دور دهم بازی‌های مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴ با صعود تیم‌‌های ملی ایتالیا، جمهوری چک و اسلوونی ادامه پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در دومین شب از دور دهم مرحله انتخابی یورو ۲۰۲۴، شب گذشته (دوشنبه) هفت بازی در گروه‌های مختلف برگزار شد که در مهمترین آنها از گروه C، تیم ملی ایتالیا با تساوی بدون گل خارج از خانه مقابل اوکراین در شهر لورکوزن آلمان، جواز صعود گرفت.

ایتالیا که برای صعود تنها به یک امتیاز نیاز داشت، در دیداری که از نظر آماری نسبت به حریف خود وضعیت بهتری داشت، به هدفش رسید. آتزوری با این تساوی مانند اوکراین ۱۴ امتیازی شد، اما به دلیل کسب نتیجه بهتر در بازی‌های رودررو مقابل این تیم، بالاتر از آن در رده دوم جدول گروه C قرار گرفت و پس از انگلیس به‌عنوان تیم دوم گروه صعود کرد. اوکراین اما با قرار گرفتن در رده سوم شانس صعود مستقیم به یورو ۲۰۲۴ را از دست داد.

در بازی همزمان از گروه C، نبرد خانگی مقدونیه شمالی با انگلیس یک - یک مساوی به پایان رسید. باردهی در دقیقه ۴۱ در ریباند پنالتی که خودش آن را هدر داد گل نخست را برای مقدونیه زد. هری کین هم در دقیقه ۵۹ گل تساوی سه‌شیر را به ثمر رساند.

به این ترتیب پرونده گروه سوم مسابقات با صعود انگلیس ۲۰ امتیازی به‌عنوان سرگروه و ایتالیای ۱۴ امتیازی به‌عنوان تیم دوم و ایستادن تیم‌‌های اوکراین ۱۴ امتیازی، مقدونیه هشت امتیازی و مالت بدون امتیاز در رده‌های بعدی بسته شد.

شب گذشته اما چهره دو تیم دیگر از مسافران یورو ۲۰۲۴ مشخص شد. از گروه E، تیم ملی جمهوری چک در نبرد مستقیم برای کسب سهمیه با مولداوی، میهمان خود را با نتیجه ۳ بر صفر شکست داد و موفق به کسب بلیت سفر به آلمان شد. داوید دودرا در دقیقه ۱۴، چوری در دقیقه ۷۲ و توماس سوچک در دقیقه ۹۰ گل‌های چک را در این بازی که مولداوی از دقیقه ۵۵ آن با اخراج بابوگلو ۱۰ نفره شده بود، به ثمر رساندند. چک با این پیروزی ۱۵ امتیازی شد و تنها به خاطر نتایج ضعیف‌تر در بازی‌های روردرو با آلبانی - تیمی که در بازی همزمان مقابل میهمانش جزایر فارو به تساوی بدون گل بسنده کرد - پایین‌تر از این تیم در رده دوم قرار گرفت، اما صعودش را به مرحله نهایی رقابت‌ها قطعی کرد.

در جدول گروه E، آلبانی و جمهوری چک هر دو با ۱۵ امتیاز به ترتیب به‌عنوان سرگروه و تیم دوم صعود کردند. لهستان ۱۱ امتیازی به‌عنوان تیم سوم به پلی‌آف رفت و تیم‌های مولداوی با ۱۰ امتیاز و جزایر فارو با دو امتیاز در رده‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند و از صعود بازماندند.

دوشنبه شب در گروه H نیز سه بازی برگزار شد که در مهمترین آنها اسلوونی در نبردی خانگی با قزاقستان، دوئل مستقیم برای کسب سهمیه را با نتیجه ۲ بر یک برد و به مسافران یورو ۲۰۲۴ اضافه شد. در بازی‌های دیگر این گروه دانمارک که صعودش پیش از این مسجل شده بود با نتیجه ۲ بر صفر به میزبانش ایرلند شمالی باخت. فنلاند نیز با نتیجه ۲ بر یک بر سن‌مارینو غلبه کرد.

در پایان بازی‌های گروه H، دانمارک ۲۲ امتیازی به‌عنوان سرگروه صعود کرد. اسلوونی هم با احتساب پیروزی‌اش برابر قزاق‌ها ۲۲ امتیازی شد، اما به دلیل کسب نتایج ضعیف‌تر در بازی‌های رودررو برابر دانمارک در رده دوم باقی ماند. فنلاند و قزاقستان نیز هر دو با ۱۸ امتیاز (به ترتیب در رده‌های سوم و چهارم جدول) به پلی‌آف رفتند. ایرلند شمالی رده پنجمی با ۹ امتیاز و سن‌‌مارینو قعرنشین نیز بدون امتیاز به کار خود پایان دادند.

تاکنون چهره ۲۰ تیم از ۲۴ تیمی که قرار است تابستان سال آینده در یورو ۲۰۲۴ حضور داشته باشند، مشخص شده است و امشب در آخرین شب از بازی‌های مرحله انتخابی نیز چهره یک تیم دیگر مشخص می‌شود. سرنوشت سه سهمیه باقیمانده نیز در پایان بازی‌های پلی‌اف مشخص خواهد شد.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.