سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران معتقد است برای ایجاد آرامش بیشتر در تیم‌های ملی فوتبال ابتدا نیاز است در فدراسیون ثبات ایجاد شود.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران معتقد است برای ایجاد آرامش بیشتر در تیم‌های ملی فوتبال ابتدا نیاز است در فدراسیون ثبات ایجاد شود. حسین عبدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره وضعیت تیم فوتبال نوجوانان ایران و قهرمانی‌اش در تورنمنت کافا، اظهار داشت: وقتی وظیفه سنگین هدایت تیم نوجوانان به من سپرده شد، می‌دانستم کار سختی داریم، چون ۱۵ روز بعد از آن باید به تاجیکستان می‌رفتیم و در تورنمنت کافا شرکت می‌کردیم. ابتدا بحث این بود که در این مسابقات شرکت کنیم و یا نکنیم، ولی من اصرار داشتم که به تاجیکستان برویم و فارغ از هر نتیجه‌ای که آنجا به دست می‌آید، برای کسب تجربه در مسابقات حاضر شویم. حضور در این تورنمنت برای بازیکنانی که از ایران تاکنون خارج نشده‌اند، تجربه متفاوتی بود.

وی اضافه کرد: بعد از اینکه قرار شد اردوی تیم را آغاز کنیم، ساعت چهار صبح به ایران رسیدم و ساعت هفت صبح همان روز جلسه اول تمرین را برگزار کردیم که البته بعد از آن در همان روز دو جلسه تمرینی دیگر هم داشتیم. از ۵۷ بازیکن حاضر در اردو، ۳۵ نفر را انتخاب کردیم که تقریباً نیمی از آنها بازیکنانی بودند که از طریق استعداد‌یابی‌ به اردو دعوت شده بودند.

سرمربی تیم نوجوانان ایران در ادامه ابراز داشت: اولین بازی دوستانه تیم‌مان با تیم زیر ۲۳ استقلال بود که با نتیجه ۲ بر یک شکست خوردیم. در این بازی با توجه به اختلاف سنی بازیکنان،‌ احتمال صدمه خوردن وجود داشت، ولی ریسک کردیم تا دفاع‌مان را محک بزنیم. دو روز بعد با تیم بزرگسالان سایپا بازی کردیم که ۳ بر یک نتیجه را واگذار کردیم که البته ما یک پنالتی را هم از دست دادیم. در بازی آخر نیز با تیم جوانان کوهسار بازی کردیم که توانستیم ۵ بر ۲ پیروز شویم و بعد از آن به تاجیکستان اعزام شدیم.

عبدی یادآور شد: در بازی اول مقابل ازبکستان تا دقیقه ۸۸، دو بر صفر جلو بودیم و در نهایت بازی ۲-۲ شد. دربازی‌های بعدی با قرقیزستان و افغانستان بازی کردیم که تیم‌های خوبی بودند. در این دو بازی، بهترین بازیکنان زمین دروازه‌بانان حریف بودند، چون باید ما در این بازی‌ها با هفت هشت گل پیروز می‌شدیم. در بازی آخر نیز مقابل تاجیکستان برای قهرمانی نیاز داشتیم که با هفت گل پیروز شویم که این نتیجه عجیب رخ داد و قهرمانی برای ما شد.

وی درباره مشکلات تیم نوجوانان ایران یادآور شد: با شرایط تحریم‌ها و اینکه نمی‌توانیم از AFC پول‌های‌مان را دریافت کنیم، همیشه مشکلات وجود دارد. مشکلات داخلی فدراسیون نیز مزید بر علت شده است و امیدوارم زودتر شرایط به ثبات برسد، چون تیم‌های ملی در برهه‌ای حساس از زمان هستند، از تیم ملی بزرگسالان که جام جهانی را در پیش دارد تا تیم‌ امید که کار سختی برای راهیابی به المپیک دارد. تیم‌های جوانان و نوجوان نیز قهرمانی آسیا را در پیش دارند. در این شرایط دست به دست هم باید داد و اختلافات را کنار گذاشت تا به ثبات برسم و تیم‌‌های ملی با آرامش بیشتری در مسابقات حاضر شوند. با این وجود در این مدت به طور کلی شرایط اردویی ما در ایران و تاجیکستان خوب بود.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران، درباره همگروهی تیمش با هنگ‌‌کنگ، قرقیزستان و لائوس در مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا، تصریح کرد: قرقیزستان را با توجه به حضورش در کافا کاملاً می‌شناسیم، ولی همه تیم‌های این گروه قابل احترام هستند. اگر خدا بخواهد و تمرینات خوبی داشته باشیم، می‌توانیم از این گروه صعود کنیم، ولی این کار اصلاً ساده نیست. در رده نوجوانان و جوانان نمی‌توان وضعیت و سطح تیم‌ها را از روی نام کشور‌ها تشخیص داد. به طور مثال افغانستان با وجود اینکه درگیر جنگ بوده، همیشه اردوهایش را در خارج از کشور برگزار کرده است. تیمی مثل هنگ‌کنگ هم متشکل از بچه‌های انگلیسی است که فوتبال را بلدند.

عبدی ادامه داد: در رده نوجوانان هیچ وقت نمی‌توان گفت، مالزی، میانمار یا لائوس ضعیف هستند. هند در رده نوجوان و جوانان در سید یک آسیا قرار دارد، چون برای آینده فوتبالش برنامه‌ریزی کرده و در حال تلاش هستند. این کشور‌ها مربیان خارجی خوبی آورده‌اند و امکاناتی زیادی برای تیم‌های پایه‌شان در نظر گرفته‌‌اند. تاجیکستان در این چهار ماه شش اردوی خارجی داشته است. بنابراین شرایط تیم‌های پایه را نمی‌توان به راحتی و از روی نام‌شان قضاوت کرد و باید پیشرفت تیم‌ها را مدنظر داشت.

وی راجع به خواسته‌هایش از فدراسیون فوتبال در جهت آماده‌سازی تیم نوجوانان گفت: تنها خواسته ما این است که تورننمت بین‌المللی داشته باشیم. در ایران می‌توانیم تمرینات خوبی داشته باشیم، ولی نمی‌توانیم بازی‌های دوستانه مناسبی برگزار کنیم. بازی دوستانه داخلی گره‌ای از کار ما باز نمی‌کند، چون این بچه‌ها باید در تورنمنت بین‌المللی حاضر شوند. خواسته اصلی من حضور تیم در اردو‌های خارجی و انجام بازی دوستانه بین‌المللی است.

ملی‌پوش اسبق فوتبال ایران درباره وضعیت تیم‌ ملی و اینکه در این سطح نیز برگزاری بازی دوستانه به یک چالش تبدیل شده است، اظهار داشت: تیم ملی برای جام جهانی نیاز به بازی‌های تدارکاتی مناسبی دارد. باید قبل از جام جهانی حداقل شش هفت بازی دوستانه خیلی خوب داشته باشیم. البته هر چقدر بازی دوستانه بیشتر باشد، بهتر است. بازی با کانادا یک تصمیم هوشمندانه بود‌، چون فوتبال این کشور به نوعی زیرمجموعه فوتبال انگلیس است، همچنین بازی با استرالیا و نیوزیلند هم می‌تواند گزینه‌های خوبی باشد. برای فوتبال در انگلستان درس خواندم و می‌دانم اگر فلسفه فوتبال انگلیس را ندانیم نمی‌توانیم مقابل آنها بازی خوبی داشته باشیم.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.