میرر مدعی شد؛ سعودی‌ها در حالی به دنبال میزبانی از مسابقات جام جهانی ۲۰۳۰ هستند که در زمینه نقض حقوق بشر به شدت مورد انتقال مجامع بین‌المللی قرار گرفته‌اند.

میرر مدعی شد؛ سعودی‌ها در حالی به دنبال میزبانی از مسابقات جام جهانی ۲۰۳۰ هستند که در زمینه نقض حقوق بشر به شدت مورد انتقال مجامع بین‌المللی قرار گرفته‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از نشریه انگلیسی «میرر»؛ عربستان سعودی با وجود اعدام‌های دسته جمعی وحشتناک به دنبال میزبانی از مسابقات جام جهانی ۲۰۳۰ است. گزارش‌ها مبنی بر این است که عربستان سعودی به دنبال نامزدی مشترک از بیست‌وچهارمین دوره این مسابقات با دو کشور یونان و مصر است، این در حالی است که انتقادات زیادی به این کشور آسیایی در زمینه حقوق بشر وارد است.

در سال ۲۰۲۱ نشریه انگلیسی «اتلتیک» گزارش داده بود که پیشنهاد میزبانی مشترک عربستان سعودی و ایتالیا از جام جهانی ۲۰۳۰ در حال بررسی توسط مسئولان این دو کشور است. عربستانی‌ها همچنین امیدوار هستند در مقطعی میزبان بازی‌های المپیک باشند. سابقه هولناک عربستان سعودی در زمینه حقوق بشر و اعدام‌های دسته جمعی اخیر باعث شده که جهان این حرکت آنها را به شدت محکوم کند. دولت عربستان در ماه مارس، ۸۱ زندانی را در یک روز اعدام کرد.

فلیکس جیکز مدیر کمپین‌های افراد در معرض خطرِ عفو بین‌الملل در بریتانیا گفت: به نظر می‌رسد که عربستان سعودی نیز به دنبال میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ به عنوان نوعی افتخار برای عملیات شستشوی (سفیدنمایی) ورزشی (اصطلاحی است که برای انتقاد از عملکرد افراد، گروه‌ها، شرکت‌ها یا دولت‌ها استفاده می‌شود که از ورزش برای بهبود شهرت لکه‌دار شده خود در اثر تخلف، استفاده می‌‌کنند) خود باشد، تقریباً اجتناب‌ناپذیر است. آنطور که اوضاع پیش می‌رود، تقریباً غیرممکن است که ببینیم فیفا چگونه می‌تواند حقوق بشر وحشتناک عربستان سعودی را با اصول و مسئولیت‌های خود در مورد حقوق بشر به چالش بکشد.

روزنامه مصری «اخبار الیوم» گزارش داد؛ اشرف صبحی وزیر ورزش و جوانان نشستی مشترک با همتایان یونانی و سعودی خود برای نهایی کردن مقدمات پیشنهادی میزبانی از مسابقات جام جهانی ۲۰۳۰ برگزار کرد. در ماه آگوست، اشرف صبحی به شبکه رادیویی «مگا اف‌ام» مصر گفته بود که مصر در حال کار بر روی درخواست میزبانی جام جهانی و سایر مسابقات ورزشی در آینده است.

عربستان سعودی سوابق وحشتناکی در زمینه حقوق بشر دارد و متهم است که از رویدادهای ورزشی جهانی برای پنهان کردن اعدام‌های دسته جمعی وحشیانه، هدف قرار دادن روزنامه‌نگاران و قوانین سرکوبگر استفاده می‌کند. این کشور بسیار ثروتمند در حال حاضر مالکیت تیم لیگ برتری نیوکاسل را در اختیار دارد و همچنین اخیراً میزبان رویدادهای مهم بوکس از جمله مبارزه آنتونی جاشوا و اولکساندر اوسیک بوده است.

در سال ۲۰۲۱ اولین گرندی پری فرمول یک عربستان سعودی را تنها چند ماه قبل از اعدام ۸۱ فرد سعودی و غیرسعودی در طول یک روز در مارس ۲۰۲۲، برگزار کرد. ادعاهای دیگری مبنی بر شستشوی ورزشی در مورد حمایت مالی عربستانی‌ها از لیگ گلف LIV مطرح شده، اگرچه دولت عربستان این اتهامات را رد می‌کند.

شاهزاده عبدالعزیز بن‌ترکی الفیصل وزیر ورزش عربستان در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه (AFP) گفت: ما آماده گفت‌وگو با کمیته بین‌المللی (IOC) در مورد میزبانی از بازی‌های المپیک در آینده هستیم. من فکر می‌کنم عربستان سعودی نشان داده است که می‌تواند چنین رویدادهایی را میزبانی کند. ما در حال پیشرفت به سمت جامعه‌ای بهتر، به سمت کیفیت زندگی بهتر و کشوری بهتر برای آینده هستیم.

با وجود ادعای پیشرفت، اعدام شدگان شامل افرادی به اتهام «تروریسم»، قتل و سرقت مسلحانه و همچنین افرادی به «اخلال در بافت اجتماعی و انسجام ملی» و «مشارکت و تحریک به تحصن و اعتراض» بودند.

لین معلوف معاون مدیر منطقه‌ای عفو بین‌الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا، درباره گفت: این قانون‌شکنی وحشیانه اعدام با توجه به سیستم قضایی عمیقاً معیوب عربستان سعودی که پس از محاکمه‌های شدید، احکام اعدام صادر می‌کند، وحشتناک‌تر است. این اقدامی ناعادلانه است، صدور احکام بر اساس اعترافات که تحت شکنجه یا سایر بدرفتاری‌ها گرفته شده است.

وی افزود: چنین تعداد تکان دهنده‌ای از مرگ‌ها همچنین عدم شفافیت عربستان سعودی در پرونده‌های مجازات اعدام را نشان می‌دهد، زیرا می‌دانیم که تعداد محاکمه‌هایی که منجر به محکوم شدن زندانیان به اعدام می‌شود همیشه به طور قابل‌توجهی بیشتر از چیزی است که به طور علنی گزارش می‌شود. بسیاری از افرادی که امروز در عربستان سعودی هستند، در خطر اعدام قریب‌الوقوع قرار دارند.

اخیراً این کشور در سطح بین‌المللی محکوم شده است و سیا (سازمان اطلاعاتی آمریکا) محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان را به دلیل صدور دستور قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار عربستانی در سفارت عربستان در شهر استانبول ترکیه مقصر دانست. عربستانی‌ها جسد خاشقجی را تکه‌تکه کردند و آن را به مکانی دیگر انتقال دادند.

حتی با وجود نگرانی‌ها، سابقه اخیر فیفا در انتخاب میزبانان جام جهانی ممکن است به این معنی باشد که آنها از انتخاب پیشنهاد احتمالی عربستان عقب‌نشینی نخواهند کرد. روسیه علیرغم اتهامات فساد مالی موفق به میزبانی از جام جهانی ۲۰۱۸ شد و بحث برسر میزبان بحث‌برانگیز مسابقات امسالِ جام جهانی یعنی قطر نیز همچنان ادامه دارد.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )