزی است و حتی یک تغییر هم در سبک بازی این تیم ایجاد نشده است. تورنمنتی قابل توجه برای دیدن تیم‌های تازه‌واردی چون افغانستان پیش رو داریم؛ هرچند افغانستان نیز قدرت کامل خود را ندارد.

* ژاپن همان قدرت دوره گذشته جام را دارد؟

کنیچیرو کوگوره (سرمربی تیم ملی ژاپن) تاکنون معجزه کرده و ژاپنِ جدیدی ساخته است. او مانند مربیان خارجی سابق ژاپن کاملاً حرفه‌ای است و نگاه منحصربه‌فردی را به تیم ملی تزریق کرده. اگر آرتور اولیویرا (ستاره ژاپن) در جام ملت‌های آسیا غایب باشد، ژاپن آسیب می‌بیند. البته در صورت غیبت آرتور، سایر بازیکنان برای پُر کردن جای خالی او تلاش می‌کنند.

سرمربیان ایران و ژاپن به همراه کاپیتان‌های دو تیم (طیبی و آرتور) که جام را به دلیل مصدومیت از دست داده‌اند

* تیم ملی ایران در غیاب بازیکنان باتجربه‌ای چون مهدی جاوید و فرهاد توکلی راهی تایلند می‌شود. وضعیت ایران را چگونه می‌بینید؟

وحید شمسایی تیم جدیدی ساخته که به دلیل توانایی بازیکنان جدید، می‌توان گفت تصمیم خوبی گرفته است. با این حال ممکن است بازیکنان ثبات لازم را نداشته باشند. بهترین عملکرد تیم ملی ایران با شمسایی در تورنمنت شش‌جانبه سال ۲۰۲۳ بود که قهرمان شد. البته تیم شما در آن رقابت‌ها، طیبی را در اختیار داشت.

جاوید و توکلی بازیکنان مؤثری بودند و غیبت آنها ناامیدکننده است. انتظار داشتم شمسایی از آنها استفاده کند، چون تیم در پُست‌های عقب‌گیر و رأس کمبود دارد. محمدحسین درخشانی و علیرضا رفیعی‌پور گزینه‌های خوبی در پست عقب‌گیر به شمار می‌روند، اما ایران به نفر سومی نیاز دارد که سنگ‌سفیدی گزینه خوبی برای این پُست نیست.

بهروز عظیمی تاکنون توانایی خود را در پُست رأس نشان داده است، اما او ثبات طیبی یا جاوید را ندارد. خوشبختانه سعید احمد عباسی می‌تواند بازی کند. علی خلیل‌وند عملکرد خوبی در تورنمنت تایلند داشت، اما بیشتر یک وینگر بود تا رأس. ایران در وینگ راست با نفراتی چون آقاپور، حسن‌زاده و خلیل‌وند بیشترین قدرت را دارد. در پست چپ اما شرایط خوب نیست. اولادقباد بازیکنی راست‌پاست، اما مانند یک بازیکن چپ‌پا در وینگ راست به میدان می‌رود.

Euro Football Fantasy Leaderboard
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.