تعداد داوران را می‌توان یکی از مشکلات داوری فوتبال ایران در دو فصل اخیر دانست، اتفاقی که در لیگ بیست‌وسوم نیز به چشم آمده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، مقامات فدراسیون فوتبال پس از پایان فصل گذشته مسابقات لیگ برتر فوتبال، از تعداد بالای داوران حاضر در این مسابقات گلایه و همین مسئله را به‌عنوان یکی از دلایل اشتباهات پُرتعداد داوری اعلام کردند.

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال بعد از پایان لیگ بیست‌ودوم گفت: «یکی از دلایل اشتباهات داوری این است داوران زیادی را برای کورس مسابقات آورده‌ایم. مگر می‌شود هر پنج هفته یک قضاوت را به داوری بدهند؟ داوری سهمیه‌ای نیست که به هر استان سهمیه داده شود. خوشبختانه افشاریان به این نتیجه رسیده و فدراسیون نیز دستور داده تا درباره داوران و ناظران پیگیری ویژه‌ای شود».

کمیته داوران فصل گذشته از ۴۳ داور وسط استفاده کرد که با توجه به سیاست کاهش تعداد داوران، این تعداد برای لیگ امسال تاکنون به عدد ۳۰ رسیده است. همین عدد هم برای برگزاری ۱۰ هفته بالایی رقم کمی نیست.

با توجه به برگزاری ۱۰ هفته از مسابقات لیگ (با عدم محاسبه پنج مسابقه معوقه)، ۷۵ دیدار برگزار شده که ۳۰ داور در آنها قضاوت کرده‌اند. به این ترتیب می‌توان گفت هر داور به‌صورت میانگین قضاوت تنها ۲.۵ مسابقه را بر عهده داشته است!

تاکنون سوت قضاوت پنج مسابقه به امیر عرب براقی سپرده شده و همین موضوع، وی را در لیگ بیست‌وسوم رکورددار کرده است. اشکان خورشیدی، سعاد وفاپیشه، سعید رحیمی‌مقدم، امیر ایار، فرزاد منصوری، روح‌الله شریفی، علی بای، شبیر بهروزی و محمدرضا تارخ هم داورانی بودند که قضاوت تنها یک مسابقه را بر عهده داشته‌اند.

صرف نظر از بهره بردن از سیستم‌های پیشرفته‌ای چون کمک داور ویدیویی (VAR)، به نظر می‌رسد فوتبال ایران از لحاظ تعداد داوران هم فاصله زیادی با لیگ‌های معتبر دنیا دارد. تاکنون ۱۲ هفته از رقابت‌های لیگ برتر انگلیس در فصل ۲۴-۲۰۲۳ برگزار شده که ۲۴ داور در این ۱۲۰ بازی قضاوت کرده‌اند. یعنی هر داور به‌صورت میانگین قضاوت پنج مسابقه را بر عهده داشته است؛ دو برابر عدد متناظر در لیگ برتر ایران! به عنوان مثال آنتونی تیلور در ۱۰ هفته لیگ جزیره سوت زده است.

اخیراً سید اکبر پورموسوی سرمربی استقلال خوزستان که یکی از منتقدان داوری است، در گفت‌وگو با تسنیم گفته بود: «تعداد داوران زیاد شده است. بازیکنی که پس از سه هفته مصدومیت به میادین بازمی‌گردد، کیفیت گذشته خود را ندارد. داوری هم که فقط سه بازی در ۱۰ هفته قضاوت کرده، از فُرم و تمرکز لازم خارج می‌شود.»

به این ترتیب می‌توان بخشی از اشتباهات بعضاً عجیب داوران در ثلث اول لیگ برتر را به پای تعداد بالای آنها نوشت. داوری که سه هفته قضاوت نکرده باشد، در اولین بازی رسمی خودش دور از آمادگی لازم خواهد بود و ممکن است دوندگی لازم را نداشته باشد. اگر چه تعداد داوران کاهش یافته اما نیاز به کاهش دوباره احساس می‌شود.

این در شرایطی است که خداداد افشاریان شب گذشته اعلام کرد که نتیجه ۱۱ دیدار در فصل جاری لیگ با اشتباهات داوری رقم خورده که عدد بزرگی است. داوران ایرانی در حال حاضر از ابتدایی‌ترین امکانات یعنی هدست بی‌بهره هستند و به نظر می‌رسد در کنار تعداد زیاد داوران این مسائل نیز تأثیرگذار بوده است.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.