داور سرشناس سابق فوتبال ایتالیا دلیل کناره‌گیری‌اش از ریاست کمیته داوران اتحادیه فوتبال اروپا و عدم استفاده از کمک داور ویدئویی در تورنمنت‌های تحت نظارت یوفا را اشتباه دانست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیرلوئیجی کولینا، داور سرشناس سابق کالچو، در ابتدای ماه آگوست از سمت خود به عنوان رئیس کمیته داوران اتحادیه فوتبال اروپا کناره‌گیری کرد.

کولینای ۵۸ ساله درباره دلیل این تصمیم خود به نشریه گاتزتا دلواسپورت گفت: «کناره‌گیری از این سمت صرفاً تصمیم خودم بود چون زمان تغییر شده بود. شخصی از من خواست که استعفا کنم؟ خیر در واقع یوفا از من خواست که در تصمیمم تجدیدنظر کنم و تلاش کرد که مرا از این کار منصرف کند.

کولینا سپس به مقاومت یوفا برای استفاده از کمک داور ویدئویی یا همان VAR اشاره داشت. در حالی که حتی فیفا هم به استفاده از تکنولوژی برای کمک به داوران تن داد و از کمک داور ویدئویی برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۱۸ استفاده کرد، یوفا همچنان به استفاده از نیروی انسانی بیشتر به جای تکنولوژی اعتقاد دارد که کولینا یکی از مخالفان این رویکرد است.

او اظهار داشت: من فکر نمی‌کنم که آینده یوفا بدون VAR باشد. یک دلیلش این است که مردم دلیل آن را درک نمی‌کنند. ما در عصری زندگی می‌کنیم که همه چیز بر پایه استفاده از تکنولوژی می‌چرخد. ما چند سال پیش تلاش کردیم که ضریب اشتباهات داوری را با استفاده از تکنولوژی خط دروازه کاهش دهیم. آن زمان تکنولوژی به اندازه امروز دقیق نبود اما فناوری هرروز در حال پیشرفت است. قبل از جام جهانی ما از سیستم دو بعدی تشخیص و ارزیابی موقعیت‌های آفساید به سیستم سه بعدی رسیدیم که به ما اجازه داد با دقت بیشتری آفساید‌ها را اعلام کنیم.

داور فینال لیگ قهرمانان سال ۱۹۹۹ و فینال جام جهانی ۲۰۲۲ در پاسخ به این سؤال که آیا دوست داشت در دوران قضاوت او هم از چنین فناوری‌هایی استفاده می‌شد، گفت: هیچ کسی دوست دارد اشتباه کند و به خاطر اشتباهاتش مورد انتقاد واقع شود. البته، استفاده از این تکنولوژی‌ها برای افرادی که عادت کرده‌اند خودشان به تنهایی تصمیم‌گیری کنند، پذیرش برخی چیزها آسان نیست اما به نظر من ما باید روشنفکر و آماده تغییر باشیم. در نهایت چیزی که اهمیت دارد نتیجه پایانی یک بازی است.

این خبر حدود ۱ سال پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.