تعطیلی فوتبال و شیوع کرونا هم نتوانسته مانع از جنجال ها و هیاهوی مدیریتی در فوتبال ایران شود. سناریویی هم که برای بازگشت رئیس پیشین نوشته شده بود به بن بست خورده است.

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی: در روزهایی که تعطیلی فوتبال ملی و باشگاهی سوژه های فوتبالی را کمرنگ کرده بود دو نامه خبرساز AFC پیرامون انتخاب دبیرکل جدید فدراسیون دوباره فوتبال را به صدر اخبار جنجالی بازگرداند.

ظاهر ماجرا تذکر کنفدراسیون در خصوص عدم رعایت تشریفات لازم برای انتخاب دبیرکل جدید است اما رجوع به موارد مشابه سال های گذشته همچنین اتفاقات غیرعادی ماه‌های اخیر نشان می دهد پروژه دیگری در دستور کار قرار گرفته و مراحل تحقق این پروژه یک به یک تحقق می یابد.

اولا نباید فراموش کرد که در سال ٩٧ انتخاب ابراهیم شکوری به عنوان سرپرست دبیرکلی هم غیرقانونی بود چرا که ممبینی در همان زمان از این انتخاب اظهار بی اطلاعی کرده و جلسه هیات رییسه تشکیل نشده بود. ثانیا شکوری شروط لازم برای دبیرکلی از جمله ١٠ سال سابقه مدیریت را نداشت.

حالا که AFC با دقت بندهای مختلف اساسنامه در روند انتخاب دبیرکل را دنبال می کند این سوال مطرح می شد که چرا در ١٧ ماه گذشته توجهی به فقدان شروط اساسنامه در انتخاب شکوری نداشت؟

پاسخ این سوال را باید در اتفاقات ماه های گذشته جست و جو کرد. فیفا از اوایل تابستان خواستار اصلاح اساسنامه شد اما به نامه ها پاسخی داده نشد، مراحل اصلاح اساسنامه انجام نشد و در پی آن همانطور که انتظار می رفت انتخابات در موعد مقرر با اعتراض فیفا برگزار نشد.

همه چیز در نقطه تعلیق قرار گرفت، شرایط بی ثباتی که بعد از استعفای مهدی تاج می توانست به درازا بکشد و برخی مدیران میانی را همچنان در قدرت حفظ کند.

اما ورود نبی این معادلات را دگرگون می کند و به برخی از یکه تازی ها پایان می دهد. در همین راستا تلاش های تازه ای آغاز شده تا با ورود AFC تغییر در صندلی دبیرکلی ایجاد نشود و یک جریان خاص در خلا موجود همچنان مشغول اعمال قدرت باشد.

در صورت شکست این طرح، پروژه آخر بازگشت تاج از دریچه تعلیق است. فاصله و شکاف به وجود آمده در هیات رییسه به واسطه اعلام مخالفت ممبینی نخستین نشانه از آغاز این تحرکات محسوب می شد.

فدراسیون بدون رییس اگر مشروعیت هیات رییسه خودش را هم از دست بدهد خبر رسانی از داخل به AFC و فیفا دنبال می شود تا با صدور حکم تعلیق عملا زمینه را برای بازگشت مهدی تاج فراهم کنند.

اعضای کمیته انتقالی باید مورد تایید فدراسیونی جهانی قرار بگیرند و تاج به عنوان رییس مستعفی و نایب رییس کنفدراسیون شانس اول ریاست این کمیته با حمایت برون مرزی محسوب می شود!

تکه های پازل به همین سادگی چیده شده بدون توجه به شرایط بحرانی و مشکلات فدراسیون فوتبال. با این وجود نباید فراموش کرد که چنین پروژه مخربی خیال خام برخی از منفعت طلبان است و به این سادگی محقق نخواهد شد. اتفاقات روزهای آتی معادلات این جریان را به هم می ریزد و پروژه بازگشت رییس ناکام می ماند.

تلاش هایی صورت گرفته که موجب اتحاد و همدلی اعضای هیات رییسه در راستای مقابله با خطر تعلیق شده و پروسه انتخاب دبیرکل نیز بر همین اساس طبق تشریفات قانونی دنبال خواهد شد تا این بار بهانه تازه ای به فرصت طلبان داده نشود. همدلی اعضای هیات رییسه و عبور از اختلافات به این بحران خودساخته پایان می دهد تا پروژه تعلیق، کمیته انتقالی و بازگشت رییس سابق به بن بست برسد.

این خبر حدود ۲ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.