بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۷۶ با ارزیابی شرایط این تیم برای حضور در جام ملت های آسیا گفت: هشت سال با مربی خارجی به موفقیتی نرسیدیم این بار به یک مربی ایرانی اعتماد کنیم.

حسن روشن در گفت و گو با مهر به ارزیابی شرایط تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در جام ملت های آسیا پرداخت و گفت: برگزاری دیدارهای مرحله مقدماتی جام جهانی این فرصت را برای کادر فنی ایجاد خواهد کرد که ارزیابی کاملی از شرایط بازیکنان داشته باشد.

وی ادامه داد: دیدار با هنگ کنگ، ازبکستان و ترکمنستان می تواند تیم ملی برای برای حضور در جام ملت های آسیا آماده کند چرا که این تیم به دلیل محدودیت ها و مشکلاتی که وجود داشت نتوانست آماده سازی مطلوبی داشته باشد.

بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران در مورد زمان مناسب برای جوانگرایی در این تیم گفت: نمی‌توان به یکباره چند بازیکن تاثیرگذار را به خاطر جوان‌گرایی کنار گذاشت و بازیکنان کم تجربه را به تیم ملی آورد. جوان‌گرایی نیاز به برنامه ریزی طولانی مدت دارد به طور حتم تعدادی از بازیکنانی که الان در تیم ملی حضور دارند در جام جهانی ۲۰۲۶ نخواهند بود پس باید بازیکنان جدید جایگزین آنها شوند.

این پیشکسوت فوتبال ادامه داد: البته این تغییر باید رفته رفته صورت بگیرد. بازیکنان جوان باید در کنار باتجربه ها حضور و تجربه کسب کنند تا آماده حضور در تیم ملی شوند. سرمربی تیم ملی هم علاقه خاصی به استفاده از بازیکنان جوان دارد اما هر کاری باید طبق برنامه انجام شود تا تیم ملی متضرر نشود.

روشن در پاسخ به این پرسش که آیا تیم ملی در جام ملت‌های آسیا موفق خواهد شد یا خیر گفت: ما ۸ سال با مربی خارجی نتوانستیم به یک نایب قهرمانی دست پیدا کنیم. تمام امکانات را در اختیارش گذاشتیم و هرچه گفت انجام دادیم اما آیا توانستیم در جام ملت‌های آسیا قهرمان شویم؟

بازیکن تیم ملی ایران در جام جهانی ۱۹۷۶ در آرژانتین ادامه داد: حالا که هدایت تیم ملی را به یک مربی داخلی سپرده ایم به او فرصت دهیم و اجازه دهیم با آرامش و بدون دغدغه کارش را انجام دهد. باید از انتقاد مخرب پرهیز کنیم. انتقاد سازنده را همه می پذیرند ولی نه انتقادی که قصد تخریب دارد.

وی ادامه داد: قلعه نویی و همکارانش تلاش می کنند تا تیم ملی موفق باشد. تا به اینجا هم نتایج خوبی چه در دیدارهای رسمی و چه تدارکاتی با مربی ایرانی بدست آمده است. کار برای فوتبال ما با امکاناتی که دارد در جام ملت های آسیا سخت است ولی شدنی خواهد بود. بنابراین باید همه دست به دست هم دهیم و از تیم ملی حمایت کنیم تا بتوانیم در جام ملتهای آسیا موفق باشیم.

کارشناس فوتبال در خصوص عملکرد تیم فوتبال نوجوانان ایران در جام جهانی نیز گفت: یکی از افتخارات این تیم بودن یک سرمربی ایرانی است . عبدی نشان داد که می توان به مربیان داخلی اعتماد کرد. شکست دادن برزیل کار بزرگی بود. مقابل انگلیس هم بازیکنان نوجوان ما عملکرد خوبی داشتند و اعتقاد دارم با پتانسیلی که دارند می‌توانند در آینده پشتوانه های خوبی برای تیم ملی باشند.

وی ادامه داد: امیدوارم بعد از جام جهانی نوجوانان این بازیکنان مثل تیم امید فراموش نشوند. اینها سرمایه های آینده فوتبال ایران هستند و نباید به حال خود رها شوند این تیم نیاز به حمایت دارد و باید همچنان زیر نظر عبدی کار کنند. برنامه ریزی دقیق در خصوص فوتبال پایه می تواند آینده فوتبال کشورمان را تضمین کنند.

روشن در پایان خاطر نشان کرد: نوجوانان را فراموش نکنیم. حیف است این تیم به خاطره ها بپیوندد. فدراسیون فوتبال تنها تمرکزش برروی موفقیت تیم ملی بزرگسالان نباشد و از مربیانی مثل عبدی استفاده کند. فوتبال پایه سال‌هاست فراموش شده و مسئولان باید به داد فوتبال پایه برسند تا چرخه بازیکن سازی در فوتبال ملی ادامه داشته باشد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.