گل جنجال‌آفرین مهاجم تیم ملی فوتبال فرانسه به اسپانیا در لیگ ملت‌های اروپا، یوفا را به فکر اعمال تغییر در مقررات مربوط به آفساید‌گیری انداخته است.

گل جنجال‌آفرین مهاجم تیم ملی فوتبال فرانسه به اسپانیا در لیگ ملت‌های اروپا، یوفا را به فکر اعمال تغییر در مقررات مربوط به آفساید‌گیری انداخته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از نشریه آاِس اسپانیا، گل دوم تیم ملی فرانسه برابر اسپانیا در فینال لیگ ملت‌های اروپا که با وجود قرار داشتن زننده گل کیلیان امباپه در موقعیت آفساید سالم اعلام شد، آنقدر بازتاب رسانه‌‌ای داشت که اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) را مجاب به بازبینی مقررات مربوط به آفسایدگیری کرده است.

پس از بازی بسیاری از کارشناسان داوری نظر VAR برای سالم اعلام کردن گل را صحیح دانستند، زیرا طبق قوانین پاس ارسالی برای امباپه قبل رسیدن به او در میانه راه به خاطر تأثیر عمدی آخرین مدافع حریف (اریک گارسیا) مصداق شروع مجدد گردش توپ بوده و پاس بازیکن خودی محسوب نمی‌شود. در حقیقت کارشناس مدعی شدند اگر گارسیا کاری به توپ نداشت و به آن ضربه نمی‌زد گل امباپه آفساید بود. این ادعای آنها اما خود باعث شکل‌گیری جنجال‌هایی شده است، چرا که عملاً مدافع آخر تیم‌ها را از بیم از بین بردن تله آفساید‌گیری وادار به خودداری از تلاش برای زدن توپ می‌کند ضمن اینکه برای آن بازیکن تشخیص در آفساید بودن یا نبودن مهاجم حریف در حین بازی به خصوص در آفساید‌های میلیمتری عملاً غیرممکن است. به همین دلیل این استدلال که تأثیر خفیف گارسیا به توپ تله آفساید‌گیری اسپانیایی‌ها را از بین برده، غیرمنطقی جلوه داده شده است.

روبرتو روزتی رئیس کمیته داوران یوفا که هفته گذشته تصمیم آنتونی تیلور داور انگلیسی فینال لیگ ملت‌ها را براساس قوانین موجود درست دانست، اکنون اعتراف کرده است که تعبیر موجود در ارتباط با قانون آفساید با ماهیت و اصل این قانون در تناقض است، قانونی که بازیکنان یک تیم را از قرار گفتن در موقعیت آفساید منع می‌کند. او گفت: موضع یوفا این است که راه حلی برای رفع این تناقض پیدا و به وسیله آن هدف نهایی که اجرای صحیح قانون آفساید است عملی شود و روح بازی لطمه نخورد. به همین دلیل هم من با همکارانم در فیفا و اتحادیه بین‌المللی فوتبال (IFAB به‌عنوان نهاد قانونگذار فوتبال) تماس‌هایی داشته‌ایم تا رسیدگی به قانون آفساید را در دستورکاری هیئت ارزیابی اتحادیه بین‌المللی فوتبال قرار دهیم.

نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۵ )