سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن اصفهان اذعان کرد تیمش در دیدار مقابل پیکان عملکرد خیلی بدی داشته است، چیزی در حد ضعیف‌ترین بازی فصل.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، محمد ربیعی پس از تساوی بدون گل ذوب‌آهن مقابل پیکان اظهار داشت: به مجموعه پیکان، کادر فنی محترم‌شان و بازیکنان این تیم و نیز بازیکنان تیم ذوب‌آهن خسته نباشید و خدا قوت می‌گویم. بازی خوبی نبود و اگر واقع‌بینانه بخواهم بگویم در نیمه اول خیلی بد بودیم. پارامترهایی دارد که بد بودیم. در نیمه دوم بهتر شروع کردیم و یک ربع، بیست دقیقه اول بهتر بودیم و در بیست دقیقه آخر نیز بازی پایاپایی بود و هر دو تیم موقعیت داشتند. بعد از ۱۰ نفر شدن تیم ما نیز طبیعی بود فشار تیم حریف در چند دقیقه آخر بیشتر شود.

وی افزود: خط اول ما خیلی راحت شکست و توانستند بین خطوط ما راحت بازی کنند. ما نتوانستیم مالکیت توپ برای خودمان بیاوریم و از عرض کامل حمله استفاده کنیم. نیمه اول خوبی نداشتیم و بدون تردید مجموعه کل بازی روز خوب ما نبود و شاید بتوانم بگویم از لحاظ فنی یکی از ضعیف‌ترین نمایش ما و شاید ضعیف‌ترین نمایش ما در این ۱۲ هفته بوده است. به تیم پیکان تبریک می‌گویم، تیم دونده‌تری بودند و با انگیزه بالاتری دویدند و جنگیدند و باید احترام گذاشت و من اینجا این را اعلام می‌کنم. به داور مسابقه نیز خسته نباشید می‌گویم و جز بحث اخراج در جریان بازی مسلط سوت زد و نزدیک به صحنه‌ها بود. در صحنه اخراج نیز دور بودم، فیلم را نگاه می‌کنم و اگر نقطه‌نظری داشته باشم، خواهم گفت. به نظر من داوری خوب بود و به آقای تارخ و همکارانش خسته نباشید می‌گویم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن راجع به اینکه چقدر از دلیل خوب نبودن این تیم به عملکرد او و چقدر به بازیکنان برمی‌گردد، گفت: یکی از دلایل بد بودن ما همین توقعی است که از تیم ذوب‌آهن ایجاد شده، وگرنه ما یک مساوی خارج از خانه از تیم جوان پیکان گرفتیم. شاید اگر این توقع از تیم ذوب‌آهن نبود و بارها اعلام کردم به‌صورت کاذب توقع را از ذوب‌آهن بالا نبرید، این انتظار از ما وجود نداشت. هدف‌گذاری، مخارج و میانگین سنی تیم ذوب‌آهن معلوم است و با این قضیه مبارزه خواهم کرد. بلدم از لحاظ ذهنی تیم خود را تا آخر فصل کنترل کنم و نمی‌گذارم توقع از تیم بالا برود.

ربیعی تصریح کرد: هر کسی به صورت الکی از تیم ذوب‌آهن توقع داشته باشد در حقیقت به دنبال زمین زدن این تیم است، چون هزینه کردن و بستن این تیم برای هدف‌گذاری بوده است که از ابتدای مشخص شده. پس من نمی‌توانم تیمم را به دلیل نمایش خوبی که داشته و بهترین تیم خارج از خانه بوده و هنوز هست، زیر سؤال ببریم. از هفت بازی خارج از خانه ما ۱۵ امتیاز را با کسب چهار برد و سه تساوی کسب کردیم. برای ما بیرون از خانه مساوی نتیجه بدی نیست، اما به دلیل کیفیت فنی انتظار بیشتری داشتیم. دلیل آن نیز هر چیزی که باشد و تقصیر و مقصر راندمان خوبی که نداشتیم محمد ربیعی سرمربی تیم است. یک روزی تیم ما خوب نبوده و انتظار بازی بهتری داشتیم، اما یکی از دلایلی که کارهای ما به بار ننشست به خاطر دوندگی بازیکنان پیکان در جای جای زمین بود. آنها سعی کردند فضاها را کوچک کنند و اجازه بازی به ما ندادند. با این تفاسیر بین دقایق ۴۵ تا ۵۵ دو موقعیت مسلم گلزنی را از دست دادیم.

وی خاطرنشان کرد: بازی کلاً بازی کم موقعیتی بود و آنها نیز دو سه ضربه به سمت دروازه ما داشتند و ما هم همین تعداد ضربه داشتیم و دو تیم موقعیت خاصی به هم ندادند. ما هر دو فرصت را که توسط جواد محمدی ایجاد شد، نتوانستیم استفاده کنیم، با این حال باید بگویم محمدی گل‌های خوبی برای ما به ثمر رسانده است. به بچه‌ها تیم خسته نباشید می‌گویم و به شاگردانم پیام می‌فرستم که آنها می‌توانند در طول فصل روزهای بد داشته باشند، اما در روزی که بازی برای آنها ننشسته است، بفهمند کنار هم بماند و رفتار مناسب با این روز با تلاش و جدیت بیشتری داشته باشند.

ربیعی در پایان نشست خبری‌اش همچنین اظهار داشت: قطعاً هر تیمی دچار اُفت و روزهای سرآشیبی خواهد شد و خدا را شکر برای ما این اتفاق نیفتاده است. از تمام رسانه‌ها و عزیزان می‌خواهم توقعات را از ذوب‌آهن بالا نبرند. پیکان تیم خوبی است و یکی از بهترین تیم‌هاست و حالا تغییر و تحولاتی داشته و هفته گذشته در اراک از آلومینیوم اراک امتیاز گرفته است. باید واقع‌بینانه و واقعی با تیم برخورد شود و مطمئنم تیم ما کارش را به درستی انجام می‌دهد.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در میکسدزون ورزشگاه نیز با اشاره به اینکه یکی از دلایل عملکرد دور از انتظار این تیم فاصله مسابقات است، گفت: بخش عمده دلایل به خاطر خودمان است و روی آن تحقیق خواهیم کرد و بچه‌ها نیز تلاش‌شان را بیشتر خواهند کرد، اما دلیل اینکه من می‌توانم خارج از ضعف و ایراد خودمان بگویم، فاصله زیاد بین مسابقات است. ما نتوانستیم بعد از بازی مقابل استقلال تا این بازی که ۱۳ روز فاصله داشتیم، بازی تدارکاتی داشته باشیم. متأسفانه با این وضعیت تیم از شرایط بازی دور می‌شود و نگاه داشتن تیم در شرایط ایده‌آل در چندین وقفه کار را سخت می‌کند. این را نمی‌گویم که توجیه کنم، اما کلاً این روال سخت و مصدومیت‌زاست.

وی در واکنش به ناراحتی برخی تیم‌ها از اوت‌های دستی بلند تیم ذوب‌آهن گفت: در طول مدتی که از بازی استقلال تا این بازی داشتیم، به جرأت ۱۰ دقیقه هم روی این موضوع کار نکردیم. این اتفاق هم دلیل داشت و دوست ندارم ذهن تیم روی این مسئله برود، اما نمی‌توانم بگویم وقتی این توانمندی موجود است از آن استفاده نکنیم و شاید هر کسی هم باشد از آن استفاده می‌کند. شما فکر کنید در نیمه حریف و نزدیک خط طولی کنار زمین برای شما خطا می‌شود. خیلی از تیم‌ها کوتاه کار می‌کنند و خیلی از تیم‌ها نیز روی دروازه ارسال می‌کنند. هر کدام از این اوت‌های دستی به مثابه این موضوع است و امروز نیز سه چهار پرتاب بلند داشتیم. برای من مهم نیست دیگران چه می‌گویند و همه من را در این فوتبال می‌شناسند. اگر یک جایی نیاز باشد و بتوانیم تیم حریف را با پرتاب اوت دستی به عقب هُل بدهیم، بیشتر انجام می‌دهیم.

ربیعی درباره شرایط هجومی تیم ذوب‌آهن خاطر نشان کرد: سعی می‌کنیم به تناسب هدف‌گذاری و پلن تیم، برای بازی از بچه‌های جلوی زمین استفاده کنیم. آنها می‌توانستند امروز عملکرد بهتری داشته باشند، اما باید بگویم روزهای خوبی نیز این بچه‌ها ایجاد کردند. بازی امروز از آن بازی‌هایی بود که دو تیم به هم فرصت ندادند و قبول دارم کسل‌کننده شده بود.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در پاسخ به یادآوری این موضوع که بازی‌هایی که در دستگردی برگزار می‌شود به دلیل نبود هوادار بی‌روح و کسل‌کننده می‌شود و در نتیجه نیز تأثیرگذار است، گفت: بله، این را قبول دارم. محتوای بازی در اینجا کار را سخت می‌کند و در سال‌های گذشته با تیم هوادار، پیکان و سایپا اینجا بازی کردیم و این اتفاق رخ داده است.

وی در خصوص اینکه صحبت‌هایش شائبه بالا رفتن توقعات مجموعه مدیریتی ذوب‌آهن را ایجاد می‌کند، گفت: اصلاً اینگونه نیست و کلی می‌گویم. این حق را به هوادار ذوب‌آهن می‌دهم که یک شکلی برای آنها پیش آمده است و همین شکل را در تیم ملوان و شمس آذر هم می‌بینید. نیما نکیسا و مدیریت باشگاه به خاطر اینکه سال‌ها فوتبال بازی کردند، فوتبالی هستند، شناخت کافی دارند و تحصیلکرده هستند، نگاه واقع‌بینانه دارند، اما با احترام به نکیسا و حتی دیگر دوستان، روزی که قرار شد هدایت ذوب‌آهن را برعهده بگیرم با کوهی مدیرعامل کارخانه ذوب‌آهن در راس مجموعه ذوب‌آهن با من صحبت شد و گفتم شرایط اینگونه است و به اندازه‌ای که هزینه شده و مشکلات اقتصادی که ما هم مانند سایر تیم‌ها داریم و دست‌شان نیز درد نکند، انتظار بیهوده نباید داشته باشیم.

ربیعی ادامه داد: اگر بخواهیم این انتظار را داشته باشیم به مثابه گردن زدن تیم و انداختن تیم به پایین است. مثل این می‌ماند توان کشیدن بار روی دوش شما ۷۰ کیلوگرم باشد و یک بار ۱۷۰ کیلوگرمی را دوش شما بگذارند. من این فشار را حس نکردم، اما از سؤالات کنفرانس خبری و اینجا می‌شود این را گفت. دیدم یک نگاهی در جامعه ایجاد شده که ما را با استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور می‌بینند که اگر تراکتور با استقلال و پرسپولیس در تهران مساوی کند این سؤال را می‌پرسند. من نمی‌گذارم این نگاه ایجاد شود، چرا که آزاردهنده است. در مورد رقابت برای کسب قهرمانی، سهمیه و رتبه‌های میانی جدول نباید از حالا صحبت کنیم و آن برای هشت هفته آخر لیگ است.

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن درباره اینکه به‌عنوان یک مربی بادانش چقدر رؤیای قهرمانی را در ذهن خود می‌پروراند، گفت: اولاً بگویم که آدم بادانشی نیستم و این را همین جا بگویم و هنوز شاگردم و کلی باید یاد بگیرم. دوست ندارم نگاهم، نگاهم غیرواقعی بوده و وهم در آن باشد. سعی کردم در تمامی زندگی واقع‌گرایانه جلو بروم و پله به پله جلو رفتم و افتخار می‌کنم از دسته سه و دو شروع کردم. آن نگاه قهرمانی در بحث استثنا و چیزی شبیه معجزه و رخداد عجیب و غریب بسیار قابل ستایش است و آدم برای باور زندگی می‌کند و می‌جنگد و با امیدواری به زندگی نگاه کند. شما نباید به راحتی از یکسری تیم‌ها انتظار قهرمانی داشته باشید و این کار هزینه‌کرد خود را دارد و مهره تعیین کننده است. به خاطر از دست دادن آرش قادری از هفته ششم، مدل بازی‌ام از عقب زمین تغییر کرده است و یا نبود خاقانی برای من تأثیرگذار است. شاید یک تیم علاوه بر مهره‌های داخل زمین، دو تیم هم روی نیمکت دارد و قهرمانی نیز مبارک و نوش جانش باشد. این یک تورنمنت و ماراتن بزرگ در طول فصل است و به آنها حق می‌دهم و هر تیمی برای هدف‌گذاری خرج و هزینه می‌کند و ما برای باورهای خود می‌جنگیم و به ذهن بازیکنان تزریق کردم و قطعاً ذوب‌آهن تا پایان فصل برای آرمان‌های خود می‌جنگد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.