جام جهانی قطر - گرگ برهالتر سرمربی تیم ملی آمریکا به خاطر حواشی اخیر و دستکاری کردن پرچم ایران توسط تیم رسانه‌ای این کشور عذرخواهی کرد.

جام جهانی قطر - گرگ برهالتر سرمربی تیم ملی آمریکا به خاطر حواشی اخیر و دستکاری کردن پرچم ایران توسط تیم رسانه‌ای این کشور عذرخواهی کرد. به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم از قطر، گرگ برهالتر در نشست خبری پیش از دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگار فاکس اسپورت مبنی بر اینکه «تاکتیک تیمش برای دیدار با ایران چیست؟»، گفت: بله، من به تاکتیک فکر می‌کنم، اما به خاطر داشته باشید که بازی فردا ماهیت حذفی دارد و تنش و شادی زیادی در آن خواهد بود. باید تعهد داشته باشیم و متقابلاً حمله کنیم. بازی فردا می‌تواند یک بازی بحث‌برانگیز باشد و ما برای این مسئله آماده هستیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا در واکنش به سؤال خبرنگار ایرانی مبنی بر اینکه «در حساس‌ترین بازی جام جهانی اگر آمریکا پیروز شود چند درصد مردم ایران خوشحال می‌شوند؟»، گفت: وقتی که درباره این مسابقه فکر می‌کنم، می‌بینم که بسیاری از افراد دیگر هستند که می‌توانند ملاحظات دیگری داشته باشند. برای ما یک مسابقه فوتبال برابر یک تیم دیگر است. مسابقه شکل حذفی دارد و هر دو تیم دنبال صعود هستند، مسئله همین است. ما می‌خواهیم روی تیم خودمان تمرکز کنیم. چیزی که هست یک مسابقه فوتبال است.

برهالتر درباره اینکه جنگ رسانه‌ای آمریکایی‌ها قبل از این بازی و حذف کلمه «الله» از پرچم ایران و توهین به فرهنگ و هویت ایران به ضرر تیمش خواهد بود یا برای تیمش روحیه‌بخش خواهد بود، گفت: تکرار می‌کنم که بازیکنان و تیم ما چیزی درباره این مسئله نمی‌دانستند. این چیز از کنترل ما خارج بود. می‌دانیم این یک مسابقه است و نتیجه اینطور به دست می‌آید که چه کسی خوب است. تنها چیزی که می‌گوییم معذرت می‌خواهیم از طرف بازیکنان و مربیان. تنها چیزی که هست همین است.

برهالتر افزود: ‌ایران تیم خوبی است. این تیم تلفیقی است از هشت سال کار کردن در کنار هم و چیزی است که در جام جهانی قبلی شروع شده است. حمله متقابل ایران خوب است. ایران بازیکنی مثل طارمی را دارد و تیمی محکم به شمار می‌آید و مربی خوبی هم دارد. من کی‌روش را می‌شناسم و همانطور که گفتم بازی فردای ما با تیم او یک مسابقه حذفی است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ‌«چرا از ناوگان نظامی کشورش نمی‌خواهد از خلیج فارس خارج شوند؟»، خاطرنشان کرد من با شما موافق هستم. ورزش باید کشورها را به همدیگر نزدیک کند. در همین حال هم که با هم رقابت می‌کنیم، با هم رفاقت داریم. باید در جام جهانی مانند برادر بازی کنیم، بنابراین این ورزش است.

«کی‌روش سابقه کار در انگلیس دارد و از تجربه زیادی برخوردار است. آیا از این مسئله نمی‌ترسید؟»، برهالتر در پاسخ به این سؤال تصریح کرد: کی‌روش مربی مجربی و بسیار عالی است و مدت زمانی برای آمریکا کار کرده است، کارش برای اینکه در فوتبال آمریکا تحول ایجاد کرد، مفید بود. من شخصاً برای او احترام قائلم.

سرمربی تیم ملی آمریکا در واکنش به حرف‌های غیرمحترمانه کلینزمن درباره ایران و مربی تیم ملی و اینکه آیا این اتفاق یک جنگ روانی علیه ایران است؟»، گفت: من اینجا آمده‌ام که درباره بازی ایران - آمریکا صحبت کنم و شما درباره کسی صحبت می‌کنید که در تلویزیون حرف زده است و به اینجا مربوط نمی‌شود.

برهالتر درباره تجربه چهار ساله‌اش در تیم ملی آمریکا و فرا رسیدن یک لحظه مهم و اینکه چه اتفاقی برایش رخ داده تا به امروز رسیده است، گفت: بازی با انگلیس و ولز جزو همین راه بود. ما به عقب نگاه نمی‌کنیم. نحوه کارمان با انگلیس و ولز را فراموش کردیم. چیزی که می‌بینم، این است که باید تمرکز زیادی داشته باشیم و هیچ‌گونه انحرافی نیست که تمرکز آمریکا را به‌هم بزند. واقعاً این چهارسالی که طی کردیم، منجر شده است که فردا شانس بزرگی برای صعود داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا در واکنش به اینکه آیا بین او و برخی از عوامل تیمش اختلاف وجود دارد، خاطرنشان کرد: در ارتباط با سفر چهار ساله صحبت کردید. ما چهار سال تعامل داشتیم. این را به شما می‌سپارم که درباره آن قضاوتی داشته باشید. من آدمی نیستم که نمایندگی این مسئله را داشته باشم. آزاد هستید حرف‌هایم را هر طوری که دوست دارید، برداشت کنید. (جی) یکی از اعضای تیم ما است و فکر می‌کنیم می‌تواند به تیم ما کمک کند.

وی در واکنش به این موضوع که ‌بازی با ایران به معنی ماندن یا رفتن به خانه است، تصریح کرد: ایران جلوی انگلیس خیلی غیرفعال بازی کرد، اما جلوی ولز تهاجمی بود و روحیه تیمی خوبی داشت. در بازی با ولز چیزی جلودار بازیکنان ایران نبود. آن موقع بود که به دنیا نشان دادند که می‌توانند یک تیم فیزیکی و قوی اروپایی را شکست دهند. ما کی‌روش را می‌شناسیم و او هم می‌داند که بازی برای ما حذفی است.

برهالتر درباره اینکه آیا در گذشته با کی‌روش کار کرده است، گفت: او یک سال وقت گذاشت تا فوتبال آمریکا را تجزیه و تحلیل کند. او در آمریکا هم بازی می‌کرد، نظارت زیادی روی آمریکا داشت و تجربه زیادی در ارتباط با مربیگری و توسعه جوانان دارد. کار او نظارت بر کار ما بود و در پروژه سال ۲۰۱۰ گزارش می‌داد. او بینش خوبی داشت و این فرصت را داشت که به رئال مادرید و بقیه تیم‌ها برود. کی‌روش یک مربی با دانش و باتجربه است. ما چشم به راه مسابقه فردا هستیم. باید بگویم که هیچ وقت نمی‌توان قبل از بازی گفت چه اتفاقی رخ می‌دهد. باید بگویم این تیم براساس عملکرد خود مورد قضاوت قرار می‌گیرد. ما به این بازی به این ترتیب نگاه می‌کنیم.

سرمربی تیم ملی آمریکا درباره اینکه چه چیزی لازم است تا در تیمش بهبود بخشد و نگران عدم گلزنی نیست، خاطرنشان کرد: در این باره صحبت کردیم که چقدر مشکل است تیمی در جام جهانی گل بزند. واقعا ایجاد فرصت گلزنی در جام جهانی سخت است. بحث ما این است که چطور فرصت گلزنی ایجاد می‌کنیم. البته در این بازی مجبوریم گل بزنیم، باید آرام باشیم، برنامه‌ریزی کنیم و برنامه خودمان را به اجرا درآوریم.

وی درباره اینکه تا دو ماه پیش هیچ‌کس از تیم او حمایت نمی‌کرد و مشکلات اقتصادی و تورم در کشورش زیاد است. با این اوصاف آیا مردم از تیم او حمایت می‌کنند یا اهمیتی ندارد، تصریح کرد: نمی‌توانم برای همه آمریکایی‌ها صحبت کنم که چه می‌خواهند، اما به نظر می‌رسد حمایت کافی را در کشور خودمان داریم. آمریکا کشوری است که رقابت‌های مختلفی برگزار می‌شود و فکر می‌کنم فردا هم حمایت کافی وجود خواهد داشت.

برهالتر در واکنش به طرح این موضوع که ایرانی‌های دارای پاسپورت نمی‌توانند به آمریکا بروند و ویزا صادر نمی‌شود، اما آمریکایی می‌توانند به ایران بیایند، گفت: من درباره سیاست اطلاعی ندارم. من یک مربی فوتبال هستم و در ارتباط با سیاست بین‌الملل هم نقطه‌نظری ندارم.

سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا در پاسخ به این سؤال که فکر می‌کند فردا به نتیجه لازم می‌رسد یا خیر، اظهار کرد: با توجه به بازی آخر ایران، انتظار ندارم بازی را رها کنند. دیدید که هر کاری می‌خواستند انجام دادند و در هر لحظه از بازی بهترین اثر را به جا گذاشتند و می‌دانیم که فردا نباید منتظر حمله ایران باشیم. باید حمله کنیم و اگر نبریم، صعود نمی‌کنیم. انتظار دارم کی‌روش هر چیزی که لازم است، انجام دهد.

برهالتر درباره ارزیابی خود از بازیکنان تیم ملی کشورش در خط میانی، گفت: فکر می‌کنم عملکرد و اجرای آمریکا در بازی اول به شکل خاصی بود و در بازی دوم «حاجی رایت» در بازی دوم مؤثر بود و توانست بازی را زنده نگه دارد و کانال‌های خوبی را برای هدایت توپ به جلو ایجاد کردیم. فکر می‌کنم بازی خوبی انجام دادند. بقیه اعضای تیم باید بتوانند این فرصت‌ها را تمام کنند. باید ببینیم در بازی با ایران چطور بازی را پیش می‌بریم و به نتیجه می‌رسیم. با توجه به جایگزین‌هایی که برای خط حمله داریم، فکر می‌کنم به اندازه کافی در خط حمله بازیکنان کافی داریم.

وی درباره اینکه در سال ۹۸ بازی ایران و آمریکا را تفسیر می‌کرد و درباره خاطره خود از آن بازی یادآور شد: آن بازی سوراخی در مغزم ایجاد کرده است! یک تیمی بود که می‌خواست ببرد و یک تیم دیگر بود که اشتهایی نداشت. ایران متمرکز و متعهد برای برد بود و برای اینکه شانس این را داشته باشیم تا پیش برویم باید ذهنیت پیروزی را داشته باشیم. ما می‌دانیم ایران تیم خوبی است و نمی‌خواهیم اشتباهات گذشته را انجام دهیم.

سرمربی تیم ملی آمریکا درباره اینکه بازیکنانش برای احساس پیشرفت باید به پیروزی برسند، تصریح کرد: برد همیشه احساس پیشرفت ایجاد می‌کند. با توجه به تلاشی که در چهار سال گذشته داشتیم، خیلی مهم است که برد داشته باشیم و طی سال گذشته عملکرد منسجمی داشته‌ایم که به جام جهانی برسیم. برای خیلی از ما اولین فرصت برای حضور در جام جهانی است و فکر می‌کنم با توجه به این شرایط که یک گل را به امری ملموس تبدیل کردیم، امیدوار هستیم فردا گل‌های بیشتری بزنیم. برای پیش رفتن یک راه وجود دارد و آنهم موفقیت ما است.

برهالتر در واکنش به اینکه آیا پیروزی و برد ایران در جام جهانی ۹۸ را به یاد دارید، گفت: همانگونه که در دو سوال قبلی گفتم، عملکرد ایران خوب بود و تیم محکمی بود. ایران در آن شب محکم و مستحکم بازی کرد و این نشان می‌دهد یک تیم باید چه تعهدی داشته باشد.

مایکل کمربک، مدیر رسانه‌ای این تیم درباره اینکه روز گذشته و در نشست خبری این تیم به خبرنگاران ایرانی فرصت پرسش سوال داده نشد و بعد هم برهالتر تیمش را پشت تابلوهای تبلیغاتی تمرین داد تا گزارشی از تمرینات درست نشود، گفت: این قوانین فیفاست. اولین باری بود که این مسئله مطرح شد.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱۳ )