پیشکسوت تیم فوتبال سپاهان به تحلیل عملکرد اخیر این تیم و خصوصا خشونت زیاد زردپوشان اصفهان در فوتبالی که ارائه می‌دهند، پرداخت.

فرشید طالبی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره شکست سپاهان مقابل الهلال عربستان در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۴-۲۰۲۳ اظهار داشت: به نظرم سپاهان تا قبل از اخراج سیاوش یزدانی و در نیمه اول، فوتبال و شرایط ایده‌آلی نشان داد. شاگردان مورایس با بازی‌شان در نیمه نخست همه را سوپرایز کردند. سرمربی تیم آنالیز خوبی داشت و حتی تیمش توانست به گل برسد.

وی در مورد اخراج سیاوش یزدانی عنوان کرد: متاسفانه سپاهان در بازی رفت و برگشت اسیر اشتباه و کم‌تجربگی بازیکنان با تجربه شد. وقتی شما مقابل تیم بزرگی مانند الهلال چنین اشتباهی مرتکب شوید و با ۱۰ بازیکن ناچار به ادامه بازی باشید، عملاً دست به خودکشی زده‌اید. الهلال در هر ۲ بازی از اشتباه مدافعان سپاهان و اخراج آنها استفاده کرد. متاسفانه بازیکنان ما نسبت به بازی زیر نظر کمک داور ویدیویی آشنایی ندارند و چون فوتبال ما همگام با تکنولوژی روز دنیا پیش نمی‌رود، نسبت به این موارد ناآگاه هستیم. به همین دلیل در تورنمنت‌های بزرگ مانند لیگ قهرمانان آسیا و جام ملت‌های آسیا ضربه می‌بینیم.

* دلایل عدم تمرکز بازیکنان سپاهان

پیشکسوت تیم فوتبال سپاهان تصریح کرد: معتقدم بازیکنان سپاهاان قبل از اخراج صد درصد تمرکز خود را نداشتند. در این عدم تمرکز خیلی عوامل مختلف تاثیر داشت. از حضور ۴ بازیکن در اردوی تیم ملی تا فشار و هجمه‌ای که بابت خریدهای این فصل طلایی‌پوشان به آنها وارد می‌شود. وقتی تا این حد به مدافعان انتقاد وارد می‌کنند، آنها تحت فشار قرار می‌گیرند و با اعتماد به نفس کامل در زمین مسابقه حاضر نمی‌شوند. این موضوعات احتمال اشتباه بازیکنان را افزایش می‌دهد. حتی به نظرم خریدهای تازه وارد سپاهان که در نیم فصل به این تیم آمدند، با عدم تمرکز کافی روبرو هستند.

* چرا سپاهان در نیم فصل مدافع جذب نکرد؟

طالبی در پاسخ به این سوال که چرا سپاهان باوجود محرومیت هادی محمدی و انتقادات وارده به بازیکنان خط دفاع، در نیم فصل سراغ جذب مدافع نرفت، گفت: خرید مدافع جزو تصمیمات شخصی سرمربی است. ما به عنوان کارشناس از بیرون به جوانب مسئله نگاه می‌کنیم. سپاهان در زمان مورایس و محرم نویدکیا با وجود ارائه بازی مالکانه در ساختار دفاعی با مشکل مواجه و فوق‌العاده آسیب‌پذیر است. ضمن اینکه فکر می‌کنم طلایی‌پوشان برای تقویت ساختار دفاعی نیازمند یک هافبک دفاعی صرف هستند.

* افت ۵۰ درصدی عملکرد سپاهان در زمان از دست دادن مالکیت توپ

وی افزود: با وجود اینکه محمد کریمی هافبک طراح و جنگنده بی‌نظیری است؛ اما این تیم به هافبک دفاعی صرفی نظیر امید ابراهیمی نیاز دارد. نباید فراموش کرد که وقتی سپاهان صاحب توپ است بهترین ساختار بازی مالکانه را در ایران دارد؛ با این حال همین تیم وقتی صاحب توپ نیست با افت ۵۰ درصدی عملکرد بازیکنانش مواجه است.

* خشونت سپاهان نشانگر مشکل دفاع ساختاری است

پیشکسوت تیم فوتبال سپاهان با اشاره به دریافت ۵۳ کارت در طی ۲۳ فصل اخیر(لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا) گفت: آمار کارت زردها و ۱۱ مرتبه اخراج بازیکنان نشانگر مشکلی در بخش دفاعی سپاهان است. یک جای کار مشکل دارد که مدافع ناخواسته حرکت منجر به اخراج انجام می‌دهد. معتقدم ما باید بررسی کنیم قبل از اینکه بازیکن اخراج شود و نیاز به کار خشن داشته باشد چرا بازیکن الهلال فرصت پیدا می‌کند رو به دروازه ما این‌طور حرکت کند. این موارد نشانه مشکل فنی، عدم تمرکز یا عدم کاشت چیزهایی است که امروز نیاز به برداشت آن داریم. وقتی در سطح فوتبال پایه در کشور ما به خوبی آموزش انجام نمی‌شود، اینجور مشکلات بروز می‌کند.

* عدم تمرکز و ثبات تیم را به فاجعه و نابودی می‌کشاند

وی با بررسی دلایل عدم تمرکز شاگردان مورایس اظهار داشت: سپاهان در هر ۲ بازی رفت و برگشت، حتی وقتی یک بر صفر پیش بود، آرامش لازم را نداشت. تیم ما در دقایق اولیه و در اصفهان، روی توپی لب خط زمین دچار چالش و عصبانیت می‌شود. با اینکه ما شاهد این هستیم که بازیکنان الهلال از این موضوع دوری می‌کنند. بازیکنی که سراغ حاشیه در زمین می‌رود و ذهنش نمی‌تواند تمرکز لازم را داشته باشد و عدم ثبات تیم را به فاجعه و نابودی می‌کشاند.

* ترکیب سپاهان نیازمند فرمانده است

طالبی راجع‌به عدم حضور بازیکن فرمانده در ترکیب سپاهان، گفت: فکر می‌کنم سپاهان نیازمند بازیکنانی با شاخصه فرماندهی و رهبری در زمین است. یک زمانی کریم باقری، علی دایی، جواد نکونام و محرم نویدکیا این نقش را برای تیم‌های خودشان بازی می‌کنند. اما در تیم سپاهان فعلاً چنین فردی وجود ندارد.

* موقعیت‌سوزی مشکل فوتبال ما است

وی با اشاره به موقعیت‌سوزی‌های زیاد سپاهان مقابل الهلال در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۴-۲۰۲۳، عنوان کرد: در بازی مانند الهلال شاید حداکثر شما یک یا دو موقعیت داشته باشید؛ اما وقتی ما بازی رفت و برگشت سپاهان مقابل این تیم را تماشا می‌کنیم شاهد فرصت‌های زیادی هستیم که از دست رفته است. به نظرم فرشاد احمدزاده که جزو جزو بهترین بازیکنان سپاهان است، فردی نیست که به راحتی از چنین موقعیت‌هایی عبور کند. اما آن‌قدر فشار روحی- روانی وجود دارد که او چنین موقعیت‌های خوبی را در بازی دور رفت از دست می‌دهد. شاید حالا ارزش بازیکنانی مانند علی دایی بیشتر معلوم شود. یک زمانی می‌گفتند دایی مقابل تیم‌های ضعیف هت‌تریک انجام داده و به رکورد رسیده است. حالا چند بازیکن پیدا می‌کنید که چندین بازی متمادی مقابل همین تیم‌های ضعیف هت‌تریک کنند؟ معتقدم مشکل موقعیت‌سوزی فوتبال از این است که ما در بازی زمانی ۵ تا ۱۰ سال اخیر است که در بازی‌های بزرگ نمی‌توانیم از تک موقعیت‌های‌مان به خوبی استفاده کنیم.

* سپاهان مورایس برای اجرای پلن دوم مشکل دارد

پیشکسوت در پاسخ به این سوال که آیا سپاهان تحت هدایت مورایس برای اجرای پلن دوم مشکل دارد، گفت: برای اجرای ایده‌های مختلف ابتدا نیازمند ایده داشتن سرمربی و دوم حضور بازیکنان یا ابزار مورد نیاز است. به نظرم سپاهان مورایس و حتی محرم تلاش به فوتبال تهاجمی با کمترین لمس توپ دارند؛ اما معتقدم برای اجرای پلن دوم و انتقال منفی سپاهان دچار مشکل است.

* سپاهان باید آکادمی پرورش مربی هم راه‌اندازی کند

طالبی در مورد اینکه آیا خلاً دستیار ایرانی در کادر فنی مورایس دیده می‌شود، تصریح کرد: ما باید در این موضوعات کار ریشه‌ای کنیم. وقتی مربی خوب خارجی جذب می‌کنیم حتماً کنار او از دستیاران ایرانی استفاده کنیم. چرا؟ چون مربی خارجی حداکثر چند سال در ایران ماندگار است و همه مثل کی‌روش نیستند که ۸ سال در فوتبال ایران اتراق کنند. البته ما در کنار کی روش هم کار پرورش مربی نداشتیم و بررسی کنید الان مارکار آقاجانیان در کجا حضور دارند؟ به نظرم باشگاهی مانند سپاهان در کنار کار آکادمی بازیکنان باید آکادمی برای پرورش مربی هم داشته باشد.

Euro Football Fantasy with Prizes
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.