دو وقفه کوتاه در دو نیمه مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران که از سوی داور به بازیکنان استراحت داده می‌شود، این سوال را ایجاد کرده که دلیل آن چیست.

دو وقفه کوتاه در دو نیمه مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران که از سوی داور به بازیکنان استراحت داده می‌شود، این سوال را ایجاد کرده که دلیل آن چیست. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، گرمای شدید هوا در برخی نقاط و فصول سال، این فکر را در جامعه پزشکی فوتبال ایجاد کرد که برای جلوگیری از عوارض تلخ احتمالی ناشی از گرما و گرمازدگی بازیکنان، دو وقفه را در دقایق ۳۰ و ۷۰ مسابقه ایجاد کنند تا در فصول گرم و درجه حرارتی مشخص، بازیکنان فرصت آب خوردن، استراحت کردن و خنک شدن را داشته باشند. این وقفه کوتاه به "کولینگ بِرِک" یا همان وقفه خنک شدن مشهور است که حالا پس از شروع دوباره مسابقات پس از همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در نقاطی از جهان و همچنین ایران مشابه آن را می‌بینیم.

در پروتکل‌های ابلاغی برای انجام مسابقات فوتبال در ایران پس از همه‌گیری ویروس کرونا، این وقفه در دقایق ۳۰ و ۷۰ اجباری شد که باید از سوی داور به دو تیم داده شود. ابتدای کار که مسابقات در فصل تابستان انجام می‌شد، این اقدام مورد سوال نبود، اما در فصل جدید لیگ برتر فوتبال ایران که در پاییز آغاز شده و هنگام برگزاری مسابقات نه تنها گرما نیست، بلکه باران هم می‌بارد این سوال ایجاد شده که چرا همچنان این وقفه در مسابقات وجود دارد؟ برای اینکه متوجه شویم فلسفه وقفه در دو نیمه مسابقات لیگ چیست و چرا با گذر از گرما همچنان اجرایی می‌شود، به سراغ دکتر زهره هراتیان رفتیم که مسئول پزشکی سازمان لیگ و همچنین عضو کمیته ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال است.

دکتر هراتیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در این خصوص گفت: پس از همه‌گیری کرونا که قرار بود مسابقات فوتبال در دنیا از سر گرفته شود، در کشورهای مختلف دستور العمل‌هایی نوشته شد. وقفه دقایق ۳۰ و ۷۰ در شرایط کرونایی مشابه "کولینگ بِرِک" است که البته نام آن در این دستور العمل "کووید بِرِک" نام دارد. این اقدام در اسپانیا نیز انجام می‌شد و دلایل مختلفی دارد که به بازیکنان استراحت داده شود‌.

وی افزود: بازیکنان در شرایط عادی هم استرس ناشی از بازی را دارند و در شرایط کرونایی، امکان دارد این استرس بیشتر شود. از طرفی احساس خشکی در گلو را دارند که حس نگرانی ابتلا به کرونا را در آنها زیاد می‌کند، همه این استرس‌ها می‌تواند باعث کاهش ایمنی می‌شود. حالا "کووید بِرِک" اقدامی است که بازیکنان بتوانند استراحت کوتاهی داشته باشند، خودشان را بازیابی کنند و با نوشیدن آب از خشکی گلو، استرس و آسیب رسیدن به سیستم ایمنی بدن خود جلوگیری کنند. مجموع این اتفاقات و بازخوردی که گرفتیم، این بود که بازیکنان احساس خوبی از این وقفه کوتاه دارند و باعث بالاتر رفتن حس سلامت آنها می‌شود.

اما سوال اینجاست که آیا "کووید بِرِک" همچنان ادامه خواهد داشت؟ دکتر هراتیان که اکنون به عنوان پزشک مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در قطر حضور دارد در این خصوص به تسنیم گفت: قرار است ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال جلسه‌ای تشکیل بدهد و این موضوع بررسی شود. ما پیش از این بازخورد خوبی از تیم‌ها دریافت کرده بودیم و بازیکنان احساس خوبی داشتند. اگر ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال بازخورد‌های منفی از تیم‌ها بگیرد و متوجه شویم که تیم‌ها به جای استراحت می‌خواهند بازی ادامه پیدا کند، احتمالاً "کووید بِرِک" حذف خواهد شد.

با توجه به صحبت‌های دکتر هراتیان باید منتظر جلسه ستاد مبارزه با کرونا در فوتبال بود تا پس از دریافت بازخوردها از تیم‌های لیگ برتری مشخص شود آیا پروتکل‌ها و دستور العمل‌ها دچار تغییر می‌شود یا همچنان این قانون ادامه‌دار خواهد بود‌.

این خبر حدود ۲ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.