در حالی که سرنوشت مارک ویلموتس روی نیمکت تیم‌ملی به دغدغه اصلی فوتبال ایران تبدیل شده بود به یک‌باره ایجاد اختلاف بین استراماچونی و باشگاه استقلال، ورق را به سود فدراسیونی‌ها برگرداند!

به گزارش ایسنا، تیم ملی فوتبال ایران هفتم فروردین ماه سال ۹۹ در دور برگشت رقابت های مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در ورزشگاه آزادی باید به مصاف تیم ملی فوتبال کامبوج برود و پس از آن ۱۲ فروردین مهمان کامبوجی‌ها خواهد بود، پس از آن نیز در دو دیدار سخت و مهم پذیرای تیم‌های ملی فوتبال بحرین و عراق در تاریخ ۱۵ و ۲۰ خردادماه سال آینده در ورزشگاه آزادی خواهد بود؛ دو مسابقه‌ای که به احتمال بسیار زیاد سرنوشت صعود تیم ملی به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی را مشخص می‌کند.

پرونده مبهم ولیموتس مسکوت ماند!

۱۳ آذرماه سال جاری بود که رسانه‌ها خبر از فسخ قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال در پی توافقی دو طرفه دادند و اعلام کردند که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال که پس از مراسم برترین‌های ۲۰۱۹ آسیا از هنگ‌کنگ راهی ترکیه شده و در تلاش است تا طی مذاکرات دو طرفه با ویلموتس قرارداد سرمربی بلژیکی تیم ملی را به صورت توافقی فسخ کند.

اما چند ساعت بعد سرمربی بلژیکی تیم ملی فوتبال ایران درباره فسخ قرارداد با تیم ملی ایران اظهار نظر کوتاهی داشت و توافق با فدراسیون فوتبال ایران را تکذیب کرد. وی در توییتر خود درباره فسخ قرارداد با تیم ملی فوتبال ایران نوشت: «بر خلاف نوشته رسانه‌های ایرانی با فدراسیون فوتبال ایران به توافق نرسیده‌ام، برای رسیدن به راه حل در حال مذاکره هستیم. پرونده در اختیار وکلایم است و بیشتر از این نمی‌خواهم اظهار نظر کنم.»

کار به همین‌جا ختم نشد و مهدی تاج در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که ویلموتس قبل از بازی ایران با عراق درخواست فسخ قراردادش را به فدراسیون ارائه و اعلام کرده چون فدراسیون به مفاد قرارداد متعهد نبوده است این قرارداد فسخ می‌شود و برای امضای قراردادی جدید دوباره باید با فدراسیون به توافق دو طرفه برسند.

نکته قابل تامل اینکه مهدی تاج در ابتدای همان برنامه اعلام کرد که با درخواست فسخ قرارداد ویلموتس موافقت شده اما در پایان برنامه و زمانی که با سوالی درباره سرمربی آینده ایران مواجه شد پاسخی داد که در تناقض با صحبت اولیه‌اش مبنی بر موافقت با درخواست فسخ قرارداد ویلموتس بود، ‌چراکه تاج اعلام کرد با توجه به اینکه هنوز قرارداد فدراسیون با ویلموتس فسخ نشده نمی‌تواند اطلاعاتی درباره انتخاب سرمربی جدید تیم ملی ارائه کند چون این مسئله موجب می‌شود مشکلات حقوقی در فسخ قرارداد ایجاد شود و به نوعی ویلموتس فرصتی برای شکایت احتمالی پیدا کند.

فرصت‌سوزی‌های ادامه دار فدراسیون فوتبال

نکته حائز اهمیت در مورد نیمکت تیم ملی فوتبال ایران این است که نه تنها سرمربی تیم ملی برای مسابقات پیش رو در مرحله مقدماتی انتخابی جام جهانی مشخص نیست، بلکه تکلیف قرار داد مارک ویلموتس هم با فدراسیون فوتبال تعیین نشده است و معلوم نیست چه زمانی پرونده ماندن یا رفتن مارک ویلموتس بسته خواهد شد.

مسئله مهم بعدی در صورت قطع همکاری ویلموتس که بسیار محتمل به نظر می‌رسد انتخاب سرمربی بعدی تیم ملی فوتبال ایران است؛ مسئولان فدراسیون فوتبال که بعد از جدایی کارلوس کی‌روش پرتغالی در راستای آماده سازی تیم ملی فرصت سوزی بسیاری داشته‌اند باید بدانند که فوتبال ایران با توجه به امتیازات از دست داده تیم ملی در مرحله رفت رقابت‌های مقدماتی انتخابی جام جهانی پس از دو شکست پیاپی مقابل تیم‌های ملی فوتبال عراق و بحرین، در حساس ترین مقطع زمانی خود طی سال‌های اخیر قرار دارد و در صورت از دست دادن امتیاز حتی ممکن است از صعود به جام جهانی باز بماند!

خوش‌شانسی مسئولان فدراسیون

در شرایطی که تمرکز ورزش ایران تمام قد به ماجراهای استراماچونی و باشگاه استقلال معطوف شده است، مسئولان فدراسیون فوتبال فرصتی خوبی پیدا کرده‌اند که از فشارها خارج شوند و همانند قبل به بهترین شکل ممکن روزها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارند، آن‌هم بدون هیچ تصمیمی!

تیم‌ملی فوتبال ایران برای صعود به مرحله نهایی انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کار بسیار سخت و دشواری پیش رو دارد و مسئولان فدراسیون بهتر از هرکسی باید بدانند که این تیم یکبار در مرحله رفت رقابت‌های مقدماتی چوب فرصت‌سوزی و عدم آماده‌سازی مناسب را خورده است و دیگر جایی برای اشتباه مجدد وجود ندارد، چراکه این غفلت ثمره‌ای جز عدم صعود به جام جهانی آینده به همراه نخواهد داشت.

این خبر حدود ۲ سال پیش فرستاده شده است.
نظر کاربران را اینجا ببینید. ( تعداد نظرات: ۲ )