حرکتی که کریستیانو رونالدو در دیدار برابر پرسپولیس انجام داد، ۱۱ سال پیش توسط یکی از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران به نوع دیگری انجام شده بود.

به گزارش خبرنگار مهر، دیدار تیم های فوتبال النصر عربستان و پرسپولیس ایران در هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا دوشنبه شب در شهر ریاض برگزار شد و دو تیم در پایان به تساوی بدون گل رسیدند.

این تساوی در شرایطی رقم خورد که در دقیقه دوم این دیدار داور چینی تکل سروش رفیعی روی پای کریستیانو رونالدو درون محوطه جریمه را پنالتی تشخیص داد اما کاپیتان تیم ملی فوتبال پرتغال با حرکت به سمت داور و اشاره دست به او تاکید کرد پنالتی نبوده و بازیکن پرسپولیس خطایی انجام نداده است.

رونالدو با اشاره دستش به داور تاکید کرد پنالتی صورت گرفته نگرفته است این حرکت رونالدو مورد توجه رسانه های داخلی و خارجی بسیاری قرار گرفته و از آن به عنوان حرکتی جوانمردان قابل تقدیر نام برده شده است. اگر رونالدو به داور اشتباهش را گوشزد نمی کرد، قطعا پنالتی برای النصر گرفته می شد و بهترین گلزن فوتبال ملی جهان این فرصت را داشت که تیمش را جلو بیندازد و تقابل دوباره ای در پنالتی زدن به بیرانوند داشته باشد تا پس از سه تقابل با گلر شماره یک تیم ملی ایران موفق به گلزنی شود. اما او صداقت را انتخاب کرد و درس دیگری به فوتبال داد.

اما آیا این رفتار فقط از سوی کریستیانو رونالدو سر زده است؟

۱۱ سال پیش و زمانی که تیم های النصر و سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا به مصاف هم رفتند، «سوکای» بازیکن تیم سپاهان از حرکت بازیکنان النصر در رعایت بازی جوانمردانه استفاده غیراخلاقی کرد و توپ پرتابی از سوی آنها را به یک پنالتی تبدیل کرد تا تیمش در موقعیت رسیدن به گل قرار بگیرد.

امید ابراهیمی بازیکن سابق تیم فوتبال سپاهان اما امید ابراهیمی بازیکن آن زمان سپاهان و مسن ترین بازیکن فعلی تیم ملی فوتبال ایران این ضربه را به آرامی زد تا دروازه بان النصر آن را مهار کند. ابراهیمی از عمد توپ را به گل تبدیل نکرد تا پاسخ حرکت جوانمردانه النصری ها را بدهد.

در تیم های ملی هم چنین رفتاری را قبلا در دیدار ایران و دانمارک شاهد بودیم. دیداری که سال ۱۳۸۱ در تورنمنت چهارجانبه هنگ کنگ برگزار شد و در حالی که علیرضا نیکبخت واحدی تصور کرد داور سوت پایان نیمه اول را زده است، توپ را درون محوطه جریمه با دست برداشت و داور اعلام ضربه پنالتی کرد. این در حالی بود که او سوت تماشاگران را شنیده و مرتکب چنین اشتباهی شد.

«مورتن وخهورست» بازیکن تیم ملی دانمارک پس از مشورت با سرمربی این تیم ضربه پنالتی را به بیرون زد که این حرکت جوانمردانه دانمارکی‌ها با تشویق تماشاگران روبه‌رو و به عنوان یکی از حرکت‌های جوانمردانه سال انتخاب شد.

صحنه ای از پنالتی ماندگار دیدار ایران و دانمارک نمونه های چنین اقداماتی که بیشتر به خاطر پنالتی های اعلام شده بود، در فوتبال ملی و باشگاهی زیادی دیده شده است و هر بار گوشه هایی از زیبایی فوتبال را به نمایش می گذارد. در لیگ برتر ایران امین متوسل زاده بازیکن فجرسپاسی شیراز هم زمانی که در موقعیت باز کردن دروازه حریف قرار داشت پس از آنکه متوجه مصدومیت یکی از بازیکنان حریف شد توپ را به بیرون زد و جایزه جوانمردانه سال را هم دریافت کرد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.