در گذر زمان؛ نخستین مقالۀ کیـــهان‌ورزشی
کیـــهان‌ورزشی قدریمی‌ترین مجلۀ ورزشی در ایران است که هنوز به کار خود ادامه می‌دهد. پیش از کیـــهان‌ورزشی نشریات دیگری مانند «مجله ورزش»، «مجله آیین ورزش»، فصلنامۀ «تربیت‌بدنی و پیش‌آهنگی» و چند جریدۀ دیگر به موضوع ورزش و تربیت بدنی در ایران پرداخته بودند، ولی تداوم کیـــهان‌ورزشی را نداشتند. این هفته‌نامه ورزشی به همت مصطفی مصباح‌زاده که ‌بنیانگذار روزنامۀ کیـــهان نیز بود کار خود را به سال ۱۳۳۴در تهران آغاز کرد. اولین شمارۀ این مجله در ۱۸ آذر به دست علاقه‌مندان رسید و قیمت آن تنها ۳ ریال بود. شمارۀ اول (عکس بالا) ۱۲ صفحه داشت. نوشته‌ای که در زیر می‌خوانید اولین سرمقالۀ این هفته‌نامۀ قدیمی است. از روزنامه‌نگارانی که در آن ایام با مصباح‌زاده همکاری کردند می‌توان به صدرالدین الهی، کاظم گیلان‌پور و محمود صنفی اشاره کرد. متن زیر را بی کم و کاست و با همان املای قدیمی و بدون علائم نگارشی امروزی آورده‌ام.

چه می‌خواهیم؟

روزنامۀ کیهان افتخار دارد که خدمت تازه‌ای را آغاز کرده است و با انتشار کیـــهان‌ورزشــی در راه تأمین سلامتی جوانان و ترقی نسل آینده میکوشد.

در این نشریه که امروز شماره اول آنرا مطالعه می‌کنید هدف ما آشنا ساختن جوانان باصول ورزشهای گوناگون و درج و نشر آخرین مطالب مربوط به ورزش است. در نظر داریم با نگاشتن مقالات مفید به پرورش روح جوانان کمک کنیم. داستانهای حقیقی که از ارادۀ انسان در مقابل شدائد روزگار حکایت میکند و مقالات بهداشتی ورزشی جزئی دیگر از برنامۀ کار ما را تشکیل میدهد. شما در کیـــهان‌ورزشـــی از آخرین خبرهای ورزش در ایران و جهان آگاه میشوید، و رپورتاژهای جالب مسابقات مهم داخلی و خارجی را ملاحظه میکنید. ما سعی داریم جوانان را به هدف اصلی و غایت نهائی ورزش مخصوصاً نتایجی که از المپیک‌ها گرفته میشود واقف سازیم و در صورت امکان تاریخچۀ المپیک و هر یک از بازیهای المپیاد را بطور اختصار منتشر کنیم و در ستون مخصوصی مقررات و جزئیات مسابقات مختلف را بچاپ برسانیم. در برنامۀ مخصوصی که جهت ورزشهای روزانه در نظر گرفته‌ایم بانوان و کودکان را بورزش‌های سبک و بی‌آسیب آشنا میسازیم. فصلی برای چاپ مطالبی دربارۀ تمبرهای ورزشی که مورد علاقۀ ورزشکاران است اختصاص خواهیم داد. بتمام اشکالات خوانندگان پاسخ میدهیم و سئوالات و مشکلات آنها را در امور مربوط بورزش حل میکنیم. اما آنچه که بیشتر از هر چیز مورد نظر ما است و بخاطر آن مجدانه میکوشیم اصلاح امر ورزش میباشد و برای انجام این منظور از انتقاد فروگذار نخواهیم کرد و عیب را در هر کجا و در هر مقامی که باشد مینمایانیم و راه چاره را هم نشان میدهیم. هر کس که قدمی برخلاف روح جوانمردی که اساس ورزش است بردارد بی شک از گزند انتقاد سخت و کوبندۀ ما مصون نخواهد ماند. در این راه پشتیبان ما تمام مردمی هستند که بترقی ورزش و بتعالی نسل جوان علاقمندند.

نوشته ما از شائبۀ ریب و ریا خالیست و تنها بمانند ترازوی حساسی نیک و بد امور را می‌سنجد. بکسی تهمت نمی‌زند و از هیچکس هم بی‌دلیل تحسین و تمجید نمی‌نماید. ورزشکاران ما که تا بامروز از داشتن یک نشریۀ صنفی واقعی محروم بوده‌اند از این پس میتوانند با اطمینان بدین نشریه متکی باشند درد دل‌ها و نگرانی‌های خود را بنویسند و انعکاس آن را بخواهند. با این امید قدم براه میگذاریم و از ورزشکاران و دانش‌آموزان و دانشجویان و جوانان کشور انتظار کمک و یاری داریم.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.