اتحادیه فوتبال اروپا در صدد وضع قانونی جدید برای نقل و انتقالات است که جلوی ولخرجی برخی از تیم‌های متمول قاره سبز را خواهد گرفت.

اتحادیه فوتبال اروپا در صدد وضع قانونی جدید برای نقل و انتقالات است که جلوی ولخرجی برخی از تیم‌های متمول قاره سبز را خواهد گرفت. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از نشریه آ اس اسپانیا، اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) در نظر دارد قانونی جدید وضع کند که به موجب آن ترمز برخی از تیم‌های ولخرج اروپا در بازار نقل و انتقالات را بکشد. چلسی یکی از این تیم‌هاست که از تابستان سال گذشته تا الان ۵۰۰ میلیون یورو صرف هزینه خرید بازیکن کرده است. این باشگاه تنها در یک ماه گذشته ۶ بازی جدید به تیم خود اضافه کرده است؛ ژوائو فلیکس، وسلی فوفانا، مودریک، بادیاشیله، مادوکه و آندری سانتوس.

خریدهای چلسی طوری است که به نظر می رسد که منابع مالی این باشگاه به بی‌نهایت وصل است ضمن اینکه این باشگاه هیچ سفی برای پرداخت حقوق به بازیکنانش ندارد. با این حال، آبی‌های لندن هنوز چشم به خرید بازیکنان بیشتری دارند و گفته می‌شود که بازیکنان دیگری مانند مویزس ایزاک کایسدو از برایتون، انزو فرناندس از بنفیکا و باد تیست از لیون نیز در فهرست خریدهای چلسی قرار دارد.

قدرت اقتصادی چلسی بسیار زیاد است اما ولخرجی‌های این تیم به سبب یک قانون دیگر هم به آن اجاره می‌دهد بی‌حد‌و‌مرز پول خرج کند. طبق قوانین فیفا، باشگاه‌های فوتبال این امکان را دارند که خریدهای خود را به صورت اقساط و حداکثر ۵ ساله انجام دهند و در این مدت ملزم به تسویه حساب با طرف فروشنده هستند مگر آنکه در لیگ‌های متبوع قانون دیگری وجود داشته باشد که باید مطابق با آن عمل کنند و این همان کاری است که چلسی انجام می‌دهد.

تیم لندنی به لطف قوانین لیگ برتر انگلیس، خریدهای اخیرش را با ثبت قراردادهایی ۶، ۷ و حتی بیش از ۸ سال مانند قرارداد مودریک بسته است تا بتواند رقم خرید آنها را در مدت زمان بیشتری بپردازد و به این ترتیب قانون بازی جوانمردانه مالی را دور بزند. به عنوان مثال ۷۰ میلیون یوورویی که این تیم باید بابت خرید مودریک به شاختار دونتسک بپردازد، در طول ۸ سال و نیم تسویه خواهد شد که سه سال و نیم بیشتر از حداکثر مدت تعیین شده توسط فیفا است. این کار به تیم لندنی اجازه می‌دهد بدون آنکه تراز مالی‌اش منفی شود، خریدهای زیادی را در طول یک سال انجام دهد.

یوفا اما اکنون قصد دارد مصوبه چندی پیش خود را در قالب یک قانون جدید به باشگاه‌ها ابلاغ کند و آن ملزم شدن همه آنها به تسویه حساب با باشگاه‌های فروشنده ظرف مدت ۵ فصل است. این قانون از آغاز فصل آینده اجرایی خواهد شد و به این ترتیب شامل خریدهای تسویه نشده باشگاه‌‌های اروپایی در پنجره نقل و انتقالات فعلی و ماقبل از آن نمی‌شود. به این ترتیب چلسی و سایر باشگاه‌ها نمی‌توانند هزینه‌های سنگین خرید بازیکنان جدید را در مدتی طولانی تسویه کنند تا از نظر مالی به آنها فشار نیاید.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.