مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان با اشاره به عدم دریافت مبلغ حق پخش گفت: شاید عدم ثبات در فدراسیون فوتبال، تلاش کم‌تر سازمان لیگ و مطالبه‌گری ناقص باشگاه‌ها از جمله دلایل است.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از سایت باشگاه فولاد مبارکه سپاهان اصفهان، محمدرضا ساکت با حضور در برنامه «جام جم» گفت: ورزش و فوتبال یک صنعت است، صنعت هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و تولید و عرضه است و این فرآیندها در صنعت وجود دارد؛ فوتبال نیز به عنوان یک صنعت در دنیا است. باشگاه و فدراسیون ورزشی یک محصول تولید و عرضه می‌کند، تولید فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها رویدادهای ورزشی است، پرورش بازیکنان مستعد نیز تولید آن‌ها است اما رویداد ورزشی مهم‌ترین تولید است که عرضه رویداد ورزشی را حق پخش تلقی می‌کنند که حقوقی برای باشگاه مرتبط می‌شود.

مدیرعامل باشگاه سپاهان اصفهان تاکید کرد: در قانون اساسی نیز مالکیت مهم شمرده است، باشگاه این حق را می‌تواند به مجموعه پخش‌کننده واگذار کند و این مجموعه با خرید می‌تواند این رویداد ورزشی را نشر دهد. در برخی سال‌ها حق پخش توسط صدا و سیما مورد تأیید شده و مبالغی نیز پرداخت شده اما در مقاطعی به دلیل مشکلات اقتصادی قطع شده است، نحوه واگذاری حق پخش فردی و جمعی است. باشگاه‌ها امتیاز عرضه رویداد را واگذار می‌کنند و به سازمان لیگ به عنوان نماینده می‌دهند تا با مجموعه عرضه‌کننده مذاکره کند.

او ادامه داد: در فوتبال‌حرفه‌ای الزاماتی پدیدار شده است و باشگاه‌ها برای دریافت مجوز حرفه‌ای معیارهایی باید داشته باشند در بخش مالی به موضوع درآمدهای پایدار باشگاه توجه شده است تا باشگاه‌ها به این سمت بروند و در بخش بین‌المللی تا ۷۰ درصد درآمدها از حق پخش تأمین می‌شود. بیشترین برجستگی درآمد باشگاه‌ها حق پخش است.

ساکت با اشاره به روش پرداخت حق پخش بازی تیم‌های باشگاهی یادآور شد: در یک روش پرداخت، سازمان برگزار کننده مسابقات از مبالغی که دریافت می‌کند، به اعضای خود پرداخت‌هایی انجام می‌دهد، برای مثال در باشگاه‌های آسیا AFC به نمایندگی از باشگاه‌ها رایت تلویزیونی را می‌فروشد و مبالغ به دست آمده را در اختیار باشگاه‌ها قرار می‌دهد.

مدیرعامل سپاهان ادامه داد: در نوعی دیگر یک باشگاه می‌تواند به صورت فردی نیز رویداد خود را به صورت مستقیم به اشتراک بگذارد. در حال حاضر سازمان لیگ متولی این کار است و از سازمان لیگ انتظار تلاش و دقت نظر بیشتری داریم.

ساکت افزود: اکنون نیز پیگیری‌های تاج و نگاه مثبت جبلی سبب شده که موضوع حق پخش در مجلس پیگیری شود، مجلس و هیأت دولت ورود کرده‌اند و ماده ۷۸ در برنامه هفتم آمده است، تغییرات در وزارت ورزش نیز سبب به تأخیر افتادن به نتیجه رسیدن حق پخش شده است اما امیدواریم برای آخرین بار به یک راهبرد همه‌جانبه برای حل مشکل باشگاه‌ها برسیم زیرا حیات باشگاه‌ها به درآمد ثابت آن‌ها از جمله حق پخش وابسته است.

مدیرعامل سپاهان در پایان صحبت‌هایش نسبتبه آخرین وضعیت موجود در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ بار دیگر انتقاد کرد و گفت: شاید عدم ثبات در فدراسیون فوتبال، تلاش کم‌تر سازمان لیگ و مطالبه‌گری ناقص باشگاه‌ها از جمله دلایلی بوده که تاکنون موضوع حق پخش به نتیجه نرسیده است اما امیدواریم یک بار برای همیشه موضوع حق پخش به خوبی محقق شود و به یک نقطه روشن و اجرایی برسیم.

Euro Football Fantasy Leaderboard
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.