فدراسیون جهانی فوتبال با وضع قانونی جدید، برای نقل‌وانتقال بازیکنان به‌صورت قرضی محدودیت‌هایی در نظر گرفته است.

فدراسیون جهانی فوتبال با وضع قانونی جدید، برای نقل‌وانتقال بازیکنان به‌صورت قرضی محدودیت‌هایی در نظر گرفته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا)، در مورد نقل‌وانتقالات قرضی بازیکنان قوانینی جدید وضع کرده است که از امروز (جمعه) لازم‌الاجرا خواهند بود.

این قوانین با هدف جمع شدن بازیکنان بااستعداد جوان در یک تیم و تبدیل شدن باشگاه‌های کوچک‌تر به‌عنوان تغذیه‌کننده باشگاه‌های بزرگ‌تر است. طبق گزارش نشریه آ اس اسپانیا، مطابق مصوبه جدید فیفا، باشگاه‌ها از امروز برای نقل‌وانتقال بازیکنان به‌صورت قرضی (چه واگذاری بازیکنان و چه جذب آنها) محدودیت‌هایی خواهند داشت که البته این محدودیت‌ها حالت تدریجی خواهند داشت و پس از سه سال به حداکثر خود می‌رسند.

در سال نخست که از امروز تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۳ است، یک باشگاه می‌تواند حداکثر هشت بازیکن قرض بدهد و حداکثر هشت بازیکن هم به‌صورت قرضی جذب کند. در سال دوم که از یکم جولای ۲۰۲۳ تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۴ خواهد بود، این محدودیت به هفت مورد کاهش پیدا می‌کند و از یکم جولای سال ۲۰۲۴ به بعد دیگر هیچ باشگاهی اجازه نخواهد داشت بیش از شش بازیکن قرض بگیرد یا قرض بدهد.

البته این قانون یکسری استثناها نیز دارد که شامل بازیکنان ۲۱ سال و جوان‌تر و همچنین بازیکنان پرورش یافته در داخل خود باشگاه‌هاست. هدف فیفا از این کار جلوگیری از افراط باشگاه‌ها در جذب بازیکنانی است که به‌زعم آنها آینده‌دار بوده، اما هنوز به سطحی نرسیده‌اند که بتوانند برای خود آنها بازی کنند. یکی از بارزترین نمونه‌ها در این مورد، باشگاه آتالانتای ایتالیاست که فصل گذشته مجموعاً ۶۵ بازیکن قرض داد. باشگاه‌های سرشناس‌تری مانند رئال مادرید و اتلتیکومادرید نیز فصل گذشته به ترتیب ۲۶ و ۲۴ بازیکن داشتند که در تیم‌‌های دیگر بازی می‌کردند.

اگرچه بعید است که این قانون ضربه چندانی به تیم‌های بزرگ بزند، اما قطعاً این مصوبه به ضرر تیم‌های کوچک‌تری خواهد بود که معمولاً با استفاده از بازیکنان قرضی، تیم‌های خود را می‌سازند. محدودیت‌های جدید برای استفاده از بازیکنان قرضی، در مورد باشگاه‌های متمول‌تر ممکن است باعث تغییر در برنامه اقتصادی آنها شود.

از دیگر جزئیات طرح جدید فیفا در مورد بازیکنان قرضی این است که یک بازیکن در طول یک فصل نمی‌تواند نمی‌تواند برای بیش از دو تیم به صورت قرضی بازی کند. همچنین حداقل زمان قرارداد قرضی یک بازیکن حدفاصل میان دو پنجره نقل و انتقالات و حداکثر زمان آن هم یک سال خواهد بود. علاوه بر این، حداکثر تعداد بازیکنانی که در طول یک فصل می‌توانند میان دو باشگاه به صورت قرضی رد و بدل شوند، سه مورد خواهد بود؛ این یعنی که دو باشگاه در طول یک فصل حداکثر می‌توانند سه بازیکن به یکدیگر بدهند و سه بازیکن قرضی بگیرند.

این خبر حدود ۵ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.