بازیکنان فوتبال ایران در روزهای تعطیلی لیگ برتر به دلیل شیوع ویروس کرونا حاضر به الگوبرداری از باشگاه‌های خارجی برای تخفیف در قراردادهای خود نیستند.

به گزارش خبرنگار مهر، شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان باعث شد تا علاوه بر تعطیلی فعالیت های اجتماعی و اقتصادی در اکثر کشورها، شاهد لغو بازی های ورزشی و در راس آنها صنعت فوتبال باشیم.

رقابت های فوتبال باشگاهی و ملی در کشورهای مختلف لغو شد تا تعیین تکلیف ادامه دیدارها در لیگ های معتبر به آینده موکول شود. همین امر سبب شد تا باشگاه های مختلف دنیا برای حمایت از کارمندان خود و حتی کادر پزشکی کشورهایشان درصدهای مختلفی از دستمزدهای ماهیانه خود را ببخشند.

بازیکنان تیم فوتبال بارسلونا پیشنهاد بخشش هفتاد درصد از دستمزد سه ماه آینده خود را به ریاست این باشگاه ارائه کردند تا او بتواند حقوق کارمندان آبی‌اناری پوشان را پرداخت کند.

باشگاه اتلتیکو مادرید و اسپانیول در اسپانیا و برخی باشگاه ها در کشورهای انگلیس و ایتالیا نیز همچون بارسا اقدام به کاهش دستمزدهای ماهیانه خود در ماه های جاری میلادی گرفتند تا مسئولان خود را در مسیر عبور از رکود اقتصادی بابت شیوع ویروس کرونا کمک کنند.

باشگاه‌هایی که با توجه به افت شدید سهام خود در بازار بورس با کاهش نقدینگی در پرداخت روبرو شدند تا اینگونه با حمایت بازیکنان خود روبرو شده و مانع از اخراج کارمندان خود شوند.

اتفاقی که برای برخی بازیکنان فوتبال ایران نیز رخ داد اما آنها به دلیل لژیونر بودن شامل چنین پروسه ای در کاهش دستمزدهای خود شدند.

بطور مثال صادق محرمی بازیکن دیناموزاگرب کرواسی با پیشنهاد باشگاه خود حاضر به کاهش ۲۰۰ هزار یورویی از دستمزد خود شد تا بتواند به مجموعه این تیم در پرداخت مطالبات خود کمک کند.

البته در این بین برخی بازیکنان نظیر علیرضا جهانبخش، کریم انصاریفرد و مهدی طارمی نیز هستند که بصورت کاملاً خودجوش تصمیم به تخصیص بخشی از درآمد ماهیانه خود برای کمک به کادر پزشکی کشور گرفتند.

همچنین برخی بازیکنان فوتبال در داخل کشور نیز چنین اقدامی را انجام دادند اما هیچ خبری از کاهش دسته جمعی بازیکنان یک باشگاه در حمایت از مدیران خود در ماه های تعطیلی لیگ برتر به دلیل شیوع ویروس کرونا نبود.

بازیکنانی که بر خلاف همتایان خود در کشورهای مختلف اروپایی دستمزد ماهیانه دریافت نمی کنند و قراردادهای میلیاردی خود را در قالب چهار تا پنج قسط دریافت می کنند.

همچنین هیچیک از باشگاه های لیگ برتر فوتبال ایران جایگاهی در بازار بورس کشور ندارند تا با کاهش درخواست خرید سهام در روزهای شیوع ویروس کرونا روبرو شوند.

عدم خصوصی سازی باشگاه های نظیر استقلال تهران و پرسپولیس و همچنین نبود سیستم مالی شفاف در پرداخت دستمزد هفتگی و ماهیانه آنها سبب شد تا بازیکنان فوتبال ایران تخفیف دادن در مبالغ مندرج در قراردادهایشان را از مدلهای خارجی الگوبرداری نکنند.

بازیکنانی که تنها کافی است چند روز از عدم دریافت مطالبات آنها طی شود تا نشان دهند برای اعتصاب و مصاحبه علیه مدیران باشگاه می توانند از مشابه اروپایی تقلید کنند.

این خبر حدود ۱۰ ماه پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۱ )