دادگاهی در شهر مادرید یوفا را از اعمال هرگونه مجازات علیه بنیان‌گذاران سوپرلیگ اروپا منع کرد تا این باشگاه‌ها برای پیش بردن پروژه تعلیق شده خود مصمم‌تر شوند.

دادگاهی در شهر مادرید یوفا را از اعمال هرگونه مجازات علیه بنیان‌گذاران سوپرلیگ اروپا منع کرد تا این باشگاه‌ها برای پیش بردن پروژه تعلیق شده خود مصمم‌تر شوند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، دادگاه مادریدی که سه باشگاه رئال مادرید، یوونتوس و بارسلونا از یوفا به آن شکایت کرده بودند، به سود این باشگاه‌ها رأی داد.

اتحادیه فوتبال اروپا سه باشگاه باقیمانده در پروژه سوپرلیگ اروپا را تهدید به مجازات کرده بود که در پی آن این باشگاه‌ها از نهاد حاکم بر فوتبال اروپا به مراجع قضایی شکایت کردند. این روند سبب شد که یوفا به صورت موقت رسیدگی به پرونده انضباطی این باشگاه‌ها را به حالت تعلیق درآورد، اما اکنون دادگاهی در مادرید رأی داده است که این پرونده نه به صورت موقت، بلکه به صورت قطعی باید بسته شود و یوفا اجازه اعمال هیچگونه مجازات را علیه یووه، رئال و بارسا ندارد.

پروژه سوپرلیگ اروپا، طرحی برای تشکیل یک تورنمنت با حضور برترین باشگاه‌های فوتبال اروپا بود که در ابتدا با حضور ۱۲ باشگاه برتر قاره سبز از جمله شش تیم لیگ برتری (آرسنال، چلسی، تاتنهام، منچستریونایتد، منچسترسیتی و لیورپول)، سه تیم ایتالیایی (میلان، اینتر و یوونتوس) و سه تیم اسپانیایی (رئال مادرید، بارسلونا و اتلتیکومادرید) آغاز شد، اما به محض مواجه شدن با تهدیدهای یوفا، شش تیم لیگ برتری به همراه میلان، اینتر و اتلتیکومادرید از آن انصراف دادند. در این بین سه تیم یوونتوس، رئال مادرید و بارسلونا با وجود همه هشدارهای یوفا در این پروژه ماندند و بر قانونی بودن خواسته‌شان تأکید داشتند. حکم دادگاه مادرید اکنون سبب شده است که این سه باشگاه بیش از پیش بر اجرای پروژه خود مصمم باشند.

در همین راستا هم این سه باشگاه بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که در آن ضمن استقبال و ابراز رضایت از حکم دادگاه مادرید، آمده است: دادگاه از درخواست مبلغان سوپرلیگ اروپا حمایت کرده و با رد فرجام‌خواهی یوفا، به این سازمان درباره عواقب عدم اجرای حکم که منجر به جریمه باشگاه‌ها یا هر نوع مجازات دیگری شود هشدار داده است. پرونده توسط دیوان عالی اروپا در لوکزامبورگ بررسی و در آنجا رویکرد سلطه‌جویانه یوفا بر فوتبال اروپا بازبینی خواهد شد، رویکردی که با ایجاد تضاد در منافع، به فوتبال و تعادل رقابتی آن ضربه می‌زند و گواه آنهم کنترل‌های مالی نابرابر و ناکافی است که شاهدش هستیم. باشگاه‌های شرکت‌کننده در رقابت‌های اروپایی این حق را دارند که رقابت‌های مخصوص خودشان را اداره کنند. ما خوشحال هستیم که می‌‌توانیم به حرکت‌مان بدون تهدیدهای ادامه‌دار یوفا ادامه دهیم و هدف‌مان هم ادامه دادن به توسعه پروژه سوپرلیگ به شکل سازنده و تعاملی است که در آن همیشه روی کمک تمامی سهامداران فوتبال، یعنی هواداران، بازیکنان، مربیان، باشگاه‌ها، لیگ‌ها و اتحادیه‌های ملی و بین‌المللی حساب کنیم. ما آگاهیم که عناصر پیشنهادمان باید بازبینی و البته از طریق گفتمان و اجماع نظر بهبود پیدا کند. با این حال از موفقیت این پروژه اطمینان داریم و همیشه تابع قوانین اتحادیه اروپا خواهیم بود.

این خبر حدود ۴ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.