سومین نشست بررسی بدهی و پرونده های بین المللی باشگاهها امروز با حضور دبیرکل فدراسیون فوتبال و نمایندگان برخی باشگاه‌ها برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، سومین جلسه بررسی بدهی باشگاه ها در مجامع بین المللی و داخلی با حضور باشگاه های مدعو برگزار شد.

دراین نشست با حضور مهدی محمد نبی دبیرکل فدراسیون ، محمود شیعی عضو هیات رئیسه ، مسئولین کمیته های مربوطه در فدراسیون فوتبال همچنین فاضل بختیاری مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان ، رضا فتاحی سرپرست تیم سپاهان و حلاجی مدیر امور حقوقی این باشگاه، عارف نیا مسئول امور حقوقی باشگاه فولاد خوزستان و نظری مسئول حقوقی باشگاه صنعت نفت آبادان موضوعات مرتبط با نحوه انعقاد قرارداد، جذب بازیکن ، دریافت پرونده مجوز حرفه ای همچنین توصیه های فیفا در خصوص شرایط ویژه حاصل از شیوع بیماری کرونا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در ابتدای این نشست با قدردانی از مشارکت باشگاه‌ها در این جلسات اظهار داشت:فدراسیون خانه باشگاههاست و بسیار ضروری است که در خصوص موضوعات و موارد مختلف نشست های مشترک و تبادل نظر داشته باشیم. لازم است مسئولان باشگاهها از آخرین مقررات و قوانین همچنین تحولات باخبر باشند و در جلسات مشترک در این خصوص گفت و گو کنیم. به همین منظور فدراسیون فوتبال استمرار و برگزاری مداوم اینگونه نشست ها را مورد توجه دارد همچنین نتایج و جمع بندی حاصل از این جلسات تدوین و به کلیه باشگاهها ابلاغ خواهد شد. از جمله مسائل مهم این است که باشگاهها در انعقاد قراردادها دقت نظر داشته باشند و نباید با تنظیم غیر اصولی قرارداد یا قید کردن بعضی شروط و آپشن های عجیب تعهدات مضاعفی برای خودشان ایجاد کنند. باشگاهها می توانند به میزان کارکرد مربی یا بازیکن در قرارداد توجه داشته باشند و به طور مثال شاهد امضای قراردادی نباشیم که با کمترین بازدهی و بهره آسیب و خسارت جدی به یک باشگاه وارد می کند و باشگاه ها معمولا با بدهی انباشته مواجه می شوند و این بدهی انباشته تبدیل به زیان انباشته می شوند که به ورشکستگی می انجامد.

وی اظهار داشت:از باشگاهها می خواهیم به موضوع تعهدات مالی و مسائل حقوقی مرتبط با فعالیت های خودشان توجه جدی داشته باشند. به طور مثال در مباحث مالیاتی ، سال مالی ، کشف قیمت و موارد دیگر به شکل دقیق عمل کنند. فراموش نکنیم که باشگاههای ما به عنوان شرکت های تجاری باید در این موضوعات دقیق باشند و فرآیند خصوصی سازی از طریق تجاری سازی باشگاهها و رعایت اینگونه موضوعات به نتیجه خواهد رسید. باشگاههای ما برندهای معتبر و بزرگی هستند که می بایست به شرکت های سهامی عام تبدیل شوند و برمبنای مشخص کردن دارایی و شفافیت مالی به تراز مثبت رسیده و فعالیت کنند. همانطور که این موضوعات در باشگاههای حرفه ای جهان هم به شکل دقیق دنبال می شود.

دبیرکل فدراسیون به اهمیت برگزاری دوره های آموزشی در خصوص روش باشگاهداری اشاره کرده و گفت:تلاش می کنیم دوره هایی در سطوح مدیران عالی همچنین مدیران میانی باشگاهها برگزار کنیم که نکات و مسائل مهم و کلیدی در این دوره ها تدریس شود. در پایان دوره شاهد برگزاری آزمون و ارائه مدرک مربوطه خواهیم بود چرا که مسئله آموزش دقیق در ساختارسازی مدیریت ورزش بسیار مهم و کلیدی است و می تواند منجر به کاهش بسیاری از این مشکلات موجود شود. ما از اینگونه فعالیت های آموزشی در داخل باشگاهها هم حمایت می کنیم.

در ادامه محمود شیعی عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال نیز بر ضرورت آسیب شناسی مشکلات باشگاهها تبادل نظر و تجارب مشترک به منظور کاهش موارد و موضوعات مرتبط تاکید کرد و از تلاش هیات رئیسه فدراسیون فوتبال جهت شکل گیری کمیته مشورتی به منظور پیشگیری از ایجاد مسائل و مشکلات جدید برای باشگاهها خبر داد.

جمشید نورشرق رئیس کمیته وضعیت بازیکنان با تشریح آخرین وضعیت بدهی و پرونده های باشگاهها گفت:باید بگوییم خوشبختانه وضعیت تعداد زیادی از باشگاهها چندان نگران کننده نیست و تنها برای برخی باشگاهها شرایط ویژه ای وجود دارد. با این وجود ادامه تعامل و همکاری دوجانبه این امکان را می دهد که وضعیت را کنترل کنیم. درخواست ما این است همانطور که باشگاهها در نقل و انتقالات به تقویت فنی خودشان فکر می کنند و به دنبال جذب بازیکن و مربی هستند به فکر ایفای تعهدات معوق خود نیز باشند.

حمیرا اسدی مدیر دپارتمان بین المللی فدراسیون فوتبال در این جلسه با ارائه آماری از پرونده های شکایات مطرح شده در فیفا گفت:متاسفانه شاهد هستیم در حال حاضر ۵۰ پرونده از باشگاههای ایرانی در فیفا مطرح است که این آمار به هیچ وجه خوب نیست. باید در انعقاد قرارداد بازیکنان و مربیان به موضوعات لازم توجه شود تا شاهد کاهش این پرونده ها باشیم. همچنین توصیه ما این است که باشگاهها اجازه ندهند زمان رسیدگی به این پرونده ها طولانی شود چرا که این مسئله جرایم و مجازات‌هایی را به همراه خواهد داشت و مشکلات و هزینه های بیشتری برای باشگاههای ما ایجاد می کند. بر اساس بررسی و نظرخواهی که صورت داده ایم نبود ثبات مدیریتی ، ثبات اقتصادی و عدم توجه به استانداردسازی قراردادها همچنین مشکلات ناشی از تحریم ها و موانع موجود در انتقال مبالغ ازجمله موضوعات و مسائلی است که باعث افزایش تعداد پرونده ها شده و باید به حل این موضوعات توجه شود.

در ادامه این نشست پریا شهریاری معاون دبیرکل به تشریح بخش هایی از توصیه های فیفا به فدراسیون ها و باشگاهها در خصوص شرایط ویژه حاصل از شیوع بیماری کرونا پرداخت. در این بخش توضیحاتی در خصوص نحوه تعامل باشگاهها با بازیکنان و مربیان همچنین زمان بندی نقل و انتقالات ارائه شد. مقرر شد اطلاعات تدوین شده در این بخش نیز به کلیه باشگاههای لیگ برتر و لیگ دسته اول ابلاغ شود.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.