سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان تأکید کرد که مذاکره‌اش با باشگاه فولاد خوزستان نه غیرحرفه‌ای بوده و نه غیراخلاقی.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، محمد ربیعی در نشست خبری پیش از بازی ذوب‌آهن - پرسپولیس در هفته هجدهم لیگ برتر، اظهار داشت: امیدوارم بازی فردا بازی خوبی برای هر دو تیم باشد. با توجه به اینکه فکر می‌کنم پرسپولیس توانسته ریتمی که در چند سال گذشته به لحاظ فنی داشته است، حفظ کند، کار سختی خواهیم داشت. سرمربی جدید پرسپولیس هم کسی است که سابقه همکاری با این تیم را داشته و شناخت کافی از آن دارد. امیدوارم فردا شاهد بازی خوبی باشیم و با توجه به محورهای مسابقه و شناختی که هر دو تیم از هم دارند، مسیر به سمت جلو برود، بتوانیم بازی را در دقایق مختلفی کنترل کنیم و بعد بتوانیم که دو مورد تاکتیکی مدنظرمان را پیاده کنیم.

وی در افزود: امیدوارم برای بچه‌هایم روزی باشد که بیشتر از گذشته توانایی‌شان را نشان بدهند. مطمئنم با حس خوبی که دارند، عاری از استرس‌های گذشته، بازی خودشان را نشان خواهند داد و با حس خوبی که می‌توانند داشته باشند عاری از استرس‌های مسابقات از بازی لذت ببرند. شعار من برای بازیکنانم این است که به زمین بروند و از بازی و فوتبال لذت ببرند و راندمان، کیفیت و بازی خوبی را از خود به نمایش بگذارند.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن درباره اتفاقات پیرامون تیمش، گفت: من امروز اینجا هستم که پاسخگوی سؤالاتی باشم، سؤالاتی که برای همه اصحاب رسانه، هواداران و مردم شریف و دوست‌داشتنی اصفهان وجود دارد. همه چیز را واضح و شفاف توضیح خواهم داد، مخصوصاً درباره اتفاقاتی که ۱۰ روز اخیر رخ داد.

ربیعی راجع به امور نقل‌وانتقالاتی تیم ذوب‌آهن به خبرنگاران یادآور شد: به هر حال ناخواسته سه بازیکن اصلی‌مان را که در نیم‌فصل اول جز ترکیب اصلی بودند، از دست دادیم. دو بازیکن هم به‌طور ناخواسته سرباز شدند. با این اوصاف ما پنج بازیکن را از دست دادیم که چهار بازیکن برای ما جزو نفرات ثابت بودند و این نزدیک به ۴۰ درصد بازیکنان تیم است.

وی افزود: با سه بازیکن خداحافظی و اقاله قرارداد کردیم. با توجه به بضاعت و شرایطی که داریم، قطعاً قول می‌دهم یک روزی با شفافیت کامل در مورد نقل‌وانتقالات نیم‌فصل و مسائل مالی صحبت خواهم کرد. با آن چیزی که در دسترس بود، برای تیم فراهم کردیم. الان اگر بخواهم جواب خیلی واضح با داده آماری بدهم این است که تیم از ۱۹ سهمیه بزرگسال که حق طبیعی‌اش است، ۱۷ سهمیه دارد. نقل‌وانتقالات تمام شده است و دو جای خالی تا پایان فصل داریم. ۱۷ بزرگسال داریم که دو نفر آنها دروازه‌بان هستند، شش بازیکن زیر ۲۳ سال که یک نفر از آنها هم باز دروازه‌بان است.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن همچنین تصریح کرد: مجموعاً ۲۳ نفر، که شامل سه دروازه‌بان و ۲۰ بازیکن می‌شود ماتریس و ترکیب ما برای نیم‌فصل دوم است. همچنین یک ریال بیشتر از بودجه ابتدای فصل برای تیم هزینه نشد. ما در حقیقت با باقیمانده قرارداد بازیکنانی که از تیم جدا یا سرباز شدند، بازیکن جذب کردیم.

«آیا درست است که ۴۸ ساعت قبل از بازی تیم‌تان مقابل پرسپولیس، هنوز صحبت از انتقال دو بازیکن ذوب‌آهن به تیم‌های مختلف که یکی از آنها رقیب فردای شما در هفته هجدهم لیگ است، باشد؟»، ربیعی در واکنش به طرح این موضوع تصریح کرد: به هر حال بازه زمانی نقل‌وانتقالات این اجازه را به تیم‌ها می‌دهند که مکاتبات داشته باشند و به هم پیشنهاد بدهند و بررسی‌های مربوط به آن صورت بگیرد. چند وقت پیش درباره محمدحسین اسلامی وقتی به تلویزیون برای برنامه جام جهانی رفتم، شفاف صحبت کردم. قضیه جواد محمدی که در هفته اخیر ایجاد شد، این هم پیشنهاد و طرحی بود که خود بازیکن نیز آمد و صحبت کرد. در نهایت تصمیم بر این شد که تا پایان فصل ایشان کارشان را اینجا ادامه بدهند.

وی ادامه داد: اینها مواردی است که می‌توان خیلی شفاف‌تر و دقیق‌تر صحبت کرد، ولی به دلیل بازی فردا فعلاً مصلحت نمی‌بینم اینجا صحبت کنم. دوست دارم قبل از بازی مهمی که فردا داریم، تمرکز خودم، تیمم و مجموعه روی بازی باشد. سعی کردیم با توجه به بضاعت و محدودیت‌هایی که کارخانه معظم ذوب‌آهن دارد، پیش برویم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن با اشاره به دشواری‌هایی جابه‌جایی بازیکنان در پنجره نقل‌وانتقالاتی نیم‌فصل اظهار داشت: در زمان نقل‌و انتقالات هم خیلی تلاش کردیم. به هر حال نقل‌وانتقالات سخت است و نیاز به بنیه مالی قوی‌تر دارد، چون بازیکنی که قصد دارید از جای دیگر به تیم بیاورید، باید بابت رضایت‌نامه و خیلی از مسائل هزینه پرداخت کنید. باید آن توان مالی و اراده هم در شما باشد. تیم ما در نیم‌فصل پنجم شده بود. من این انتظار را داشتم که تیم در نیم‌فصل دوم جدا از بازیکنانی که از دست داد، به صورت استاندارد تقویت می‌شد. پنج بازیکن هم آنطوری از دست داد. در نهایت فکر می‌کنم که تیم را تا حدودی برای نیم‌فصل دوم مهیا کردیم. با توجه به اینکه دیروز مهلت نقل‌وانتقالات به پایان رسید و ما از سهمیه فیفا استفاده کردیم با همان ترکیب نیم‌فصل اول تا پایان لیگ و جام حذفی ادامه خواهیم داد.

ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه «در طول نیم‌فصل اول بارها در لفافه از مشکلات باشگاه ذوب‌آهن گلایه کردید. با توجه به اتفاقات رخ داده چقدر شانس وجود دارد که فصل آینده هم سرمربی سبزپوشان باقی بمانید؟»، تأکید کرد: من در رابطه با پیشنهاد فولاد واضح و شفاف در تلویزیون صحبت کردم. صراحتاً اعلام می‌کنم نه کار من غیرحرفه‌ای بوده و نه کار غیراخلاقی. در ابتدای فصل قراردادی که نماینده محترم مدیرعامل کارخانه ذوب‌آهن با بنده بستند، اختیاری بین طرفین در نظر گرفته شد، یک اختیار کاملاً مساوی که با توجه به اتفاقات طول فصل و حفظ منافع دو طرف رخ بدهد.

وی افزود: وقتی پیشنهاد فولاد آمد حدود نیم ساعت یا یک ساعت بعد خدمت مدیرعامل محترم باشگاه رسیدم، این موضوع را مطرح کردم و از او اجازه گرفتم. همین‌طور با اعضای هیئت مدیره صحبت کردم و بعد با باشگاه فولاد وارد مذاکره شدیم. این توافق دوطرفه و موجود بود، اما آقای کوهی مدیرعامل محترم کارخانه ذوب‌آهن مخالفت کرد. می‌توانستیم براساس اجرای آن بند که در حقیقت یک نوتیس هفت روزه داشت، اقدام کنیم. می‌توانست آن هفت روز بگذرد و بعد در کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال تفسیر و سپس درباره آن، رأی داده شود.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن گفت: از آنجا به بعد (با مخالفت مدیرعامل کارخانه ذوب‌آهن) کار را غیراخلاقی دیدم، چرا که هر دو باشگاه ذوب‌آهن و فولاد خوزستان ضربه می‌دیدند. به هر حال بعد از آن اگر می‌خواست پافشاری شود، غیراخلاقی بود. در رابطه با پیشنهاد فولاد به صراحت و خیلی شفاف گفتم، مدیرعامل باشگاه فولاد و ذوب‌آهن همینطور اعضای هیئت مدیره با هم دو بار صحبت کردند.

ربیعی با اشاره به مشکلات باشگاه ذوب‌آهن اظهار داشت: از روز اول یک چیزهایی می‌دانستم و این را اعلام کردم و بعد به این تیم پیوستم، ولی مدیریت کارخانه صراحتاً به من گفته بود، نتایج نیم‌فصل اول تیم برای او حائز اهمیت است، چون نتایج نیم‌فصل اول می‌تواند دورنمای بعدی باشد. فکر می‌کنم با توجه به بضاعتی که داشتیم توانستیم فراتر از بضاعت‌مان امتیاز جذب کنیم و نتیجه بگیریم.

وی ادامه داد: حالا داستان‌هایی هست. شاید یک جاهایی به هر حال، نظرم چیز دیگری بود و احتیاج به پشتیبانی بیشتری داشتم که به هر حال نتوانست رخ بدهد. الان این موارد به من و مجموعه کمک نخواهد کرد. در کل ما واقف و مشرف به این هستیم که باید کارمان را به درستی انجام بدهیم. هیچ تأخیر و تعللی در ذهن من در انگیزه‌ای که برای ذوب‌آهن داشتم وجود ندارد. من یک مربی حرفه‌ای هستم و آن کار (پیشنهاد فولاد) با توجه به اختیارات قید شده در قرارداد، غیرحرفه‌ای نبود.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در ادامه با ذکر مثالی تلاش کرد حرف‌هایش را بهتر تشریح کند و گفت: مثلاً اگر باشگاه ذوب‌آهن تصمیم می‌گرفت در هفته دهم بنده را کنار بگذارد، به صورت استاندارد وقتی می‌خواهیم مربی را کنار بگذاریم باید تمام حق و حقوق او را پرداخت کنیم، ولی طبق آن اختیار باشگاه ذوب‌آهن می‌توانست ۵۰ درصد حق و حقوقم را بدهد. برای من هم همینطور بود اگر من می‌رفتم به باشگاه ذوب‌آهن منفعت می‌رساندم و انگار کل کاری که برای این باشگاه می‌کردم، رایگان می‌شد.

ربیعی راجع به حفظ انگیزه‌اش در ذوب‌آهن بعد پیشنهاد همکاری فولاد خوزستان، تصریح کرد: الان که اینجا هستم با همان انگیزه‌ای که سیستم نیم‌فصل اول را پیش بردم، نیم‌فصل دوم را به جلو خواهم برد. تمام تلاش خودم و تدبیرم را خواهم گذاشت که شرایط روانی، ذهنی و نُرمال تیم را به سمتی پیش ببرم که مدنظر ماست. با اینکه مشکلاتی بود و در مورد پیشنهادی که ارائه شد، من کاری نکردم، اگر این مسئله باعث تکدر خاطر هواداران ذوب‌آهن و مردم اصفهان شده است، عذرخواهی می‌کنم، چون آنها می‌دانند من دوست‌شان دارم. شبانه‌روز برای اینجا زحمت کشیدم هنوز هم می‌کشم، چرا که تعهد و مسئولیتم است.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا دیدگاه و نگرش او برای جایگاه ذوب‌آهن در پایان فصل با مدیران ذوب‌آهن متفاوت است، گفت: به خاطر سؤالی که مطرح کردید، متشکرم. اول یک نکته را یادآور می‌شوم بعد جواب سؤال شما را می‌دهم. به صورت کلی رشد تیم‌ها در یک مقطع کوتاه صورت نمی‌گیرد. مثلاً شما تیمی را که رتبه نهم، دهم داشته است و برای نیفتادن می‌جنگید و حالا بخواهید برای کسب سهیمه بجنگد، این موضوع کار خیلی سختی است.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن ادامه داد: چرا یکسری قوانین در این میان وجود دارد. برای جذب بازیکن محدودیت وجود دارد. مثلاً ما در ابتدای فصل کلاً هفت بازیکن می‌توانستیم جذب کنیم. بنا به دلایلی تیم ما نمی‌توانست بازیکن خارجی جذب کند. این تغییر داستان کمی زمانبر است و شما واقف هستید.

ربیعی با اشاره به جایگاه مس رفسنجان تحت هدایتش اظهار داشت: در دو سال گذشته در تیمی که بودم رتبه پنجم و ششم را کسب کرده بودم. برای من رتبه پنجمی ذوب‌آهن نمی‌تواند چیز جذابی باشد. این مسئله خیلی واضح است و شفاف حرف می‌زنم. من انسانی جاه‌طلب هستم و سعی می‌کنم تیم را هم‌مسیر خودم کنم، اما فقط این چیزها کافی نیست. هر مربی نیازمند ابزار، امکانات و شرایط مناسب است. دوست دارم وقتی با تیم‌هایی رقابت می‌کنم که بودجه تیم ما نصف آنها نیست به هر حال یک کار بزرگ انجام بدهیم. رقیب‌های ما مشخص هستند.

وی با اشاره به شرایط تیم‌هایی خاص در لیگ برتر مانند ملوان، گفت: جدا از شرایط تیمی مانند تراکتور، گل‌گهر و تیم‌های دیگر، باشگاهی مانند ملوان امکان گرفتن سرباز دارد. ما در حال حاضر جزو هفت هشت تیم بالای جدول بوده و با این تیم در حال رقابت هستیم. باید بتوانیم تا حدودی مسیرمان را جلو ببریم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن تصریح کرد:‌ بعدها می‌توانم درباره خیلی از مسائل با جزئیات صحبت کنم. به هر حال کسی نیستم که اخبار جزئی تیم خودم را در میان عام صحبت کنم. من باید تیم را اداره و کارم را مدیریت کنم، ولی نمی‌توانم این را بگویم که از شرایط موجود راضی هستم. نمی‌گویم این مسائل در تصمیمی که هفته گذشته گرفتم، بی‌تأثیر بوده است. من آدم بسیار شفافی هستم.

ربیعی در مورد پیشنهاد همکاری فولاد خوزستان تأکید کرد: باشگاه فولاد برنامه دو سال و نیم ارائه کرد. آقای رضاییان مدیرعامل فولاد یک دیدگاه‌ای را برای آینده ارائه کرد. برنامه‌ریزی ذوب‌آهن را روی ریلی گذاشتم که خواسته دوستان بالا بود و با توجه به اختیار مندرج در قرارداد و رعایت روند اخلاقی بین دو باشگاه، گفتم اگر این مسئله از نظر اخلاقی مشکلی نداشته باشد و باشگاه ذوب‌آهن مخالفت نکند من می‌آیم که یک پروژه جدید را در فولاد شروع کنم.

وی افزود: بعضی‌ها به راحتی در این مدت قضاوتم کردند. اگر الان اینقدر توضیح دادم، به این خاطر است که دوست ندارم شخصیتی را که در این سال‌ها ساختم به راحتی قضاوت شود. من چهار سال در مس رفسنجان ساختم و مربی نیستم که وسط کار همینطور بروم. حتماً دلایلی برای خودم دارم، ولی تمام تلاشم را می‌کنم که پروژه ذوب‌آهن را تا پایان سال به درستی با تمامی سختی‌ها با همراهی همکارانم جلو ببریم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن راجع‌به اینکه از کسی گلایه ندارد، گفت: از هیچ شخص، ارگان و شخصی گلایه ندارم و با نهایت توان کار خواهیم کرد. همین جا می‌گویم تا پایان فصل پاسخگوی تمام نتایج بنده هستم. اتفاقی هم رخ بدهد بنده هستم. روزی که بنده ۲۱ سال پیش کار سرمربیگری را شروع کردم، عهد کردم پاسخگوی تمام نتایج تیم سرمربی است.

ربیعی در مورد اینکه پیش از بازی پرسپولیس چه صحبتی با هواداران دارد، عنوان کرد: از هوداران‌مان خواهش می‌کنیم برای بازی فردا ما را تنها نگذارند. نحوه تقسیم سکوها جزو وظایف کانون هواداران و باشگاه است و خیلی در حوزه من نیست.

وی درباره داور مسابقه تصریح کرد: امیدوارم قضاوت عادلانه و بدون نقصی داشته باشند. ان‌شاءالله هر تیمی شایسته است پیروز شود.

سرمربی ذوب آهن گفت: تغییراتی داشتیم و چند بازیکن با توجه به تغییرات رخ داده، جذب کردیم. امیدوارم این بازیکنان زودتر جذب شوند. از مدیران باشگاه می‌خواهم قرارداد نادر محمدی را تمدید کنند. قادری و خاقانی تا آنجایی که می‌دانم قرارداد دارند ولی با توجه به اینکه قرارداد نادر محمدی در پایان فصل تمام می‌شد از باشگاه درخواست کردم، تمدید قرارداد وی انجام شود که با موافقت مدیریت باشگاه روبه‌رو شد.

ربیعی با ابراز امیدواری درباره نتایج تیمش در نیم فصل دوم لیگ برتر، گفت: امیدوارم سبزدلان و ذوب آهنی‌ها یار و یاور تیم باشند. در آخر کار هدفی که باشگاه برای ما ترسیم کرده به آن برسیم.

وی در مورد جذب سرشوق و گریگول چابرادزه عنوان کرد: ارشیا سرشوق به عنوان بازیکن بومی اصفهان که در باشگاه سپاهان فعالیت می‌کرد، به جمع ما اضافه شد که بازیکن رده سنی امید است. او می‌تواند سال آینده جزو سرمایه‌های باشگاه ذوب‌آهن محسوب شود. درباره چابرازده هم باید بگویم یک بازیکن گرجستانی در پست وینگر چپ و راست اضافه کردیم. قابل توجه این است که قرارداد او ریالی است و با قیمت مناسبی به مجموعه اضافه شد. چابرادزه در اواخر سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بازی ملی داشته و عضو تیم باتومی گرجستان بودند که قهرمان لیگ آن کشور شد. مقداری بیشتر با تیم هماهنگ شود چرا که یک ماه و نیم از بازی‌ها دور بوده است. در زمانی که نیاز باشد از این بازیکن استفاده شود. شاید بتواند یادآور بازیکنان خوب گرجستانی که در کشور حضور دارند، شود. گولیسانی هم اولین مرتبه از ذوب‌آهن آمد و امیدوارم گریگول هم همینطور باشد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.