معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، اقدام وزیر ورزش در پذیرش حذف سمت خود از اساسنامه فدراسیون فوتبال را به صورت ویژه ستود.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان، اقدام وزیر ورزش در پذیرش حذف سمت خود از اساسنامه فدراسیون فوتبال را به صورت ویژه ستود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی علی‌نژاد در گفت‌وگو ‌با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، فرآیند تأیید اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجمع عمومی این فدراسیون را طولانی توصیف کرد که از خردادماه سال پیش آغاز شده بود و می‌بایست با قواعد بین‌المللی تنظیم و مطابقت پیدا می‌کرد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و ‌حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان در این باره توضیح داد که آذرماه سال پیش، آقای مهدی تاج استعفا داد و هیئت‌رییسه تصمیم گرفت اواسط اسفندماه انتخابات را برگزار کند. به این ترتیب همه شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شده بود.

او ادامه داد: در فاصله دو‌ هفته به انتخابات، فیفا برگزاری انتخابات را منوط به اصلاح اساسنامه کرد. این در حالی بود که این فرآیند از خردادماه سال گذشته شروع شده بود. گروهی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نظرات خود را بیان کرده بودند که پس از مدتی، مسکوت گذاشته شد.

علی‌نژاد با اشاره به اهمیت فدراسیون فوتبال برای ورزش کشور بیان کرد: در همین راستا در قالب همکاری نزدیک با این فدراسیون، تلاش شد فیفا برای برگزاری انتخابات متقاعد شود تا فدراسیون جدید، اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار دهد، اما فیفا نپذیرفت و انتخابات ملغی شد. از همان ابتدای اصلاح اساسنامه، چند موضوع مدنظر فیفا بود که مورد تأکید فدراسیون ‌و وزارت هم قرار داشت. بنابراین تلاش شد موارد اصلاح شود.

وی در ادامه افزود: در این راستا تصمیم گرفته شد شرایطی ایجاد شود که کمیته‌های انضباطی، حسابرسی و... توسط مجمع به تأیید نهایی برسند.

او تصریح کرد: مورد دیگر، ایجاد شرایط مناسب برای کاندیداهای بیشتر برای پست‌های ریاست و‌ هیئت رئیسه بود. به این ترتیب اعلام حمایت برای ریاست را از ۱۰ تأییدیه به پنج تأییدیه تقلیل داده شد یا از پنج تأییدیه برای کاندیدای اعضای هیئت رئیسه، به دو اعلام حمایت رسید. بنابراین فرآیندی ایجاد شد که صلاحیت تعداد بیشتری برای کاندیدا شدن تأیید شود.

علی‌نژاد ادامه داد: در عین حال حضور در تیم‌های ملی فوتبال به‌عنوان بازیکن و مربی هم معادل قرار دادیم تا زمینه حضور بیشتر اهالی فوتبال در انتخابات فراهم شود.

وی به نکات مدنظر فیفا و ورزش ایران درباره تأکید فدراسیون جهانی فوتبال، مبنی بر صاحب رأی نبودن وزیر ورزش و معاون وزیر ورزش اشاره کرد و گفت: عموماً دولت‌ها این مورد را نمی‌پذیرند. وقتی به سابقه تاریخی این موضوع نگاه می‌کنیم، مسئولان اسبق سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش همیشه علاقه‌مند بودند که نقش خود را در اداره فدراسیون فوتبال حفظ کنند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان افزود: اما این بار، نظر دکتر سلطانی‌فر این بود که پافشاری به حضور وزیر ورزش و معاونش به‌عنوان صاحب رأی، می‌تواند منجر به عدم تأیید اساسنامه و ایجاد کمیته انتقالی و حتی تعلیق فدراسیون شود. با توجه به فهم بین‌المللی وزیر ورزش و جوانان، ایشان نظر فیفا را به خاطر حفظ منافع ملی پذیرفت که نقش وزارت ورزش در اداره فوتبال به‌عنوان عضو صاحب رأی، کمتر شود.

وی در ادامه با بیان اینکه این تصمیم دکتر سلطانی‌فر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود، اظهار داشت: ایشان برخلاف بسیاری از مسئولان ورزش در گذشته، نقش خود را به خاطر منافع مردم و فوتبال کمرنگ و از منافع خود گذشت.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش یکی دیگر از مناقشات فیفا درباره اساسنامه فدراسیون فوتبال را تأکید بر غیردولتی بودن این مؤسسه دانست و توضیح داد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، فدراسیون‌ها نهاد عمومی غیردولتی هستند. بدیهی است مقررات بین‌المللی تا جایی قابل پذیرش است که مغایرتی با قوانین داخلی نداشته باشد. از طرفی دکتر سلطانی‌فر جایی که لازم بود، از خودگذشتگی کرد.

علی‌نژاد این نکته را متذکر شد که دکتر سلطانی‌فر و فدراسیون فوتبال تأکید داشتند که کاری خلاف قوانین کشور انجام نخواهند داد. به این ترتیب مذاکرات سخت و فشرده، اما مفیدی با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا انجام شد تا بالاخره این جلسات به فهم مشترک رسید.

او گفت: به این ترتیب با تعریفی که انجام شد، فدراسیون فوتبال مؤسسه‌ای با شخصیت حقوقی مستقل است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند و در واقع نهاد عمومی غیردولتی است. فیفا نیز فرصت داد که یک سال بعد از انتخابات، لایحه‌ای در دولت مطرح شود و سپس به مجلس تقدیم شود که فدراسیون فوتبال در قانون به یک مؤسسه غیردولتی و غیرانتفاعی تبدیل شود.

معاون وزیر ورزش و جوانان تأکید کرد: هدف وزارت ورزش و جوانان، دولت و در نهایت با همکاری نمایندگان مجلس این است که برای منافع فوتبال، تصمیمی درست اتخاذ شود. در واقع آنجا که بحث قانون بود، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش مشترکاً ایستادگی کردند تا این اساسنامه، سندی برای توسعه فوتبال ایران باشد.

علی‌نژاد در ادامه یکی از شاخصه‌های اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال را افزایش تعداد نفرات اعضای مجمع اعلام کرد و گفت: اعضای مجمع از ۷۵ به ۸۹ نفر رسید و آنهایی که اضافه شدند، مستقیم به‌عنوان بازیکن، مربی و داور در فوتبال حضور دارند و فرصت جدیدی در اختیار اهالی فوتبال قرار گرفت.

معاون وزیر ورزش و جوانان توضیح داد: تهیه‌کنندگان اساسنامه زمینه مشارکت فوتبالی‌ها را فراهم کردند. این مترقی‌ترین رفتاری بود که وزیر وزارتخانه و فدراسیون می‌توانستند انجام دهند. روز گذشته مجمع فدراسیون فوتبال شاهد یک روز تاریخی بود. اساسنامه به تأیید مجمع رسید و مطمئنم که این اساسنامه، سال‌های سال می‌تواند برای فوتبال منشأ خیر و برکت باشد.

دکتر علی‌نژاد تصریح کرد: حالا نوبت اهالی فوتبال است که دقت کنند چه نامزدهایی را برای انتخابات برمی‌گزینند و به چه کسانی رأی می‌دهند. آنها باید آینده فوتبال را بسازند و بعد هم باید مقابل آن آرا پاسخگو باشند.

وی مراحل و فرایند اصلاح اساسنامه را حاصل کار تیمی دانست و با تشکر از همه کسانی که در آن نقش داشتند، خاطرنشان کرد: این تیم مذاکره‌کننده، کارش را برای اصلاح اساسنامه خیلی حرفه‌ای انجام داد و قطعاً این اقدام در تاریخ ورزش و فوتبال کشور باقی خواهد ماند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش بیان کرد: تشکیلات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در کنار هم، با همکاری و کمک فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا، دستاورد تاریخی را به ارمغان آوردند. قریب به ۹ ماه انتقادهای بسیاری به فدراسیون فوتبال شد. سپس وزارت ورزش مورد نقد قرار گرفت که در واقع فدراسیون و وزارت ورزش، مظلوم واقع شدند.

علی‌نژاد گفت: با وجود اینکه فدراسیون فوتبال با سرپرست مدیریت می‌شود، با اصلاح اساسنامه و تأیید مجمع با وجود کارشکنی‌هایی که انجام شد، این دوران به‌عنوان دورانی درخشان و تأیید اساسنامه به سندی برای توسعه فوتبال تبدیل شد.

این خبر حدود ۳ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.