دبیرکل فدراسیون فوتبال تاکید کرد که این فدراسیون تلاش خواهد کرد برای مدیران ارشد و میانی باشگاه‌ها دوره‌های آموزش مدیریت برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، سومین نشست بررسی بدهی و پرونده‌های بین‌المللی باشگاه‌ها امروز (چهارشنبه) با حضور دبیرکل فدراسیون فوتبال و نمایندگان باشگاه‌های مدعو برگزار شد.

این نشست با حضور مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون، محمود شیعی، عضو هیئت رئیسه، مسئولان کمیته‌های مربوطه در فدراسیون فوتبال و همچنین فاضل بختیاری، مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان، رضا فتاحی، سرپرست تیم سپاهان و حلاجی مدیر امور حقوقی این باشگاه، عارف‌نیا، مسئول امور حقوقی باشگاه فولاد خوزستان و نظری، مسئول حقوقی باشگاه صنعت نفت آبادان برگزار شد. میان اعضای حاضر در جلسه موضوعات مرتبط با نحوه انعقاد قرارداد، جذب بازیکن، دریافت پرونده مجوز حرفه‌ای و همچنین توصیه‌های فیفا در خصوص شرایط ویژه حاصل از شیوع بیماری کرونا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

مهدی محمدنبی، دبیرکل فدراسیون فوتبال در ابتدای این نشست با قدردانی از مشارکت باشگاه‌ها در این جلسات اظهار داشت: فدراسیون خانه باشگاه‌هاست و بسیار ضرورت دارد که در خصوص موضوعات و موارد مختلف نشست‌های مشترک و تبادل نظر داشته باشیم. لازم است مسئولان باشگاه‌ها از آخرین مقررات و قوانین همچنین تحولات باخبر باشند و در جلسات مشترک در این خصوص گفت‌وگو کنیم. به همین منظور فدراسیون فوتبال استمرار و برگزاری مداوم اینگونه نشست‌ها را مورد توجه دارد. همچنین نتایج و جمع‌بندی حاصل از این جلسات تدوین و به کلیه باشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد. از جمله مسائل مهم این است که باشگاه‌ها در انعقاد قراردادها دقت نظر داشته باشند و نباید با تنظیم غیر اصولی قرارداد یا قید کردن بعضی شروط و آپشن‌های عجیب تعهدات مضاعفی برای خودشان ایجاد کنند.

وی افزود: باشگاه‌ها می‌توانند به میزان کارکرد مربی یا بازیکن در قرارداد توجه داشته باشند و به طور مثال شاهد امضای قراردادی نباشیم که با کمترین بازدهی و بهره آسیب و خسارت جدی به یک باشگاه وارد می‌کند و باشگاه‌ها معمولاً با بدهی انباشته مواجه شده و این بدهی انباشته تبدیل به زیان انباشته می شوند که به ورشکستگی می‌انجامد.

دبیرکل فدراسیون فوتبال اظهار داشت: از باشگاه‌ها می‌خواهیم به موضوع تعهدات مالی و مسائل حقوقی مرتبط با فعالیت‌های خودشان توجه جدی داشته باشند. به طور مثال در مباحث مالیاتی، سال مالی، کشف قیمت و موارد دیگر به شکل دقیق عمل کنند. فراموش نکنیم که باشگاه‌های ما به عنوان شرکت‌های تجاری باید در این موضوعات دقیق باشند و فرآیند خصوصی سازی از طریق تجاری سازی باشگاه‌ها و رعایت اینگونه موضوعات به نتیجه خواهد رسید. باشگاه‌های ما برندهای معتبر و بزرگی هستند که باید به شرکت‌های سهامی عام تبدیل شوند و برمبنای مشخص کردن دارایی و شفافیت مالی به تراز مثبت رسیده و فعالیت کنند. همانطور که این موضوعات در باشگاه‌های حرفه‌ای جهان هم به شکل دقیق دنبال می‌شود.

نبی به اهمیت برگزاری دوره‌های آموزشی در خصوص روش باشگاهداری اشاره کرده و گفت: تلاش می‌کنیم دوره‌هایی در سطوح مدیران عالی همچنین مدیران میانی باشگاه‌ها برگزار کنیم که نکات و مسائل مهم و کلیدی در این دوره‌ها تدریس شود. در پایان دوره شاهد برگزاری آزمون و ارائه مدرک مربوطه خواهیم بود، چرا که مسئله آموزش دقیق در ساختارسازی مدیریت ورزش بسیار مهم و کلیدی است و می‌تواند منجر به کاهش بسیاری از این مشکلات موجود شود. ما از اینگونه فعالیت‌های آموزشی در داخل باشگاه‌ها هم حمایت می‌کنیم.

در ادامه محمود شیعی، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال نیز بر ضرورت آسیب شناسی مشکلات باشگاه‌ها تبادل نظر و تجارب مشترک به منظور کاهش موارد و موضوعات مرتبط تاکید کرد و از تلاش هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال جهت شکل گیری کمیته مشورتی به منظور پیشگیری از ایجاد مسائل و مشکلات جدید برای باشگاهها خبر داد.

جمشید نورشرق، رئیس کمیته وضعیت بازیکنان با تشریح آخرین وضعیت بدهی و پرونده‌های باشگاه‌ها گفت: باید بگوییم خوشبختانه وضعیت تعداد زیادی از باشگاه‌ها چندان نگران کننده نیست و تنها برای برخی باشگاه‌ها شرایط ویژه‌ای وجود دارد. با این وجود ادامه تعامل و همکاری دو جانبه این امکان را می‌دهد که وضعیت را کنترل کنیم. درخواست ما این است همانطور که باشگاه‌ها در نقل و انتقالات به تقویت فنی خودشان فکر می‌کنند و به دنبال جذب بازیکن و مربی هستند، به فکر ایفای تعهدات معوق خود نیز باشند.

حمیرا اسدی، مدیر دپارتمان بین‌الملل فدراسیون فوتبال در این جلسه با ارائه آماری از پرونده‌های شکایات مطرح شده در فیفا گفت: متاسفانه شاهد هستیم در حال حاضر ۵۰ پرونده از باشگاه‌های ایرانی در فیفا مطرح است که این آمار به هیچ وجه خوب نیست. باید در انعقاد قرارداد بازیکنان و مربیان به موضوعات لازم توجه شود تا شاهد کاهش این پرونده‌ها باشیم. همچنین توصیه ما این است که باشگاه‌ها اجازه ندهند زمان رسیدگی به این پرونده‌ها طولانی شود، چرا که این مسئله جرایم و مجازات‌هایی را به همراه خواهد داشت و مشکلات و هزینه‌های بیشتری برای باشگاه‌های ما ایجاد می‌کند. بر اساس بررسی و نظرخواهی که صورت داده‌ایم، نبود ثبات مدیریتی، ثبات اقتصادی و عدم توجه به استانداردسازی قراردادها همچنین مشکلات ناشی از تحریم‌ها و موانع موجود در انتقال مبالغ ازجمله موضوعات و مسائلی است که باعث افزایش تعداد پرونده‌ها شده و باید به حل این موضوعات توجه شود.

در ادامه این نشست پریا شهریاری، معاون دبیرکل به تشریح بخش‌هایی از توصیه‌های فیفا به فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها در خصوص شرایط ویژه حاصل از شیوع بیماری کرونا پرداخت. در این بخش توضیحاتی در خصوص نحوه تعامل باشگاه‌ها با بازیکنان و مربیان و همچنین زمان‌بندی نقل و انتقالات ارائه شد. مقرر شد اطلاعات تدوین شده در این بخش نیز به کلیه باشگاه‌های لیگ برتر و لیگ دسته اول ابلاغ شود.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.