قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی بر این نکته تأکید کرد که فدراسیون فوتبال باید با مستندات کامل به دادگاه حکمیت ورزش شکایت کند.

امیر رضا واعظ‌ آشتیانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم, درباره رد پیشنهاد AFC از سوی نمایندگان فوتبال ایران در لیگ قهرمانان آسیا و اینکه این باشگاه‌ها اعلام کردند حاضر نخواهند شد در خارج از ایران به مصاف رقبای‌شان بروند, گفت: این یک موضع‌گیری قاطعانه‌ بود. AFC هم می‌داند که تصمیمی سیاسی گرفته و همین که یک گام عقب رفتند و پیشنهاد جدیدی به فدراسیون ایران اعلام کردند نشان می‌دهد که باز هم باید برای احقاق حق‌مان قاطعانه برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه «ادامه برخورد قاطع فوتبال ایران یک فصل‌الخطاب همیشگی برای AFC خواهد بود تا مسئولان آسیایی دیگر تصمیمات هیجانی که از روی اهداف دیگران دیکته شده را نگیرند» عنوان کرد: الان همه آسیا متوجه قضیه هستند که برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بعد از شکست آمریکا و خودشان در بُعد سیاسی, می‌خواهند در ورزش جبران کنند. این موضوع را همه می‌دانند و هرچه ما در این جریان ایستادگی کنیم, AFC بیشتر عقب‌نشینی می‌کند. AFC در قد و قواره‌های این کار نیست و بر اساس یک موضوع بی‌محتوا و بهانه‌جویانه که از سمت‌ و سویی هدایت می‌شود این تصمیم را گرفته است.

قائم مقام پیشین سازمان تربیت بدنی اظهار داشت: بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری که اعتقاد دارند, اگر ما یک گام مقابل دشمن عقب‌نشینی کنیم, آنها چند گام جلو می‌آیند, باید در این مورد نیز محکم بایستیم و بر اصل باور‌مان بمانیم. در این صورت AFC مجبور می‌شود چند گام‌ به سمت عقب بردارد.

واعظ آشتیانی با اشاره به اینکه چندسالی است دیدار‌های باشگاهی ایران و عربستان در کشور ثالث برگزار می‌شود, یادآرو شد: الان فوتبال ما چوب ۴ سال پیش را می‌خورد که در زمان مدیریت تاج و کفاشیان فدراسیون نتوانست مستندسازی کند و شکایتش را بابت این موضوع به CAS بفرستد. در این موضوع از ظرفیت‌های کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا هم استفاده نکردیم و نتوانستیم بحث دخالت سیاست در ورزش را پیش ببریم. در آن زمان اتلاف وقت شد و اطلاعات و اسناد کافی برای شکایت از جمع‌آوری نشد. برگزاری دیدارهای نمایندگان ایران و عربستان در کشور ثالث و عدم ایستادگی ما در قبال این تصمیم باعث شد, AFC گستاخانه‌تر برخورد کند و یک موضوع واهی را به ایران نسبت دهد.

مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال خاطرنشان کرد: باید مدارک‌مان را به کمیته بین‌المللی المپیک, دادگاه CAS و فیفا ارسال کنیم و نشان دهیم که AFC سیاست را در ورزش دخالت داده است. چیزی که در حقوق بین‌الملل وجود دارد, این است که هر موضوعی باید در جای خودش حل و فصل شود. بحث‌ سیاسی و اقتصادی در جای خودش و بحث ورزشی نیز در جای خود. بنابراین بحث ورزش باید در همان فضای ورزش حل و فصل شود.

وی که سابقه ریاست فدراسیون دوچرخه‌سواری را نیز دارد، افزود: منشور المپیک به عدم دخالت سیاست در ورزش تاکید دارد. فدراسیون و کمیته ملی المپیک و صاحب نظران باید شکوائیه‌ای کامل به کمیته بین‌المللی المپیک و فیفا ارسال کنند و به دنبال محکوم کردن تصمیم AFC بروند. حتی اگر می‌شود باید از کسانی که این تصمیم را در AFC گرفتند نیز اعلام جرم شود که چرا از قوانین امنیت مسابقات سوءاستفاده و تفسیر به رای کرده‌اند. تاکید من روی جمع‌آوری مستندات و زمان است.

واعظ آشتیانی گفت: آسیا می‌داند بدون ایران مسابقات لیگ قهرمانان آسیا, هیچ ارزشی ندارد و آمار‌ها نشان می‌دهد که بیشترین تماشاگر این بازی‌ها برای ایران است.

این خبر حدود ۸ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.