بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که پس از جدایی ریکاردو ساپینتو، مدیران باشگاه باید سراغ جذب مربی ایرانی بروند.

بازیکن پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد که پس از جدایی ریکاردو ساپینتو، مدیران باشگاه باید سراغ جذب مربی ایرانی بروند. شاهرخ بیانی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره ناکامی استقلال در لیگ برتر و جام حذفی اظهار داشت: همیشه سعی کرده‌ام حرف حق را بزنم. در فینال جام حذفی همه فهمیدند که برنامه‌ریزی کردند تا ساپینتو را عصبی کنند. ساپینتو از ابتدای بازی کنار خط ایستاده بود و کاری نمی‌کرد. وقتی تیمش ثانیه‌های پایانی گل زد، به سمت بازیکنان خودش رفت. ساپینتو نه به کسی بی‌احترامی کرد و نه کاری داشت ولی جو طوری را ایجاد کردند که علیه او باشد. هر مربی تیمش در آن زمان گل می‌زد شادی می‌کرد. چرا باید به خاطر شادی یک مربی، او را اخراج کنند؟

چرا داور ناآماده برای دربی انتخاب شد؟ وی افزود: برای دربی داوری انتخاب کردند که ناآماده و در تست‌های ابتدای فصل رد شده بود. کدام داور با آن شرایط سرمربی تیمی که گل زده است را، اخراج می‌کند؟ پس از اخراج ساپینتو، او را به سمت هواداران پرسپولیس بردند و بطری آب به او پرتاب کردند. چرا کسی درباره این رفتارها حرفی نمی‌زند؟ خدا را شکر اتفاق بدی نیفتاد. آدم چیزهایی در این فوتبال می‌بیند که شک می‌کند. همه چیز به ضرر استقلال بود.

برادرم نظرش را گفته ولی ساپینتو را تحریک می‌کنند پیشکسوت استقلال درباره اینکه برخلاف برادرش، شاهین از ساپینتو حمایت می‌کند، گفت: چرا نباید حمایت کنم؟ برادرم نظرش را گفته ولی ساپینتو به چه کسی بی‌احترامی کرد؟ او یکی دو بار در طول فصل عصبی شد ولی وقتی سرپرست صنعت نفت آبادان خودش می‌گوید به سمت نیمکت استقلال رفت تا ساپینتو را تحریک کند، چه حرفی بزنیم؟ قشنگ برنامه‌ریزی می‌کنند ساپینتو تحریک شود. کار فنی و کاریزمای او فوق‌العاده خوب بود. اگر رفتارش مورد انتقاد است، همه رفتار یحیی گل‌محمدی در دربی سال گذشته را دیدند. آیا او نبود که به سینه داور کوبید و الفاظ رکیک به کار برد؟ پس چرا درباره این رفتارها صحبتی نمی‌شود؟ بازی هیجان دارد و یکسری می‌توانند خودشان را کنترل کنند و یکسری نه. مگر در گذشته مربیان خارجی و ایرانی بالا و پایین نمی‌پریدند؟ آیا افشین قطبی که به ایران آمد هیجانی نبود؟

استقلال با ساپینتو مدرن بازی می‌کرد بیانی در خصوص اینکه با این صحبت‌ها موافق تمدید قرارداد استقلال با ساپینتو بود، تصریح کرد: ساپینتو را مربی بسیار خوبی دیدم، چرا نباید قراردادش تمدید می‌شد؟ او تیم را نبسته بود و کار برایش سخت پیش رفت. استقلال با ساپینتو فوتبال مدرنی بازی می‌کرد. قهرمانی لیگ و حذفی برای استقلال بود ولی همه چیز بهم ریخت. استقلال در دربی فینال جام حذفی گل تساوی را زد و از نظر روحی - روانی بالا آمد ولی سرمربی‌اش را اخراج می‌کنند تا لب خط نباشد. وقتی ساپینتو اخراج شد شرایط برای استقلال سخت پیش رفت و حتی به نظرم شانس آوردند که پرسپولیس خیلی حمله نکرد وگرنه می‌توانستند گل‌های بیشتری بزنند.

حیدری باید کنار خط می‌ایستاد نه دستیار خارجی ساپینتو پیشکسوت استقلال با انتقاد از نحوه گل خوردن آبی‌پوشان در دربی فینال جام حذفی یادآور شد: گل‌هایی که خوردیم مبتدی بود. روی کاشته، باید دو مدافع جلوی توپ می‌ایستادند و مدافعان داخل محوطه جریمه بین محوطه شش قدم و پنالتی قرار می‌گرفتند ولی طوری ایستادند که جلوی دید دروازه‌بان را گرفته بودند. من کنار ایمان عالمی بودم و گفتم این توپ گل می‌شود چون جاگیری بازیکنان استقلال درست نبود. در این شرایط که سرمربی خارجی اخراج شده و کنار خط حضور ندارد، خسرو حیدری باید کنار خط می‌ایستاد و کمک می‌کرد نه اینکه دستیار خارجی ساپینتو صحبت کند. بازیکنان که زبان پرتغالی و انگلیسی نمی‌دانند که ایشان کنار خط باشد.

سراغ گزینه ایرانی بروند بیانی در پاسخ به این سؤال که با توجه به جدایی ساپینتو، موافق گزینه خارجی برای هدایت استقلال است یا داخلی، گفت: حضور مربی خارجی یعنی نیاز به زمان بیشتر. استقلال باید امسال حداقل یک جام می‌گرفت و اگر دوباره بخواهند مربی خارجی بیاورند حداقل دو، سه ماه زمان از دست می‌رود تا او با شرایط فوتبال ایران آشنا شود. این تیم باید هر چه زودتر بسته شود. پرسپولیس در فینال جام حذفی تعویض‌هایی کرد که بازیکنانش کلیدی بودند و حتی فرصت نکردند به شیخ دیاباته بازی بدهند. در این شرایط مربی ایرانی بهتر است.

نکونام مربی خوبی است اما الهامی فوق‌العاده است! پیشکسوت استقلال خاطرنشان کرد: در ایران تنها گزینه‌های موجود، جواد نکونام و ساکت الهامی هستند. کار جواد را دوست دارم، او مربی خوبی است و سال‌ها کاپیتان تیم ملی بوده ولی الهامی را فوق‌العاده قبول دارم. او با ۴،۵ بچه نتایج خوبی با هوادار گرفت. امتیاز الهامی این است که بیشتر بازیکنان شاگرد او بوده‌اند. کارنامه الهامی مشخص است. شاید یکسری‌ از قیافه الهامی خوش‌شان نیاید ولی من کنار او کار کرده‌ و خیلی چیزها یاد گرفتم. الهامی عصاره ۲۰ سال تجربه است و آدم کوچکی نیست. الهامی کمک مربی مرحوم ناصر حجازی، فیروز کریمی، امیر قلعه‌نویی و یحیی گل‌محمدی بوده است. اینها را خیلی‌ها نمی‌دانند که الهامی با گل‌محمدی در پدیده بود و این تیم را بالا بردند. شاید برخی‌ بگویند الهامی عصبی است ولی امسال خوب بود. خیلی‌ها فنی صحبت نکرده و فقط انتقاد می‌کنند.

کریمی مو را از ماست بیرون کشیده است وی با تمجید از عملکرد حجت کریمی در باشگاه استقلال گفت: آدمی به باشگاه آمده که بدهی‌ها را یک به یک صاف کرد. اگر کریمی نبود باشگاه استقلال وضعیت بد و اسفناکی داشت. کسی نمی‌توانست در مدت زمان کم مشکلات را حل کند. با حضور کریمی یک ریال در باشگاه استقلال گم نشده است. کسانی از کریمی انتقاد می‌کنند و به اصطلاح او را می‌زنند که منافع‌شان در خطر است. از سال ۱۳۶۶ در استقلال هستم و می‌بینم کریمی چه کارهای بزرگی کرده است. او مو را از ماست بیرون کشیده و خوشبختانه چشم و دل سیر است. معلوم است آدم سالم را به هر طریقی که شده باشد، می‌زنند. به عنوان پیشکسوت استقلال از کریمی و تلاش‌هایش تشکر می‌کنم و به او می‌گویم، دمت گرم. کریمی کارهای بزرگی کرده، آن هم در شرایطی که بزرگترین بدهی تاریخ باشگاه گردن او افتاد. او مثل برخی‌ نبود که دو ماه نیامده ۳۰۰ هزار دلار در باشگاه گم شود!

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )