رئیس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: ورزش که حیات خلوت آقایان نیست که دوستان خود را سرکار می آورند و آدم های وامانده را به ورزش می آورند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد دادکان در گفت و گو با رادیو ورزش درباره نوع نگاه مسئولان دولتی برای حضور در امور ورزشی کشور گفت: باید از فرصت استفاده کنم و بگویم که دنیا دید بسیار متفاوتی نسبت به ورزش و کشور ایران دارد. آنها می گویند ورزش می تواند ارتباط خوبی را با سیاست، فرهنگ، اقتصاد و مسائل اینچنینی برقرار کند. می تواند درآمدزایی تأثیرگذاری داشته باشد. در زمینه سیاست می تواند با دنیا ارتباط برقرار کند و از لحاظ بهداشتی هم می تواند جامعه سالمی را بسازد. دنیا درباره دیدگاه‌های ورزشی صحبت می کند که چه تاثیرات فراوانی می گذارد.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال تصریح کرد: بحث ورزش در دنیا فوق العاده مهم و تاثیرگذار است. دنیا از افرادی استفاده می کند که بسیار متخصص هستند اما متاسفانه در ایران مدیریت ورزش نسبت به دنیا متفاوت است. ما آیتمی به نام تعهد هم ایجاد می کنیم. البته در دنیا هم وجود دارد اما من فکر می کنم این موضوع را به نحو دیگری پوشش می دهند.

وی در ادامه گفت: در این ۴۰ سال کم دیدیم که مسئولین از مدیران ورزشی استفاده کنند و ما نسبت به دنیا عملکرد متفاوتی داشتیم. یلی راحت قول هایی را می دهیم که سر کار بیاییم. آقای رئیس جمهور محترم کشور زمانی که در برنامه رادیویی شما صحبت کردند معتقد بودند که باید از ورزشی ها استفاده شود اما باز هم دیدیم که این اتفاق نیفتاد.نه در این دوره از ریاست بلکه روسای جمهور گذشته هم هیچ یک از مدیران ورزشی استفاده نکردند. در واقع ورزش در کشور بی اهمیت است و افراد، دوستان خود را بر سر کار می آورند.وقتی من سر کار می آیم دنبال این هستم که رفقایم بیکار نمانند.

دادکان درخصوص حضور سیاسیون در ورزش تصریح کرد: فکر کنم ۱۶ یا ۱۷ وزارتخانه داریم، وقتی فردی به او نمی رسد که در وزارتخانه ای مشغول به کار شود و هیچ جایگاهی ندارد سر از کمیته ملی المپیک در می آورد، ورزش که حیات خلوت نیست، کسانی که بیرون نشسته اند و تجربه کافی ندارند بیایند و در ورزش مدیریت کنند،.

رئیس اسبق فدراسیون فوتبال اظهار داشت: واقعاً باید برای اهالی مجمع که به این افراد رأی می دهند تأسف خورد که چرا به فردی رأی می دهند وقتی خبره ورزشی نیست. نمی گویم او صلحایت دارد یا نه. اما برای آنکه میز خودشان را حفظ کنند رای می دهند.سه نفر از روسای فدراسیون ها با ما صحبت کردند و گفتند به ما دستور داده اند و گفتند باید رای بدهید. من گفتم که شخصیت شما اجازه این کار را می دهد؟ چرا باید به فردی که صلاحیت ندارد رأی بدهید؟ آنها به من گفتند آدم از اصل بیفتد ولی از اسب نیفتد. آیا این برای جامعه جوان و ذات انسان درست است؟!

دادکان در ادامه در خصوص اینکه اول انقلاب به مدیران جوان بها داده می شد و الان نمی دهند اظهار داشت: در واقع افراد مسن را به کار نمی گیرند، همان افراد هستند فقط سنشان بالا رفته است. آنها در این چرخه هستند. در حال حاضر ملاک جوان بودن یا مسن بودن و جنسیت هم مهم نیست. آقایان ملاکشان این است که من هستم پس دوستانمان هم باشند. ما نمی گوییم مردممان چه می خواهند. اصلا امروز مردمان ما به حساب نمی آیند. متأسفانه به دنبال این نیستیم که به جامعه ورزشمان کمک کنیم. من یک سوال دارم در برنامه خوب ورزش تان سوالی طرح کنید تا مردم به مدیران ورزشی رأی بدهند، اگر بیش از ۲ درصد رأی آوردند من برای همیشه خاموش می شوم و راجع به مشکلات ورزشی هیچ صحبتی نخواهم کرد. می دانم مقبولیت ندارند. اگر پولی جایی تزریق می شود برای آقایان نیست و برای ملت است.

وی در مورد ادعای روزنامه های عربستانی در خصوص احتمال اینکه تیم های اماراتی هم مثل عربستانی ها به ایران نیایند و در کشور ثالث بازی کنند گفت: ما هم باید مثل آنها سفت بنشینیم و بگوییم بازی نمی کنیم. ما هم به AFC اعلام کنیم اگر در یران میزبانی نکنیم حضور نخواهیم داشت. دستگاه های تصمیم گیر ما کمی ضعیف عمل می کنند و این فقط مربوط به فدراسیون نیست. در موضوع صنعت نفت در همان برهه مدیریتی ام در فدراسیون فوتبال، من اجازه ندادم این تیم بالا بیاید چرا که اعتقاد دارم نتیجه باید در زمین رقم بخورد شاید همین مسئله باعث رفتن من شد ولی اجازه ندادم آنها بالا بیایند، نباید برای یک مسابقه حیثیت مان را از بین ببریم. ما پشتوانه فرهنگی و اجتماعی بزرگی داریم و نباید اجازه دهیم این رفتارها انجام شود؛ چرا باید آنها بروند لابی کنند و برای خودشان یارکشی انجام دهند پس ما چه کاری باید کنیم؟

دادکان در ادامه درباره قرارداد مهدی طارمی با پرسپولیس در زمانی که او با باشگاه ریزه اسپور قرارداد داشته است، عنوان کرد: مثلی هست که اشاره می کند بدترین شکنجه برای انسان این است که فساد را ببیند و بدتر آنکه کسی در جهت اصلاح امور گام بر نمی دارد. مسئولان می دانند این مشکلات وجود دارد اما کسی قدمی برای بررسی و اصلاح آن بر نمی دارد. شنیده ام مجلس اعلام کرده قصد بررسی مسائل را دارد مگر مجلس قبل مشکلات را بررسی نکرد؟ بس کنید. مردم خسته شده اند. اگر کسی متخلف است معرفی کنید.

رئیس سابق فدراسیون فوتبال در ادامه یادآور شد: می گویند استقلال و پرسپولیس ۷۰-۸۰ میلیارد بدهی دارند، باید این مدیرانی که تخلف کرده اند را دراز کنند، ما همیشه دنبال تخلف کردن سیگار فروش هستیم، می گویند فلانی نظامی و سپاهی است سراغش نرویم، اتفاقاً باید این مسائل را بیشتر در بین آنها دنبال کرد تا مردم برخورد با متخلف را ببینند و بدانند چه کسانی را دراز می کنیم. اگر دو ساختمانی که با کمک همکارانم برای پرسپولیس و استقلال تهیه کردم نبود، این باشگاه ها هویت شان کجا بود؟ متاسفانه در کشور ما هرکسی وا می ماند را مدیر ورزشی می گذارند. جامعه ای قوام و پایداری ندارد که آزادی و عدالت نباشد. نباید فقط برخوردها برای سیگارفروش باشد و برای ۲ میلیون تومان انگشت دست قطع کنند. متاسفانه میلیارد میلیارد از این مملکت پول می رود.

رئیس فدراسیون فوتبال در ادامه تاکید کرد: جامعه ای قوام ندارد که آزاد وعدالت ندارد دچار مشکل می شود. میلیاردها پول می برند و کسی چیزی نمی گوید. چطور متئوجه نمی شود تلیاردها از این مملکت می برند؟ متأسفانه الان اعتقادات کمرنگ شده اما متاسفانه اعتمادها هم از بین رفته است. من خودم تحریم شدم و تلویزیون می گوید دادکان نیاید. تهدید شدم چرا که این حرف ها را می زنم. این حرف ها خلاف و علیه نظام نیست. می گویند جامعه ای که رو به فساد و تباهی رفته جامعه ای نیست که آدم های فاسدش زیاد شده اند بلکه جایی است که آدم های خوب سکوت کرده اند، باید انتخاب های درست انجام دهیم و افراد را با شایسته سالاری انتخاب کنیم و اگر تخلفی صورت می گیرد این مسائل را بیان کنیم.

این خبر حدود ۱ سال پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.