کارشناس فوتبال کشورمان تأکید کرد با وجود نمایش هجومی تیم ملی در دیدار با روسیه، قضاوت درباره این تیم را باید به آینده موکول کرد.

کارشناس فوتبال کشورمان تأکید کرد با وجود نمایش هجومی تیم ملی در دیدار با روسیه، قضاوت درباره این تیم را باید به آینده موکول کرد. رضا پرکاس درباره تساوی یک - یک تیم ملی فوتبال ایران مقابل روسیه در دیداری دوستانه به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: نگاه اجمالی به این مسابقه بیانگر داشتن موقعیت‌های زیاد و امکان زدن حداقل سه گل دیگر و نمایشی از یک تیم با سیستم کاملاً هجومی و رو به جلو بود اما با تحلیل فوتبالی و فنی‌تر، باید گفت که مشخص بود کادر فنی زمانی برای انتقال تفکرات و فلسفه تاکتیکی خود نداشته همانطور که اگر نتیجه بازی با شکست همراه می‌شد هم نمی‌توانستیم آن را حاصل عملکرد فنی و تغییر تفکرات بازیکنان از جانب کادر جدید بدانیم.

مدرس ایرانی یوفا اضافه کرد: خلق موقعیت‌های زیاد و بعضاً بسیار خطرناک، زمانی جنبه تاکتیک و سیستم یک تیم را به خود می‌گیرد که حداقل ۳۰ درصد آن به گل ختم شود و اینکه داشتن سه موقعیت‌ در منطقه شش قدم و برتری عددی با تیم ایران باشد، ولی کم‌دقتی و عدم کار گروهی (یا فرصت را برای دیگر هم تیمی‌ها مهیا نکردن) دال بر عدم هماهنگی مناسب و طراحی‌های از پیش تمرین شده است. طبیعی است که دو روز تمرین با کادری جدید و بازیکنانی که از باشگاه‌های مختلف با سیستم‌های و تاکتیک‌های گوناگون آمده‌اند، حتی امکان تغییرات ابتدایی را در این مدت بسیار سخت می‌کند.

وی یادآور شد: در نگاه اولیه دلیل تهاجمی بودن تیم در این بازی را فقط می‌توان اینگونه تحلیل کرد که کادر فنی آزادی عمل بیشتری به بازیکنان، فراتر از سیستم بازی داده بود. برای نمونه می‌توان به پا به توپ شدن محبی، رضاییان و قلی‌زاده که نسبت به دیگران بیشتر از این نظریه پیروی می‌کرد -هر چند برخی اوقات باعث از دست دادن توپ به حریف می‌شد- اشاره کرد.

پرکاس تصریح کرد: با توجه به اینکه شاکله اصلی کادر و سرمربی تیم ملی از باشگاه گل گهر سیرجان است، می‌توان معیار تغییرات سه ساله در گل گهر را پیش زمینه‌ای برای تحولات در تیم ملی دانست هر چند به صورت اصولی تیم ملی با باشگاهی تفاوت‌های اساسی‌ دارد و در تیم ملی کلکسیونی از بهترین‌های ایران در اختیار سرمربی است.

کارشناس فوتبال گفت: تفکرات و تغییرات ملموس از طرف کادر فنی در تیم ملی از هر لحاظ (تاکتیکی، سیستم، رفتار بازیکتان ، شاکله تیم و ...) را می‌توان بعد از چند اردوی میان‌مدت یا بلند مدت با بازی‌های دوستانه و رسمی تحلیل، نقد و بررسی کرد. نمی‌شود صرفاً با در نظر گرفتن تعداد حملات روی دروازه روسیه که آنها هم با توجه حوادث بین المللی و چیدمان تیمی نفراتی جدید با ضریب سنی ۲۲ سال را به میدان فرستادند، تیمی با تاکتیک‌های سراسر تهاجمی را تصور کرد. فراموش نشود که با ویلموتس بلژیکی در دو بازی رسمی اول ۱۶ گل زدیم و قریب به اتفاق کارشناسان و مسئولان فوتبالی خوشحال از تعییر بنیادی در تاکتیک تهاجمی تیم، هیجان‌زده و ثناگو بودند، اما در ادامه اتفاقات دیگری رخ داد.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )