گروه رسانه‌ای BeIN قطر از مسئولان فوتبال انگلیس درخواست کرد از انتقال مالکیت باشگاه نیوکاسل به خانواده سلطنتی عربستان سعودی جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از نشریه آ اس اسپانیا، شرکت رسانه‌‌ای BeIN Sport که یکی از دارندگان انحصاری حق پخش بازی‌های فوتبال در سراسر جهان از جمله لیگ برتر انگلیس است، از تصمیم مایک اشلی، مالک باشگاه نیوکاسل برای فروش این باشگاه به شرکت وابسته به محمد بن‌سلمان شاهزاده عربستان سعودی راضی نیست و به همین دلیل با ارسال نامه‌‌هایی جداگانه به سازمان لیگ انگلیس و ۱۹ باشگاه حاضر در این لیگ از آنها درخواست کرد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از انتقال مالکیت این باشگاه به سعودی‌ها انجام دهند.

BeIN به جز مسائل مربوط به نقض قوانین حقوق بشر از سوی سعودی‌ها که روز گذشته (سه‌شنبه) بزرگترین سازمان مردم نهاد حقوق بشر (امنستی اینترنشنال) نیز به آن اشاره داشت، دلیلی دیگر هم برای مخالفت با انتقال سهام نیوکاسل به بن‌سلمان دارد و آن اختلاف قدیمی‌اش با سعودی‌ها بر سر پخش غیرقانونی بازی‌های فوتبال اروپا با بی‌اعتنایی به انحصاری بودن حق پخش‌ آنها است. این اختلاف از دو سه سال پیش که سعودی‌ها با تأسیس یک شبکه تلویزیونی به نام BeoutQ (نامی طعنه‌‌آمیز برای دهان‌کجی به قطری‌ها) اقدام به یک سرقتی تلویزیونی بزرگ و پخش بازی‌ها کردند، به وجود آمد و با خودداری طرف سعودی از پرداخت غرامت همچنان ادامه دارد.

طبق گزارش مطبوعات انگلیسی، یوسف العبیدی مدیراجرایی شبکه BeIN این نامه را برای مدیران فوتبال انگلیس ارسال کرده و در آن نوشته است: خطر صدور مجوز کنترل یک باشگاه مهم در لیگ برتر به رهبران عربستان سعودی با توجه به اقدامات این کشور و تأثیر مستقیم آن بر منافع بازرگانی لیگ برتر، باشگاه‌ها، سهامداران و اعضای آنها و به طور کلی فوتبال، چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. ما به عنوان یکی از شرکای تجاری و سرمایه‌گذاران بزرگ لیگ برتر انگلیس، به شما توصیه می‌کنیم ملاحظاتی محتاطانه در خصوص این موضوع داشته باشید.

به نظر می‌رسد، در حالی که تمرکز اهالی فوتبال اروپا درگیر مسئله‌‌ای بزرگتر همچون تعلیق مسابقات لیگ به خاطر شیوع کرونا است، خانواده سلطنتی سعودی قصد دارند راه خود را برای ورود به لیگ برتر انگلیس باز کنند و با پرداخت ۳۰۰ میلیون پوند به مایک اشلی و خرید ۸۰ درصد از سهام باشگاه نیوکاسل به مالک جدید آن تبدیل شوند.

← لطفاً ثبت‌نام کنید یا واردشوید و نظر خود را اضافه کنید.