رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال از اظهارات سرمربیان تیم‌های لیگ برتری در برنامه «فوتبال برتر» به شدت انتقاد کرد.

رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال از اظهارات سرمربیان تیم‌های لیگ برتری در برنامه «فوتبال برتر» به شدت انتقاد کرد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، علیرضا سهرابی در گفت‌وگو با سایت رسمی فدراسیون فوتبال اظهار داشت: داوران قشر تلاشگر و سالم جامعه فوتبال هستند که متأسفانه در طول تاریخ و در بزنگاه‌های حساس، نمونه‌های زیادی از بی‌انصافی نسبت به آنها دیده شده است. این موضوع ریشه در تاریخ دارد و در خاطرات پیشکسوتان ورزش، نقل قول‌های فراوانی در این باره دیده می‌شود. وقتی خبر نامزدی ۴ داور شایسته ایرانی در جام جهانی فوتسال مطرح می‌شود، کسی توجه نمی‌کند.

وی ادامه داد: کسی صحبت از کاندیداتورى مهسا قربانى و انسیه خباز مافى‌نژاد برای جام جهانی فوتبال بانوان نمی‌کند و حضور موفقیت‌آمیز داوران ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا را نمی‌بینند اما هر اشتباهی زیر ذره‌بین می‌رود و بعد تفسیر می‌شود. هر چند مشی فدراسیون به‌صورت کلی، دوری از هرگونه ورود به مباحث و فضاسازی‌های اینچنینی است، اما مسئولیت من در دپارتمان داوری فدراسیون می‌طلبد بر اساس وظایف ذاتی‌ام، از حقوق این عزیزان دفاع کنم.

رئیس دپارتمان داوری با انتقاد از صحبت‌های مطرح شده برخی مربیان عنوان کرد: هرچند ارکان قضایی فدراسیون هم مطابق کدهای فیفا در این زمینه، اقدامات منطبق با قوانین را انجام می‌دهند، اما واقعیت این است که در هفته‌های اخیر و به‌ویژه در یکی از برنامه های شبکه سه، موارد عجیبی طرح شد که باعث تکدر خاطر داوران فوتبال ما را فراهم کرد.

سهرابی در ادامه تصریح کرد: وقتی یک تیم برنده می‌شود، همه هنر آن به مربی و بازیکن برمی‌گردد اما وقتی شکستی رخ می‌دهد از داور و مدیر، همه زیر سوال می‌روند و مورد تهمت قرار می‌گیرند. اخیراً هم باب شده که مباحث را خلط می‌کنند و آسمان به ریسمان می‌بافند که فلان چینش به دلیل فلان موضوع بوده است. این افکار توهمی به فوتبال ما کمک نمی‌کند.

« کارتان را بکنید و مثل مرد مسئولیت نتایج‌تان را برعهده بگیرید.»، وی ضمن بیان این جمله گفت: من به‌عنوان عضو کوچکی از جامعه داوری، از ارکان قضایی فدراسیون می‌خواهم نسبت به افرادی که با ایراد تهمت و افترا به قشر زحمتکش داوری و حیثیت آنان لطمه وارد می‌کنند، برخورد جدی کند. چه کسی پاسخگوی بغض و اشک آن داور سرشناس و ارزنده فوتبال کشورمان است که تا ساعت ۳ بامداد امروز با من تلفنی حرف می‌زد. چه کسی می‌خواهد پاسخ همسر دیگر داور را بدهد که تماس داشت و می‌گفت همسرش را از قضاوت منع کرده است.

رئیس دپارتمان داوری بیان کرد: آقایان بس کنید! از خدا بترسید. در فینال لیگ قهرمانان آسیا هم با وجود کمک داور ویدیویی اشتباه داشتیم و در سطح اروپا و در بالاترین مسابقات هم اشتباهات داوری وجود دارد. کسی نمی تواند منکر آن شود، اما اینکه آن را به برخی مباحث حاشیه‌ای نسبت داد، مایه تأسف است.

سهرابی خاطرنشان کرد: با این جوی که علیه داوری راه انداخته شده، کار قضاوت بازی‌ها سخت‌تر از قبل هم خواهد شد. اساساً بهره‌مندی از کمک داور ویدیویی به دلیل اشتباهات داوری بوده و در حال حاضر در کشورهای صاحب فوتبال با کمک این تکنولوژی، اشتباهات داوری تصحیح و باعث تغییر در نتایج می شود. بنابراین اشتباهات داور اجنتاب‌ناپذیر بوده و عمدی در کار نیست. از سوی دیگر، شکی نیست که در این مسیر افرادی آب در آسیاب می‌ریزند که فوتبال در تنش به کار خود ادامه بدهد. مطالبه خانواده داوران از کمیته اخلاق و کمیته انضباطی فدراسیون این است که در این بحث هم ورود جدی داشته باشند تا با افرادی که این فضاسازی‌ها را انجام می‌دهند، برخورد جدی انجام شود.

این خبر حدود ۱ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.