مربی بین‌المللی فوتبال کشورمان گفت که استقلال در دیدار مقابل پاختاکور با پرس سنگین حریف روبه‌رو شد و برای خارج شدن از این وضعیت برنامه مشخصی نداشت.

مربی بین‌المللی فوتبال کشورمان گفت که استقلال در دیدار مقابل پاختاکور با پرس سنگین حریف روبه‌رو شد و برای خارج شدن از این وضعیت برنامه مشخصی نداشت. رضا پرکاس در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در خصوص بازی شکست ۲ بر یک استقلال مقابل پاختاکور و حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا اظهار داشت: پاختاکور در اکثر بازی‌ها با با ترکیب ثابت به میدان رفته و ارنج اولیه‌اش را حفظ کرده است. نوع بازی آنها کمترین نوسان را از لحاظ تاکتیکی و کیفیت تیمی داشته و این موضوع بیانگر چند نکته است.

وی در تشریح این نکات و ویژگی‌ها گفت: قدرت بدنی بسیار بالای پاختاکور و برگزاری ۵ بازی متوالی در کمتر از ۱۵ روز نشان از بدنسازی استاندارد و مدرن این تیم دارد. موضوع دوم اینکه با توجه به ثبات نفرات اصلی، در دریافت کارت بی‌مورد موفق بوده‌اند. ازبک‌ها همچنین از برگ برنده و نقطه قوت تاکتیک اصلی خود یعنی ارسال از جناحین در جریان بازی و ضربات ایستگاهی بسیار عالی کار کرده‌اند و اگر وسیع‌تر نگاه کنیم این تاکتیک اصلی تیم ملی ازبکستان هم است. بازی ساده با به گردش در آوردن توپ از نکات بارز دیگر پاختاکور بود و تنها در منطقه ۱/۳ حریف از تکنیک فردی (حرکات پا به توپ انفرادی) استفاده می‌کردند. این موضوع از اولین بازی آنها با الهلال حتی در زمان ۱۰ نفره شدن هم دیده می‌شد.

مربی بین‌المللی فوتبال کشورمان افزود: مقابل استقلال، تمام موارد و نکات بالا به وضوح دیده می‌شد. استقلال با توجه به لغو شدن دو بازی ابتدایی‌اش، زمان بیشتری داشت تا آمادگی و توانایی جسمانی بازیکنان را در فرم عالی نگه دارد و بهتر روی کارهای تاکتیکی متمرکز شود. آبی‌پوشان با داشتن بازیکنان بسیار تکنیکی در خط تهاجمی به راحتی می‌توانند هر دفاعی را اذیت کنند، اما تنها مشکل آنها این است که اگر از سوی حریف با پرس سنگینی روبه‌رو شوند، با توجه به اینکه برای خارج شدن از این وضعیت برنامه مشخص یا تمرین شده‌ای ندارند، فقط می‌توانند روی اشتباه مستقیم حریف یا حرکات فردی بعضا صاحب موقعیت یا گل شوند.

پرکاس تصریح کرد: در نیمه اول با الشرطه خط تهاجمی استقلال کارآیی نداشت ولی در ۲۰ دقیقه آخر با توجه به خستگی و عدم تجربه حریف، آنها بر بازی مسلط شدند و حتی در دقایق پایانی می‌توانستند پیروز آن بازی هم باشند. در بازی با الاهلی عربستان، چون حریف پرسینگ کامل را انجام نمی‌داد، استقلال با توجه به تکنیک بازیکنانش در فاز تهاجمی خیلی عالی و زیبا به گل‌های زیاد دست پیدا کرد. در مجموع استقلال با توجه به پتانسیل خوب تکنیکی باید بیشتر به بازی عرض می‌داد تا بازیکنان از زیر پرس مستقیم خارج شود.

وی با بیان اینکه در بازی با پاختاکور نبود دو دفاع کناری رونده و بازیساز کار آنها را سخت‌تر کرده بود، گفت: با توجه به نوع بازی پاختاکور در استفاده از جناحین برای ارسال، بهتر بود استقلال با سه مهاجم اصلی بازی را شروع نمی‌کرد، چون در نیمه اول مهاجمان آنها به‌خوبی از سوی هافبک‌ها تغذیه نشدند. خط هافبک استقلال تقریبا از بازی خارج شد و مرکز زمین برای گردش توپ کاملا در اختیار پاختاکور بود. کادر فنی استقلال می‌توانست چیدمان اولیه مناسب‌تری داشته باشد و نیمه اول را با بازی فیزیکی در مرکز زمین شروع می‌کرد و بعد از آن با استفاده از حرکات انفجاری قائدی، حفظ توپ و قدرت عالی دیاباته روی توپ‌های هوایی، همچنین رونده بودن اسماعیلی و کریمی می‌توانست بازی پایاپایی را به نمایش بگذارد.

مربی بین‌المللی فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: نکته اساسی دیگر قدرت بدنی بازیکنان استقلال بود و تحلیل توان آبی‌پوشان در نیمه دوم و اواخر بازی کاملا مشهود بود. بی‌‌دقتی دیاباته در موقعیت عالی گلزنی و همچنین پاس‌های بلند بی‌دقت و بدون هدف، نشان از خستگی داشت. حرکات و رفتارهای غیرورزشی که از سوی زکی‌پور، قائدی و حتی دانشگر دیده شد نشان از عصبی بودن به دلیل تحلیل قدرت جسمانی داشت. زمانی که خستگی بر عضلات چیره می‌شود، ساق‌های بازیکنان توانایی اجرای با کیفیت فرامین مغز را نخواهند داشت.

پرکاس با اشاره به اینکه تعویض‌های هر دو تیم تاثیر چندانی در روند بازی نداشت، گفت: پاختاکور برای کنترل بازی و نگه داشتن بازیکنان برای بازی بعدی و همچنین دوندگی بیشتر تیمی تعویض‌هایش را انجام داد. استقلال هم بهتر بود که تعویض ارسلان با رضاوند را در نیمه دوم برعکس انجام می‌داد، البته ما با توجه به دیدن بازی این تحلیل را داریم و کادرفنی بهتر در جریان اینگونه چیدمان است.

وی افزود: در تیم پاختاکور ماشاریپوف بازی را برای تیمش رهبری می‌کند. او در تمامی این ۵ بازی و حتی لیگ داخلی ازبکستان این نقش را ایفا می‌کند، اما خیلی کم دیده شد که استقلالی‌ها او را پرس یا به نحوی مهار کنند. نداشتن آنالیز خوب از تیم پاختاکور یا آشنا نبودن تیم استقلال با پرسینگ و شیفت شدن استاندارد تیمی، از جمله دلایل شکست استقلال مقابل پاختاکور است.

وی در پایان گفت: برای اشتباهات سهوی داور در طول ۹۴ دقیقه برای هر دو تیم نظری ندارم، بلکه جمله‌ای از آرسن ونگر در یکی از سمینارهای یوفا را ذکر می‌کنم که گفت؛ هرگاه در کل بازی فقط یک یا دو موقعیت روی دروازه حریف داشته باشید؛ شاید داور آن را از شما بگیرد ولی اگر بارها موقعیت خطرناک روی دروازه حریف داشته باشید آن‌وقت داور نمی‌تواند تاثیر خاصی روی نتیجه بازی داشته باشد.

این خبر حدود ۵ ماه پیش فرستاده شده است.
← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.